Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران:سازمان توسعه تجارت ایران جهت حمایت از توسعه صادرات و ترانزیت از استان سیستان و بلوچستان امادگی کامل دارد و برای برقراری تعرفه ترجیهی و تجارت آزاد با برخی کشورها بویژه افغانستان،پاکستان و عمان آمادگی داریم.

 رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی سیستان و بلوچستان گفت:دولت بجز نفت در صادرات سهمی ندارد و ما رصد می کنیم ودر موضوع صادرات نقش سیاستگذار و حمایتی داریم


به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از شاتا، خسرو تاج گفت:اقتصاد و صادرات متکی بر بازار رقابتی است و باید با ایجاد رقابت و نوع کالای صادراتی و تکنولوژی با پویایی در این زمینه پیش برویم تا بتوانیم در بازارهای منطقه و جهان سهم بیشتری داشته باشیم.


وی افزود: برنامه هایی در حوزه مبادلات تجاری تدوین کرده ایم که در بلند مدت تجارت ما در کشورهای مختلف شکننده نباشد و حتی در برخی از کشورها بنگاههای تولیدی ایران در حال فعالیت تولیدی می باشند .


قایم مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در امور تجارت گفت: برای توسعه روابط با کشورهای افغانستان ،پاکستان و عمان سیستان و بلوچستان نقش کلیدی دارد و بر همین اساس به سمت تشکیل میزهای تخصصی کالایی پیش رفته ایم که از مزیت های هر منطقه برای صادرات استفاده کنیم و میزهای کالایی در چشم انداز توسعه صادرات تعریف شده و هم اکنون میزهای کالایی مختلف از جمله میز کالایی ترانزیت،خرما و ... را در استان سیستان و بلوچستان راه اندازی کرده ایم.


وی تصریح کرد : در زمینه تعرفه های ترجیحی و تجارت آزاد برنامه ریزی صورت پذیرفته و جزو فعالیتهای ما می باشد و با برخی از کشورها بویژه افغانستان،پاکستان و عمان که با سیستان و بلوچستان بصورت زمینی و دریایی هم مرز می باشند آمادگی اجرای آن را داریم.


خسروتاج گفت: در زمینه حمایت از صادرکنندگان استان سیستان و بلوچستان جهت حضور در نمایشگاههای بین المللی ،پذیرش و اعزام هیات های تجاری،راه اندازی خطوط کشتیرانی و توسعه ترانزیت و استفاده از بندر شهید بهشتی آمادگی کامل داریم.


وی در ادامه افزود: صادر کنندگان در صورتی که در گذشته تسهیلات بالای 18 درصد دریافت نموده اند از طریق یارانه مابه التفاوت به آنها پرداخت خواهد شد.


قایم مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در پایان ضمن اشاره به صادرات محصولات ساختمانی از جمله سیمان گفت:با توجه به اینکه هزینه حمل و نقل در قیمت صادراتی این محصولات بسیار تاثیر گذار است ،در سال گذشته به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یارانه پرداخت نموده ایم و این موضوع جزو سیاست های ما به شمار میرود و با توجه به اینکه سیمان از جمله محصولات مهم صادراتی سیستان و بلوچستان به شمار میرود در این زمینه آماده همکاری هستیم.


رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه گفت: میزان خروجی کالا از مرزهای سیستان و بلوچستان با احتساب ترانزیت کالا،کالاهای صادراتی از استان و کالاهای احراز شده از سایر گمرکات و خروجی از مرزهای استان به 3 میلیارد دلار رسیده است.


نادر میرشکار گفت: بر اساس هدفگذاری،باید در سال 95 میزان صادرات از استان 440 میلیون دلار می بود که به 483 میلیون دلار رسید .


وی گفت: تراز تجاری استان در سال 95 نیز مثبت بوده و میزان صادرات ما نسبت به واردات بیشتر بوده است.


 
توسعه تجارت و روابط اقتصادی باکشورهای همسایه نیازمند بازنگری جدی است


استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به همسایگی 15 کشور با جمهوری اسلامی ایران روابط اقتصادی و ارتباطات تجاری با این کشورهای همسایه نیازمند یک بازنگری جدی است.


علی اوسط هاشمیدر دومین نشست کارگروه استان های مرزی کشور در زاهدان اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش عمده نیازهای ملی از کشورهای همسایه قابل تامین است می توان از این ظرفیت به بهترین نحو برای افزایش ارتباطات اقتصادی و اجتماعی بهره گرفت. 


وی با اشاره به ظرفیت های بالای سیستان و بلوچستان در زمینه ارتباط خارجی با سه کشور افغانستان، پاکستان و عمان گفت: فرصت های تجاری بسیار خوبی بین این استان با سه کشور یادشده وجود دارد که می توان از آن برای تامین نیازهای داخل کشور استفاده کرد.


وی تاکید کرد: از آنجایی که حرکت غیر رسمی حاصل سیاست انسدادی ما در نوع نگاه به همسایگان است باید این نگاه شکسته شود.


