Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

همزمان با سفر هیات تجاری اتاق ایران به کرواسی، رئیس اتاق به همراه سه نماینده مجلس شورای اسلامی با چند تن از نمایندگان پارلمان کرواسی دیدار کردند.

هیات اقتصادی اتاق ایران که به سرپرستی غلامحسین شافعی راهی کراوسی شده است، دیدارها و مذاکرات اقتصادی را در این کشور دنبال می‌کند.

در جریان این سفر رئیس اتاق ایران به همراه سه نماینده مجلس شورای اسلامی با چند نماینده پارلمان کرواسی دیدار کردند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نشست گفت: حجم روابط اقتصادی ایران و کرواسی زیبنده روابط سیاسی دو طرف نیست و باید توسعه پیدا کند.

غلامحسین شافعی افزود: پس از سفر خانم کیتاروویچ، رئیس‌جمهور کرواسی به ایران، دولت ایران به بخش خصوصی توصیه کرد که یک نقطه هدف جدی را در مورد کرواسی در نظر بگیرد و توسعه همکاری‌های اقتصادی با این کشور را در نظر داشته باشد. ما هم این موضوع را به‌عنوان یک اولویت در دستور کار بخش خصوصی قرار داده‌ایم و در این سفر هم تلاش کرده‌ایم هیاتی تأثیرگذار به کرواسی اعزام کنیم.

به گفته شافعی، مجلس نمایندگان مرکز سیاست‌گذاری‌های بنیادی در سیاست‌های کشورهای مختلف است و نقش زیادی در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای دیگر دارد.

او در این زمینه افزود: حضور سه نفر از تأثیرگذارترین نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در این سفر تأکیدی بر اهمیت نقش مجلس در روابط اقتصادی است و پشتیبانی مجلس ایران می‌تواند نقطه آغاز خوبی برای توسعه روابط اقتصادی ایران و کرواسی باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تأکید بر حمایت مجلس از فعالیت‌های بخش خصوصی گفت: پشتیبانی مجلس از فعالیت‌های بخش خصوصی چه در داخل کشور و چه فعالیت‌های بین‌المللی، نقطه اتکای قابل‌توجهی برای توسعه روابط دو کشور است.

شافعی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های بسیار کرواسی گفت: بازار کشور کرواسی برای ما مهم است اما علاوه بر آن کرواسی برای ما دروازه ورود فعالان اقتصادی به بازار بزرگ اتحادیه اروپا است و می‌توانیم با سرمایه‌گذاری مشترک، به این خواسته نزدیک بشویم.

رئیس اتاق ایران همچنین به پروژه احیای جاده ابریشم اشاره کرد و گفت: تاکنون 67 کشور به این پروژه پیوسته‌اند و این پروژه به‌ویژه در زمینه‌های ترانزیت و حمل‌ونقل فرصت‌های خوبی برای همکاری مشترک ایران و کرواسی فراهم می‌کند.

شافعی با اشاره به توافق با رئیس اتاق اقتصاد کرواسی برای ایجاد کمیته مشترک کاری میان دو کشور گفت: در این کمیته همچنین اطلاعات حوزه گردشگری مبادله می‌شوند و گردشگری می‌تواند از محورهای مهم روابط اقتصادی دو کشور باشد.

حمایت رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان کرواسی برای همکاری با ایران

رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان کرواسی در نشست با هیات ایرانی گفت: بنده حمایت جدی و قطعی خود برای همکاری با ایران به‌ویژه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بانکی را اعلام می‌کنم.

دارینکو کوسور افزود: خوشبختانه شاهدیم که طی یک سال و نیم اخیر روابط دو کشور بهبود یافته است. سفر رئیس‌جمهور کرواسی به ایران و حضور آقای صادق در سفارت ایران در کرواسی دونقطه عطف روابط ایران و کرواسی بوده‌ است.

کوسور با اشاره به سوابق رابطه تاریخی ایران و کرواسی گفت: مطالبات مشترک ما به زمانی که جزو جنبش غیر متعهدها بودیم، برمی‌گردد و همین نقطه مشترک می‌تواند تسهیلگر روابط آینده ما و چراغ راهنمایی برای این روابط باشد.

رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان کرواسی همچنین افزود: کرواسی عضو کامل اتحادیه اروپا است و می‌تواند دسترسی به بازار 500 میلیونی اتحادیه اروپا را فراهم کند.

