Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
طرح های مختلفی برای رشد صنعت پوشاک از سوی دولت مطرح شده اما حجم عظیم قاچاق تهدید بزرگی برای موفقیت این گونه طرح ها است.

 پوشاک پس از خوراک، اساسی ترین نیاز بشر است و از این رو صنعت پوشاک یکی از صنایع پیشرو و پرطرفدار در جهان است که توجه بسیاری از کشورها را به خود جلب کرده است.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آغاز شکوفایی صنعت پوشاک در ایران به دهه 70 شمسی باز می‌گردد که کیفیت تولیدات ایرانی موجب باز شدن پای ایرانی‌ها به بازارهای پوشاک اروپایی و جهانی شد و یکی از شناخته شده ترین کالاهای ایران در سطح بین الملی که اعتبار خاصی داشت، پوشاک بود.

 

 این اعتبار عمر چندانی نداشت و با شروع بی مهری‌ها ، این صنعت در سراشیبی قرار گرفت و رفته رفته واردات بی رویه و قاچاق عرصه را برای تولیدکنندگان سخت و سخت تر کرد تا جاییکه بسیاری از تولیدکنندگان نامی این صنعت، به بهترین واردکنندگان تبدیل شدند و جدای از این مسئله وادادگی در برابر خارجی است، بطوریکه بیش از نیمی از بازار پوشاک در کشور در دست برندهای خارجی است که غالباً بطور غیرقانونی(قاچاق) وارد کشور شده اند.

 

در این خصوص محمد شریعتمداری وزیر صنعت،معدن وتجارت گفته است که بازار را مفت و مجانی در اختیار خارجی ها قرار دادیم كه بخشی به‌صورت قاچاق  و بخشی دیگر نیز خارج از گمرک ها و منافذ قانونی با رقمی بالغ بر ١٢و نیم میلیارد دلار وارد کشورمی شود كه حجم قابل توجه آن منسوجات و پوشاک است.

 

به گفته وزیر صنعت میزان قاچاق پوشاک به مراتب بیشتر از آمارهای فعلی است و به نظر می رسد که طرح های دولتی برای رونق صنعت پوشاک مستلزم مبارزه با منافع برخی سودجویان است که از قاچاق نفع می برند.

 

با نامگذاری امسال به نام تولید و اشتغال یکی از اولویت های دولت دوازدهم،کاهش نرخ بیکاری و اشتغال زایی است و از آنجا که صنایع کوچک به‌ویژه پوشاک نقش عمده ای در تولید و اشتغال دارد، لذا توجه به این بخش می تواند علاوه بر رفع نیاز داخل جایگاه پوشاک ایران در جهان را مجدداً احیا کند اما این امر مستلزم عزم جدی برای مبارزه با قاچاق پوشاک ،کنترل واردات و همچنین رفع موانع تولید این صنعت است.

 

تحقق توسعه اشتغال با توجه به صنعت نساجی

 

علی یزدانی معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور  در خصوص طرح های وزارت صنعت برای توسعه اشتغال از طریق صنایع کوچک و طرح تولید پوشاک در روستاها اظهار کرد: اشتغال یکی از اولویت های دولت دوازدهم است و از آنجایی که صنایع کوچک، بخش عمده صنعت کشور را تشکیل می دهند، لذا توجه به این بخش می تواند توسعه اشتغال و اهداف اشتغال زایی ستاد اقتصاد مقاومتی را محقق سازد.

 

وی افزود: یکی از طرح هایی که با همکاری استانداری ها، سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، در حال اجرا است طرح توسعه اشتغال روستایی در قالب تولید پوشاک است که بصورت پایلوت در 5 استان اجرا شده که قریب به 7 هزار نفر را شاغل خواهد کرد.

 

معاون وزیر صنعت با اشاره به جزئیات طرح توسعه اشتغال روستایی بیان کرد: این طرح قرار است در همه استان های کشور اجرایی  و پیش بینی می شود تا 90 هزار نفر در این طرح شاغل شوند و با اجرای این پروژه صنعت پوشاک روزهای خوبی را خواهد داشت.

