Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

فرود عسگری معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران گفت: بستر گمرکی تجارت 30 میلیارد دلاری هدف گذاری شده برای مبادلات اقتصادی بین ایران و ترکیه را به شکل مطلوب فراهم می کنیم.

عسگری روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در آنکارا افزود: دو کشور برای گسترش حجم تجارت خود تا سقف 30 میلیارد دلار هدف گذاری کرده اند و علاوه بر حوزه های سیاست گذاری اقتصادی و تجاری، در حوزه گمرکی نیز اقداماتی برای تحقق این هدف آغاز شده است.
وی هدف از سفر خود به ترکیه را بررسی نحوه تحقق این هدف و نیز رایزنی در خصوص تسهیل تجارت و روان سازی واردات و صادرات گمرکی کشور ذکر کرد و ادامه داد: در نشستی که با معاون وزیر گمرک و تجارت ترکیه و همچنین معاون وزیر اقتصاد ترکیه در ارتباط با موضوعات گمرکی ایران با ترکیه داشتیم در این زمینه به بحث و تبادل نظر پرداختیم.
وی مبادله الکترونیکی اطلاعات واردات و صادرات را از موارد مهم مذاکره با طرف های ترکیه ای اعلام کرد و گفت: این امر نهایی شده و در آینده نزدیک اجرا می شود و پس از اجرا، اطلاعات اظهارنامه های صادرات و واردات ترکیه و ایران به صورت الکترونیکی بین طرفین مبادله می شود.
وی همچنین با اشاره به تاکید دو کشور در این مذاکرات نسبت به موضوع ایجاد دروازه مشترک مرزی بیان کرد: ما اعلام کردیم که با همکاری نزدیک اطلاعاتی و امنیتی، اگر مشکلی نیز در امور گمرکی رخ داد، طرفین به سرعت یکدیگر را مطلع کنند تا در امور گمرکی مردم خللی ایجاد نشود.
وی اضافه کرد: بر اساس مذاکرات با طرف ترک، مقرر شد که تاییدیه گواهی مبدا کالاها به صورت الکترونیکی بین گمرکات دو کشور حداکثر ظرف مدت یک هفته صادر شود.
وی ادامه داد: به این ترتیب، دیگر نیازی به تایید اسناد توسط سفارتخانه و کنسولگری طرفین نخواهد بود و با توجه به این تصمیم، طرفین موضوع درخواست تاییدیه اصالت گواهی مبدا توسط کنسولگری ها را به حالت تعلیق درآورده اند که این امر موجب کاهش هزینه صادر کنندگان خواهد شد.
وی همچنین گفت: ترکیه در تجارت خارجی ایران جزو کشورهای مهم محسوب می شود به طوری که همواره یکی از پنج کشور اول صادرات و واردات ایران بوده است.
وی بیان کرد: سال گذشته میزان صادرات ما به ترکیه حدود 3.7 میلیارد دلار بود و در این خصوص ترکیه رتبه سوم را در صادرات ایران داشت.
وی همچنین اضافه کرد: پارسال واردات ایران از ترکیه نیز حدود 2.4 میلیارد دلار بوده و چهارمین کشور مهم طرف تجاری ایران در واردات کالا بود.
رئیس کل گمرک ایران اظهار کرد: امسال نیز پیش بینی می شود که تراز واردات و صادرات ما با ترکیه مثل سال گذشته به نفع ایران مثبت باشد.
وی مرز بازرگان را یکی از مرزهای مهم بین ایران و ترکیه عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران برای سهولت کار و تسهیل ورود و خروج کالاها و کامیون ها، مرز بازرگان را به دو دستگاه ایکس ری مجهز کرده که دو دستگاه دیگر نیز تا 27 دی ماه سال جاری نصب و راه اندازی می شود.
وی همچنین با اشاره به نصب از تجهیزات راه بند و اطلاعات خوان در گمرک بازرگان افزود: تلاش می کنیم که توقف کامیون های حمل بار را در مرز بازرگان کاهش دهیم.
عسگری همچنین با اشاره به انجام مذاکره برای افزایش ساعات کار در مرز بازرگان و اعلام آمادگی ایران برای ارائه خدمات شبانه روزی در این مرز گفت: دو کشور در این زمینه توافق کردند که این تصمیم عملی شود.
وی مدیریت واحد مرزهای کشور را یکی از تصمیمات مهم ایران در سالهای اخیر ذکر و اضافه کرد: مدیریت واحد مرزی بر عهده سازمان گمرک کشور گذاشته شده تا با هماهنگی لازم با ارگانهای مختلف درگیر با امور مرزی، مشکلات سابق صادرات و واردات را که ناشی از عدم هماهنگی دستگاههای مرتبط با امور مرزی بود، رفع کند.
وی بیان کرد: ما در حوزه ترانزیت کالا نیز به دنبال تسهیل و تسریع امور هستیم و بنا داریم از مرز بازرگان تنها به عنوان مرز تردد کامیونها استفاده شود و با توجه به ظرفیت کمی و کیفی گمرکات مراکز استانها، عملیات ترخیص کالاها در دیگر استانها انجام شود.
وی همچنین به آغاز توسعه و تجهیز گمرک رازی و سِرُو در مرز بین ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: در مذاکره با مقامات گمرک ترکیه درباره این دو مرز نیز مذاکره شد و بنا داریم با هماهنگی سازمان حمل و نقل و پایانه ها، نسبت به ارتقای کیفی و تجهیز این دو مرز گمرکی نیز اقدام کنیم.
وی اضافه کرد: از جمله موارد دیگر مذاکره با طرف ترکیه ای، اختصاص یک خط ویژه برای کالاهای صادراتی ترکیه در مرز بازرگان به سمت قطر بود و آنها از ایران خواستند که با اعمال تسهیلات ترانزیتی برای ارسال سریعتر کالاهای ترکیه ای به کشور قطر، همکاری نزدیکی انجام شود.
به گزارش ایرنا، در مرزهای ایران و ترکیه سه گمرک مرزی بازرگان ـ گوربولاغ، رازی ـ کاپی کوی و سرو ـ اسندره فعال است.
قرار است دو واحد گمرکی جدید نیز در مرزهای دو کشور ایجاد شود.

بستر گمرکی تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه را فراهم می کنیم
تاریخ: دوشنبه 10 مهر 1396