Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
از این پس تمامی کاربران پنجره واحد تجارت فرامرزی می‌توانند بلافاصله پس از بارگیری کالا در مبدا صرفا بر اساس اطلاعات بارنامه خود اقدام به اظهار کنند تا قبل از ورود کالا به کشور تشریفات گمرکی انجام شود

 چندی پیش، فرود عسگری سرپرست گمرک ایران از تلاش برای استقرار پیش اظهاری در گمرک با هدف تسهیل و توسعه تجارت خبر داد و قول داد که به زودی پیش اظهاری قبل از ورود کالا در گمرک اجرایی شود.

 

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از ایسنا،  وی گفته بود: در صدد هستیم پیش اظهاری قبل از ورود محموله به گمرک را اجرایی کنیم، زیرا گمرک اطلاعاتی چون مانیفست و بارنامه و ثبت سفارش را از نهادهای مربوطه به شکل الکترونیکی دریافت می‌کند و می‌توان شیوه پیش اظهاری را عملیاتی کرد که در نتیجه آن دیگر کالا در گمرک نمی‌ماند.

 

بر اساس اعلام سرپرست گمرک ایران، این کار به ویژه برای واردات کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بسیار راهگشا خواهد بود.

 

به این ترتیب هفته گذشته این وعده از سوی گمرک ایران عملی شد و پس از تصویب شورای فن‌آوری اطلاعات گمرک ایران، بخشنامه‌ای به گمرکات جهت اجرای پیش اظهاری قبل از ورود کالا ابلاغ و اعلام شده که قابلیت اظهار براساس بارنامه قبل از ورود کالا به کشور فراهم و دستورالعمل مربوطه هم جهت بهره‌برداری به گمرکات سراسر کشور ارسال شده است.

 

در بخشنامه ای که به این‌ منظور صادر شد، تاکید شده که در رویه اظهار قبل از ورود کالا صدور پروانه گمرکی و اجازه خروج کالا منوط به رسیدن کالا (کالای موجود) است.

 

این اقدام مطابق توصیه‌های سازمان جهانی گمرک و تدابیر دولت تدبیر و امید در خصوص تسهیل و توسعه تجارت انجام می‌شود و گام جدیدی در تسریع انجام فرآیندهای گمرکی است.

 

این امر در حالی صورت می‌گیرد که با هدف رفع موانع تولید و تجارت و همچنین بهبود فضای کسب و کار، گمرک ایران اعلام کرده که به منظور پیش اظهاری در گمرک به هیچ وجه نیاز به ثبت اطلاعات در سامانه‌ای دیگر نیست و صاحبان کالا می‌توانند پس از بارگیری کالا در مبدا صرفا براساس اطلاعات بارنامه خود اقدام به اظهار کنند.

 

همچنین در گام بعدی با هماهنگی صورت گرفته امکان ارائه مجوزهای زمان ترخیص همچون مجوز استاندارد و بهداشت قبل از ورود کالا برای اشخاص کم ریسک مقدور خواهد شد.

پیش اظهاری قبل از ورود کالا در گمرک آغاز شد
تاریخ: یکشنبه 12 شهریور 1396