Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

سفیر روسیه طی سفر به استان مازندران با جمعی از فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه‌های اجرایی این استان دیدار کرد. عبدالله مهاجر دارابی در این نشست بر ضرورت رفع سریع مشکلات گمرکی تاکید کرد.

سفیر روسیه طی سفر به استان مازندران با جمعی از فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه‌های اجرایی این استان دیدار کرد.

رئیس اتاق مازندران در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و تولیدی بین روسیه و مازندران  گفت: مشکلات گمرکی همچنان از مسائل مهم بین ایران و روسیه است که باید رفع شوند.

عبدالله مهاجر دارابی خواستار تسهیل و رفع موانع تجاری میان استان مازندران و روسیه شد و گفت: رقابت بخشی از تجارت را تشکیل می‌دهد و ما باید جایگاه واقعی خود را در این حوزه پیدا کنیم.

مهاجر از مازندران به‌عنوان یکی از استان‌های با ظرفیت صادراتی بالا یاد کرد و گفت: مازندران از طریق دریای خزر به‌راحتی می‌تواند محصولات را در اختیار روسیه قرار دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران، به بسته‌بندی محصولات اشاره کرد و گفت: باید با بسته‌بندی مناسبت با کشورهای دیگر نیز رقابت داشته باشیم و این حوزه را مدیریت کنیم.

مهاجر افزود: صادرات به روسیه درگیر یکسری مشکلات است و باید بدانیم صادرات تنها با سخنان شعاری رشد نمی‌کند و باید مشکلات فراروی صادرکنندگان رفع شود.

او همچنین بابیان اینکه کالاهای استان به آمریکا نیز صادر می‌شود گفت: دومین محموله از محصولات لبنی از استان به آمریکا صادر می‌شود و گواهی‌های لازم برای آن صادرشده است.

گردشگران ایرانی به‌زودی بدون روادید به روسیه می‌روند

سفیر فدراسیون روسیه در این نشست گفت: روادید گردشگری تا پایان سال میلادی جاری برای گردشگران ایرانی لغو می‌شود و تورهای گردشگری با پنج تا ۵۰ گردشگر می‌توانند بدون ویزا به روسیه سفر کنند.

لوان جاگاریان درباره لغو روادید تجاری بین مازندران و روسیه نیز گفت: اجرا و لغو این روادید نیز کار سختی نیست و می‌توان در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی داشت.

جاگاریان با اشاره به سطح مناسبات سیاسی ایران و روسیه و تلاش برای حل مسائل سیاسی کشورهای منطقه ازجمله سوریه گفت: همکاری‌های بین دو کشور از هر نظر مهم و درخور توجه است.

او برای برگزاری کمیسیون‌های مشترک برای رفع موانع صادراتی بین دو طرف اعلام آمادگی کرد و گفت: برای توسعه مناسبات باید سطح همکاری بین استان‌های دو کشور نیز افزایش یابد.

اجلاس همکاری‌های استانی ایران و روسیه در مازندران برگزار می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران نیز گفت: اجلاس همکاری‌های استانی بین ایران و روسیه با شرکت ۱۰ استان از ایران و ۱۰ استان از روسیه در مازندران برگزار می‌شود.

حسن خیریان‌پور همچنین راه‌اندازی سرای تجاری و آمادگی برای راه‌اندازی کنسولگری روسیه در مازندران و تشکیل دو کمیته دولتی و خصوصی را از برنامه‌های گسترش مناسبات با روسیه عنوان کرد.

وی با اشاره به قدمت روابط میان ایران و روسیه گفت: مازندران با داشتن سه فرودگاه و بندر فعال، سواحل بسیار زیبا، جنگل، مزارع برنج و راه‌آهن ظرفیت‌های خوبی برای توسعه همکاری‌ها با روسیه دارد.

خیریان‌پور میزان تولیدی انواع محصولات کشاورزی استان را هفت میلیون تن اعلام کرد و گفت: مازندران می‌تواند نقش فرا استانی و کارکرد کشوری برای توسعه مناسبات داشته باشد.

او صادرات محصولات مازاد نظیر مرکبات، گل و گیاه، مرغ و جوجه یک‌روزه، سیمان، خوراک آبزیان را زمینه‌های خوب و مناسبی برای گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری با روسیه برشمرد.

خیریان پور با اشاره به استقبال خوب از نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی ایران در ولگاگراد تصریح کرد: امیدواریم با برگزاری سالانه نمایشگاه، زمینه مراودات افزایش پیدا کند.

معاون اقتصادی استانداری مازندران یادآور شد: راه‌اندازی سرای تجاری در ولگاگراد روسیه و دعوت رسمی از استاندار برای سفر به مازندران از دیگر اقدامات برای توسعه همکاری‌ها به شمار می‌رود.

بانک‌های روسی با تجار ایرانی همکاری میکنند

معاون اقتصادی سفارت روسیه در ایران نیز در این جلسه گفت: بانک‌های روسی برای گشایش ال.سی با تجار ایرانی همکاری دارند و مشکلی برای گشایش اعتبار مالی با بانک‌های ایران وجود ندارد.

رستم مرادف با اعلام این مطلب افزود: هم‌اکنون ازبربانک، گازپروم‌بانک و روس سلخوز بانک به‌عنوان بانک‌های بزرگ روسیه گشایش اعتبار را برای تجار ایرانی دارند.

مرادف اضافه کرد: تاکنون چندین ال.سی برای تجار ایرانی از سوی بانک‌های روسی گشده شده و مشکلی از سوی بانک‌های روسیه وجود ندارد.

او حداکثر زمان گشایش ال.سی برای تجار ایران از سوی بانک‌های روسی را کمتر از 30 روز اعلام کرده است.

معاون اقتصادی سفارت روسیه در ایران گفت: علاوه بر آن، بانک‌های توسعه صادرات و کشاورزی ایران نیز در مسکو فعالیت دارند و سایر بانک‌های ایرانی نیز متقاضی ورود به روسیه هستند.

مرادف به تقاضای مازندران برای صادرات محصولات کشاورزی تولیدی به روسیه اشاره کرد و گفت که در شرایط فعلی فروشگاه‌های بزرگی از بخش خصوصی واردات محصولات کشاورزی ایران به روسیه را انجام می‌دهند.

او افزود: این شرکت‌ها دو سال قبل سرمایه‌گذاری‌هایی را در زمینه بسته‌بندی و حمل‌ونقل برای ورود محصولات کشاورزی ایران به روسیه انجام دادند و در سال جاری نیز سرگرم صادرات این محصولات به مسکو هستند.

مرادف تصریح کرد: تجار مازنی می‌توانند با این فروشگاه‌های بزرگ برای صادرات محصولات کشاورزی مذاکره کنند.

مشکلات گمرکی همچنان مانع تجارت میان ایران و روسیه است
تاریخ: دوشنبه 27 شهریور 1396