کوسور با اشاره به سطح پایین همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: هیچ یک از دوطرف از سطح روابط اقتصادی ایرن و کرواسی راضی نیستیم و باید همکاری‌های خود را در زمینه‌های توریسم، نفت و گاز، صنایع و مواد غذایی توسعه دهیم.

رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان کرواسی در بخش دیگری از سخنانش گفت: علی‌رغم تمام نوساناتی که در مسائل جهانی در مورد ایران روی داد اما دوستی عمیق ایران و کرواسی هیچ‌گاه زیر سؤال نرفت و همیشه پابرجا بود.

تأکید مجلس بر افزایش ارتباطات بین‌المللی

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: هم دولت جمهوری اسلامی و هم مجلس شورای اسلامی هر دو تأکید زیادی برافزایش ارتباط بین‌المللی با کشورهای دیگر دارند.

هادی قوامی با تأکید بر حمایت از بخش خصوصی گفت: قوه قانون‌گذاری ایران آماده است تا موافقت‌نامه و توافق‌نامه‌های موردنیاز بخش خصوصی را تصویب کرده و بدین‌صورت فعالیت‌های بخش خصوصی را تسهیل ببخشد. همچنین مجلس با تصویب قوانینی مانند قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار و انجام یک سری از اقدامات نظارتی، تلاش می‌کند موانع را از پیش پای بخش خصوصی بردارد.

قوامی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی گفت: طبق برنامه ششم توسعه ما برای اینکه به رشد هشت‌درصدی در اقتصاد برسیم باید سالی 60 میلیارد دلار سرمایه گاری خارجی انجام دهیم لذا ما از کشورهایی مانند کرواسی که رابطه تاریخی و دوستی زیادی با ایران دارند انتظار داریم این سرمایه‌گذاری‌ها نقش ویژه‌ای داشته باشند.

او افزود: تبادلات بانکی از زیرساخت‌های لازم برای تأمین سرمایه‌گذاری خارجی است که دو طرف باید تلاش کنند روابط بانکی برقرارشده و زمینه را برای سایر امور اقتصادی فراهم کند.

قوامی همچنین تصریح کرد: ما بر تعهدات خود در برجام پایبندیم و علاقه داریم روابط ما با دنیا تعمیق پیدا کند تا بتوانیم تعاملات همه‌جانبه با کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهایی که دارای تجربه تاریخی و فرهنگی مشترک با ما هستند، داشته باشیم.

مجالس دو کشور نقش مهمی در عملیاتی کردن نتیجه مذاکرات دارند

همچنین دیگر عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: ایران از اولین کشورهایی است که 27 سال پیش از استقلال کرواسی حمایت کرد و روابط ایران و کرواسی مثال‌زدنی است.

علی‌اصغر یوسف نژاد با تأکید بر نقش مجلس نمایندگان و قوه قانون‌گذاری افزود: نقش دو مجلس برای ارتقای روابط اقتصادی خیلی مهم است و باید با روان‌سازی فعالیت‌های اقتصادی، زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کنند.

یوسف نژاد بر تسهیل روابط بانکی تأکید کرد و گفت: تا این مسئله حل نشود مذاکرات دیگر هم به نتیجه نمی‌رسد. همه‌چیز در گرو همکاری‌های بانکی است.

او افزود: طی جلسات چندروزه خود در کرواسی پیام‌های خوبی را از بخش‌های اقتصادی این کشور برای همکاری با ایران گرفته‌ایم و برای عملیاتی شدن مذاکرات نقش مجالس دو کشور به‌ویژه کمیسیون‌های اقتصادی بسیار مهم است.

محمدرضا صادق، سفیر ایران در کرواسی با تأکید بر نقش مجالس دو کشور در توسعه همکاری‌ها گفت: در این مدت حضورم در زاگرب با مجلس کشور همراه بوده‌ام و سفارت تلاش می‌کند تا روابط دو پارلمان توسعه بیشتری پیدا کند. سفارت می‌تواند شرایط رفت‌وآمد بیشتر نمایندگان دو طرف را فراهم کند.

پشتیبانی مجلس از بخش خصوصی، نکته قابل اتکای توسعه روابط اقتصادی است
تاریخ: شنبه 1 مهر 1396