 

رئیس سازمان صنایع کوچک تصریح کرد: در هر استان 20 ناحیه روستایی مدنظر قرار داده شده که 620 کارگاه تولید پوشاک در آنها احداث خواهد شد و این طرح به توسعه اشتغال زنان روستایی کمک شایانی خواهد کرد.

 

وی در پایان یادآور شد: رقمی بالغ بر 2 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات برای این پروژه نیاز است که در راستای اقتصاد مقاومتی از محل هزینه های جاری استانداری ها تأمین خواهد شد.

 

قاچاق تهدید بزرگ برای صنعت پوشاک

 

گلناز نصرالهی معاون وزیر صنعت در امور نساجی و پوشاک  درخصوص توجه به این صنعت اظهار کرد: حمایت از تولید داخلی ضرورتی اجتناب ناپذیر است  و با تحرک چرخ تولید بی تردید سرعت حرکت چرخ ماشین اقتصادی کشور نیز بیشتر خواهد شد.

 

وی در ادامه قاچاق را آفت جدی صنعت پوشاک و نساجی کشور برشمرد وگفت: این پدیده نُفَس صنایع داخلی را به شماره انداخته و مشکلات جدی ای را برای تولیدکنندگان داخلی بوجود آورده است.

 

مشاور وزیر صنعت با اشاره به این که صنعت پوشاک ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا و اشتغال پایدار از قدرت ارزآوری مثال زدنی برخوردار است، گفت: ضرورت حمایت و تقویت این صنعت در کشور بیش از پیش احساس می شود، چراکه  از مهمترین بخش های اشتغال زا در کشور است.

 

نصرالهی در پایان با تأکید بر اینکه واردات پوشاک باید هدفمند و قانونی باشد، افزود: واردات بی رویه و قاچاق ضربات جبران ناپذیری بر پیکره این صنعت وارد می سازد.

 

توسعه اشتغال زنان روستایی در قالب طرح تولید پوشاک

 

سومبات هاکوپیان رئیس هیات مدیره انجمن پوشاک کشور ، در خصوص اقداماتی در حوزه پوشاک در کشور صورت گرفته اظهار کرد: با توجه به اینکه اشتغال زایی یکی از الزامات اقتصاد و جامعه کشور به شمار می رود و با عنایت به اینکه صنعت پوشاک ظرفیت مناسبی برای تولید شغل دارد، لذا با اتخاذ رویکرد مناسب و برنامه ریزی می توان اشتغالزایی در این حوزه را محقق ساخت.

 

وی افزود: احداث شهرک صنعتی مختص پوشاک از اقداماتی است که  می تواند موجب رشد و شکوفایی این صنعت گردد.

 

رئیس انجمن پوشاک کشور با اشاره به سایر طرح‌های درحال اجرا در حوزه پوشاک بیان کرد: توسعه اشتغال روستایی در قالب طرح تولید پوشاک از طرح هایی است که اگر به خوبی انجام شود، می تواند تأثیر بسزایی در بهبود وضعیت اشتغال در روستاها بگذارد و همچنین جایگاه صنعت پوشاک ایران را در بازارهای جهانی دوباره احیا کند.

 

وی در ادامه با اشاره به نقش بانوان در صنعت پوشاک بویژه در طراحی و دوخت لباس گفت: این طرح می تواند اشتغالزایی زیادی برای خانم‌های روستایی داشته باشد و علاوه بر تأمین نیاز داخلی، با رعایت استانداردهای بین المللی شرایط را حضور در بازارهای مختلف فراهم آورد.

 

هاکوپیان در خاتمه یادآور شد: البته برخی مشکلات موفقیت این طرح ها را تهدید می‌کند، از آن جمله می توان به قاچاق اشاره کرد که حجم عظیمی از پوشاک در کشور از این طریق وارد می شود که اگر برای آن چاره ای اندیشیده نشود، این طرح ها به سرانجام نخواهد رسید.

توسعه اشتغال زنان روستایی در قالب طرح تولید پوشاک
تاریخ: سه شنبه 21 شهریور 1396