استاندار سیستان و بلوچستان افزود: زمانی که پیوند به لایه های مختلف مردم برسد هیچ دولتی نمی تواند این پیوندهایی را که بین مردمان به خوبی برپایه فرهنگ، همسایگی و همجواری شکل گرفته، بستاند باید از این فرصت استفاده کرد و قدرت نفوذ را بالا برد.


وی تاکید کرد: سیاست هایی که مانع ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه می شود باید مورد بازنگری قرار گیرد.


وی افزود: تامین نیازهای کشور تنها در روزهای سخت از طریق کشورهای همسایه نباید صورت گیرد بلکه همواره می توان از این ظرفیت بالقوه بهره گرفت تا با کمترین هزینه بیشترین استفاده را برد.


وی تصریح کرد: برای مبارزه با قاچاق برخورد انتظامی به هیچ وجه جواب نمی دهد بلکه باید فرصت مرز را برای مرزنشینان به خوبی معنادار کرد.


هاشمی با بیان اینکه در مرز باید حاکمیت دولت سایه سنگین بیاندازد گفت: از آنجایی که مسئولیت اقتصاد با دولت است حاکمیت اقتصادی دولت باید در مرز سایه سنگین داشته باشد.


وی با بیان اینکه نگرش بخشی در سیاست مرزی خطاست افزود: نگرش ملی باید تضمین کننده منافع همه جانبه ملی باشد نه صرفا اقتصادی و این معرفت باید ارتقا پیدا کند تا کمتر شاهد کوله بری و تحقیر جامعه انسانی و خسارت زایی برای کشور باشیم.


وی تاکید کرد: به نگرش جدی در دیپلماسی خارجی و نوع ارتباط تجارت خارجی با کشورهای همسایه نیازمندیم.


استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومترمربع (معادل 11 و نیم درصد مساحت کشور) و برخورداری از فرصت های بی نظیر اقتصادی نظیر وجود تنها بندر اقیانوسی کشور و مرزهای طولانی با چند کشور همسایه هم اینک با نگاه دولت در مسیر توسعه پایدار قرار گرفته است.


وی ادامه داد: دولت یازدهم افزون بر 120 هزار میلیارد ریال در بخش های زیربنایی و توسعه ای این استان سرمایه گذاری کرده است این درحالی است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 92 زمان آغاز بکار دولت یازدهم در این استان حدود 90 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده بود.


وی افزود: توسعه زیر ساخت ها نظیرخط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، توسعه اسکله شهید بهشتی چابهار و کارخانه مس و دهها پروژه بزرگ و کوچک دیگر بخشی از سرمایه گذاری دولت در این استان است.


هاشمی اظهار داشت: پس از برجام با سفر افزون بر 80 هیات خارجی بیش از هزار و 300 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در این استان انجام شده است.


وی بیان کرد: زمانی که ظرفیت بندر شهید بهشتی از 2 و نیم میلیون تن هم اینک به هشت و نیم میلیون تن افزایش یافته باید نگاه های کشورهای همسایه را از طریق فعال کردن کمیسیون خارجی برای بهره گیری از این توان جلب کرد.


وی افزود: از آنجایی که متاسفانه رایزن بازرگانی ایران و افغانستان حتی یک نشست برای افزایش ارتباطات 2 کشور برگزار نکرده بود ما با برقراری و افزایش ارتباطات با این کشور همسایه زمینه مراودات بیشتر را فراهم کردیم و اینک ضروری است این مهم مورد بازنگری قرار گیرد زیرا رایزن بازرگانی باید پل ارتباطی قوی بین 2 کشور ایجاد کند.


وی با اشاره به ظرفیت های بالای بندر چابهار برای ارتباطات دریایی با کشورهای همسایه گفت: ظرفیت های بالای منطقه ایجاب می کند که با بازنگری در سیاست ها، قسمت قابل توجه ای از صادرات ملی را به سمت این بندر سوق دهیم.


استاندار سیستان و بلوچستان همچنین به ظرفیت های بالای این استان در بازارچه های مرزی و فرودگاهها برای افزایش ارتباطات با کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: ضروری است این استان پایلوت کشوری فصل نو و نگاه نو به مرز در جهت تحقق اهداف ملی شود.


وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت های بالای سیستان و بلوچستان و برخورداری از پنج فرودگاه، قابل قبول نیست که با کشورهای همسایه پرواز مستقیم نداشته باشد.


وی با بیان اینکه در مرز باید ابتدا رویکرد کاملا مردمی باشد گفت: تجارت آزاد و معافیت ها در بازارچه ها می تواند کمک قابل توجهی به افزایش مبادلات مرزی و جلوگیری از قاچاق باشد.


دومین نشست کارگروه ویژه استان های مرزی کشور با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار سیستان و بلوچستان و معاونان استانداران 13 استان مرزی کشور نظیر آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، کرمانشاه و گلستان در زاهدان برگزار شد.

آمادگی برقراری تعرفه ترجیهی و تجارت آزاد با برخی کشورها بویژه افغانستان،پاکستان و عمان
تاریخ: سه شنبه 21 شهریور 1396