Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
دبیر کل میز کشور عراق در سازمان توسعه و تجارت گفت: هم اکنون بازار صادراتی کشور عراق یک فرصت استثنایی برای بازرگانان، تجار و صادرکنندگان ایران است که این فرصت برای بازرگانان ایرانی غیرقابل تکرار است.

ابراهیم رضازاده در سمینار آموزشی آشنایی با بازار عراق که با فعالان بخش صادرات استان فارس برگزار شد، بیان کرد: فضای حضور تجار و صادرکنندگان ایران در بازار کشور عراق بسیار فراهم است که صادرکنندگان باید از این فرصت برای توسعه صادرات و حضور پایدار در بازار این کشور به خوبی استفاده کنند.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از ایلنا، وی با بیان اینکه هم اینک ایران رقیب جدی در بازار عراق ندارد افزود: بعد از جنگ داعش در عراق، دیدگاه مردم این کشور در خصوص کشور ما بسیار تغییر پیدا کرده لذا این فرصت برای افزایش تعاملات اقتصادی بین دو کشور باید استفاده شود.

 

رضازاده اظهارداشت: در گذشته سهم بازرگانان ایران از صادرات به کشور قطر 9 درصد بوده است که هم اکنون این میزان به حدود 20 درصد رسیده است و این درحالی است که تجار ما باید هرگونه فعالیت اقتصادی خود را از طریق سفارت در کشور عراق دنبال کنند.

 

وی ادامه داد: کشور ایران و عراق به لحاظ مذهب شباهت‌هایی دارند که این مهم و تعیین کننده برای حضور موفق و پایدار بازرگانان ایران در بازار این کشور است و بر اساس بررسی های ما مشکل خاصی برای ورود بازرگانان ایرانی به بازار کشور عراق وجود ندارد.

 

رایزن سابق ایران در عراق ادامه داد: تجار ما باید برای ورود به بازار کشور عراق به مواردی از جمله مشخص بودن حوزه فعالیت، نوع فعالیت، انتخاب کانال معرفی و تبلیغات، تعیین حجم و میزان توانایی برای معرفی خود با اعلام به طرف تجاری، آماده کردن موارد تبلیغاتی، معرفی به اتاق های مرتبط در عراق و آماده کردن قراردادهای مورد نیاز دقت کنند.

 

وی افزود: توزیع و فروش کالا یک مسئله مهم برای موفقیت در بازار عراق است به طوری که در آن بازار روش های توزیع مویرگی وجود دارد و تجار و بازرگانان برای موفقیت در بازار عراق باید به بدنه مردمی این کشور نقوذ کنند.

 

رضازاده با بیان اینکه تبلیعات یکی از اصول مهم و موثر در حضور پایدار در بازار کشور عراق است گفت: یکی از ضعف‌های بزرگ تجار ایرانی در بازار کشور عراق عدم توجه به تبلیغات است که اگر به این مهم توجه شود تا دو برابر می تواند در فروش کالاها موثر باشد.

 

وی اظهارداشت: مشارکت در نمایشگاه‌های تخصصی در شهرهای بغداد- اربیل و بصره، همراهی با هیات‌های بازاریابی اعزامی به عراق، دعوت از هیات‌های عراقی برای بازدید از کارخانه‌ها و مراکز تولیدی در ایران و مذاکره رودررو، تبلیغ آگهی در روزنامه های عراقی، تماس با تجار و تولیدکنندگان عراقی و معرفی محصولات خود از راهکارهای ورود به بازار این کشور است.

 

او با اشاره به وجود امنیت لازم برای انجام فعالیت اقتصادی در کشور عراق اضافه کرد: وجود داعش در کشور عراق موجب آسیب هایی برای صادرات و بازرگانان ایرانی شد در حالی که داعش تنها در چهار استان عراق حضور داشت و مابقی استان‌ها مشکلی وجود نداشت.

 

رضازاده ادامه داد:در حال حاضر زمینه فعالیت در تمام بخش‌ها به جز خدمات فنی و مهندسی با کشور عراق فراهم است و استان‌هایی مانند بغداد، بصره، واسط، نجف، کربلا فرصت های مناسب و بدون خطر برای حضور بازرگانان ایرانی است.

 

رضازاده با بیان اینکه تنها چهار استان عراق شامل تکریت، موصل، کرکوک و دیاله برای حضور فعالان اقتصادی و ایرانی‌ها توصیه نمی‌شود و مابقی کشور عراق در امنیت کامل است گفت: زمینه برای انجام کشت فراسرزمینی نیز در کشور عراق بسیار مطلوب است.

 

وی با اشاره به برخی از سخنان در خصوص عدم وجود قوانین مشخص صادراتی در عراق افزود: در کشور عراق قوانین مشخصی در زمینه صادرات وجود دارد که در کنار این قوانین، راه‌های جانبی نیز موجود است که برخی از واردکنندگان و صادرکنندگان آن راه‌ها را برای انجام فعالیت های خود انتخاب می‌کنند.

بازار عراق فرصتی غیرقابل تکرار برای بازرگانان ایرانی است
تاریخ: یکشنبه 2 مهر 1396