Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

در نخستین نشست کمیته آمارهای بخش خصوصی کشور که با حضور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، اعضای کمیته معرفی شدند.

در نخستین نشست کمیته آمارهای بخش خصوصی کشور که با حضور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، اعضای کمیته معرفی شدند.

در این نشست مدیران مراکز آمار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاروزی ایران، اتاق تعاون و اتاق اصناف و همچنین نماینده دبیرخانه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی، نماینده دبیرخانه مشترک سه اتاق، مدیرکل مربوطه از مدیریت‌های موضوعی مرکز آمار ایران و نماینده وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان نماینده رئیس شورای گفت‌وگو از سوی دبیر کمیته آمارهای بخش خصوصی به عنوان اعضا معرفی شدند.

پیش از این، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، طی احکامی مرتضی اله‌داد، معاون اقتصادی اتاق ایران، را برای مدت دو سال به ریاست کمیته و محمدرضا دوست‌محمدی، مدیر مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران، را نیز برای مدت دو سال به سمت دبیر کمیته منصوب کرده بود.

هدف از تشکیل این کمیته، تهیه آمار و اطلاعاتی است که برای بخش غیردولتی کشور ارزشمند بوده و می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی موثر باشد. به گفته محمدرضا دوست‌محمدی بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود که کمیته آمارهای بخش‌خصوصی به توانمندی و ظرفیت‌سازی واحدهای آماری کمک کند و زمینه لازم برای ایفای نقش فعال بخش خصوصی در نظام آماری و تصمیم‌سازی کشور مطابق با الزامات قانونی، فراهم شود.

مرتضی الله‌داد، معاون اقتصادی اتاق ایران و رئیس کمیته آمارهای بخش‌خصوصی ایجاد این کمیته را بر اساس ماده 6 و 4 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار از وظایف پارلمان بخش‌خصوصی دانست و تشریح کرد: این کمیته می‌تواند آمار و اطلاعاتی که مورد نیاز اتاق ایران و فعالان اقتصادی است را تهیه و در اختیار آنها قرار دهد. در واقع اتاق ایران به عنوان بازوی مشورتی سه قوه باید بتواند از طریق دسترسی به اطلاعات به روز و دقیق، مشاوره‌های درستی در اختیار قوای سه‌گانه قرار دهد.

وی ادامه داد: این کمیته با تصویب شورای عالی آمار تشکیل شده و در حقیقت رابط بین شورای گفت‌وگو و شورای عالی آمار خواهد بود. چرا که طبق قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار، مرکز آمار باید آمار مورد نیاز بخش خصوصی را تهیه و اعلام کند که نوع این آمار را شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی تعیین می کند.

کمیته آمار بخش خصوصی، به دنبال کمک به تصمیم سازان

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز طی سخنانی در این نشست، آغاز به کار این کمیته را موفقیتی قابل توجه برای بخش خصوصی دانست و گفت: ایجاد کمیته آمار بخش خصوصی تکلیف قانونی بود که عملیاتی کردن آن به درازا کشید چراکه موضوع تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار در دولت دهم مطرح شد و این دولت هم اعتقادی به اجرایی کردن این قانون نداشت و تمام مواد آن بلاتکلیف باقی مانده بود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اتاق ایران در ایجاد کمیته آمار به دنبال موازی‌کاری نیست بلکه می‌خواهد ساختاری مکمل ایجاد کرده و به تصمیم‌سازان کشور کمک کند.

وی تاکید کرد: پارلمان بخش خصوصی به دنبال آن است که در میدان اقتصادی بازیگر باشد. گاهی بخش خصوصی را به چشم بازی شونده می بینند که با جایگاه آن در تعارض است.

گذر از نظام آماری سنتی به مدرن

امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران، از برنامه این سازمان در خصوص گذر از نظام آماری سنتی به نظام آماری مدرن سخن گفت و تصریح کرد: این برنامه به زودی در دستورکار مرکز آمار قرار می‌گیرد. در این شیوه اطلاعات در سطحی بالاتر از ثبت دستی اطلاعات در سایت یا مراجعه حضوری، در اختیار مرکز آمار قرار می‌گیرد. البته رسیدن به این مرحله زمان زیادی لازم دارد و به تدریج اتفاق می‌افتد.

به اعتقاد وی این نظام آماری مدرن بیش از هر بخشی برای فعالان اقتصادی موثر خواهد بود.

اعضای کمیته آمارهای بخش‌خصوصی معرفی شدند
تاریخ: دوشنبه 20 شهریور 1396