Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران دیروز در گفتگویی با روزنامه ژنوتيريبون تاکید کرد که برجام با حضور 5 ابرقدرت غیر از آمریکا صورت گرفته اما این پرسش مطرح است که آیا کشورهای اروپایی نیز قصد دارند زیر توافق بزنند؟ واقعا پاسخ دهند که در برابر سياست هاي مغرضانه دونالد ترامپ می خواهند چه موضوعی اتخاذ کنند.

رییس اتاق تهران بر این موضوع تاکید کرد که ترامپ به هیچ وجه نمی تواند بدون یک اتحاد همه گیر و به صورت مجزا این توافقنامه مهم بین المللي را نادیده بگيرد.

خوانساری همچنین خطاب به شرکت های سویسي بيان داشت که برای سرمایه گذاری در ایران تردید نکنند. چراکه کشورهای چون اتریش، دانمارک، کره جنوبی و چین اقدام به سرمایه گذاری در ایران کردند،  حال چنانچه اروپا بخواهد همچنان کند حرکت کند بازار بزرگ ایران را از دست خواهد داد.

او در پاسخ به خبرنگار روزنامه تریبون ژنو، مبنی بر اینکه چه راه حلی وجود دارد که بانک های سوئيسی بتواند به آسانی وارد تعامل با ایران شوند، گفت: بحث مبادلات بانکی، یک بحث تخصصی است اما اقداماتی در ایران صورت گرفته به طور مثال در آلمان شعباتی را احداث کردیم یا بانک اوبر اتریش. البته همانطور که پیشتر گفتم هنوز بانک های بزرگ مرددند، اما بانک های کوچک می توانند حداقل در این زمینه پیش قدم شوند.

خوانساری در عین حال تاکید کرد که این آمادگی از سمت ایران برای برقراری روابط بانکی وجود دارد، اما این تمایل هم باید در طرف مقابل دیده شود.

رییس اتاق تهران این پرسش را نیز مطرح کرد که چرا دیگر کشورها حاضرند با ایران مبادلات بانکی خود را برقرار کنند، اما سويس که مرکز بانک دنیاست، در این زمینه پیش قدم نمی شود؟

پدیده فساد مالی و فضاي كسب و كار موضوع مهم دیگری بود که مورد پرسش این خبرنگار سویسی قرار گرفت؛ او در این باره خوانساری را اینگونه مورد پرسش قرار داد، که یکی از نگرانی های عمیق شرکت های سویسی برای ورود به ایران بحث فساد مالی است چه اطمینانی می توان در این زمینه به آنها داد؟ رییس اتاق تهران در پاسخ به این پرسش مهم تصریح کرد که من پدیده فساد در ایران را رد نمی کنم اما دولت جدید تمام تلاش خود را برای اصلاح روش ها به کاربسته است. البته این را هم باید بگویم مگر می شود کشوری را پیدا کرد که فساد در آن نباشد.

سوال دیگری که از خوانساری پرسیده شد، در خصوص نتایج مذاکرات شرکت های سويسی بود که سال 2016 وارد ایران شدند؛ خوانساری در پاسخ به این پرسش نیز گفت: اگرچه در پی مذاکرات مستقیم طرفین، حجم مبادلات افزایش یافته، اما انتظار مورد نظر حاصل نشده است.

دیروز هیاتی 40 نفره از اتاق تهران به سرپرستی مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران به منظور بررسی شرایط توسعه روابط دوجانبه میان ایران و سوئیس به ژنو سفر کرد.

با اقدامات سنجیده می توان سرمایه گذاران را به اقتصاد ایران آورد
تاریخ: دوشنبه 10 مهر 1396