Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
جلسه هم اندیشی و بررسی نحوه ورود موقت مواد اولیه برای تولید و صادرات فرش های ماشینی با حضور مدیرکل دفتر صادرات گمرک، اعضای انجمن صنایع نساجی و نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

 در این نشست قرار شد برای وحدت رویه و آسان سازی فرایندها وزارت صنعت و انجمن ها، کیل مصرف را در گروه های واحد و یک جا به گمرک ارائه دهند.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات در این نشست گفت: گمرک ایران برای هم اندیشی و تبادل نظر و تعامل بیشتر نشست هایی را با اتحادیه ها انجمن ها و تشکل های صادراتی برگزار می کند تا نظر واحدهای تولیدی و صادراتی شنیده شود و برای  حل مسائل و مشکلات نیز اقدام شود.


شامانی افزود: هدف از برگزاری نشست هم اندیشی با انجمن صنایع نساجی این است که با توجه به اینکه گمرک ایران الکترونیک و سیستمی شده است، می خواهیم در مواردی مانند کیل مصرف نیز با اتحادیه ها و انجمن ها و وزارت صنعت ، معدن و تجارت به جمع بندی نهایی برسیم به جای اینکه از هر شرکت یا واحد تولیدی و صادراتی کیل مصرف جداگانه ای دریافت شود، کیل مصرف واحد تعیین شود.


مدیرکل دفتر صادرات توضیح داد: وزارت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغی در خصوص تعداد و انواع فرش ها و نوع نخ های مصرفی به صورت استاندارد به گمرک ارائه دهد که از تعیین و تکلیف های سلیقه ای برای ورود موقت جلوگیری شود. مثلا به جای اینکه صنایع کیل مصرف را موردی اعلام کنند، عدد استانداردی از سوی اتحادیه و انجمن ها و وزارت صنعت تعیین شود و این حدود ملاک اجرا برای گمرکات شود که دیگر کسی از کیل مصرف متفاوت برای واحدهای تولیدی و صادراتی ابراز نارضایتی نکند.


اعضای انجمن صنایع نساجی نیز در این جلسه مشکلات و مسائل را مطرح کردند و خواستار تسهیلات بیشتر به واحدهای تولیدی خوشنام در زمان واردات مواد اولیه شدند.


این فعالان حوزه نساجی و فرش ماشینی از دستگاه های متولی و نظارتی درخواست کردند از امکان سوء استفاده از واردات موقت جهت صادرات پیشگیری و آن را برطرف کنند.


اعضای انجمن صنایع نساجی تسهیلات ارائه شده از سوی گمرک را خوب ارزیابی کردند اما خواستار تسهیلات بیشتر برای صادرکنندگان نیز شدند.


نشست آتی در خصوص تعیین ارزش و تعرفه فرش ماشینی در گمرک برگزار خواهد شد.

ساماندهی ورود موقت مواد اولیه فرش‌های ماشینی
تاریخ: چهارشنبه 5 مهر 1396