Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نشست کارگروه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به‌منظور بررسی مسائل و مشکلات مطرح شده توسط فعالان اقتصادی در ارتباط با صندوق ضمانت صادرات ایران برگزار شد.

کارگروه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی طی نشستی به بررسی مشکلات فعالان اقتصادی در ارتباط با صندوق ضمانت صادرات پرداخت.

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در این نشست ضمن تأکید بر افزایش سرمایه صندوق در سال‌های اخیر بر عدم کفایت سرمایه صندوق اشاره و تأکید کرد: این میزان سرمایه همچنان با استانداردهای بین‌المللی فاصله داشته و باید برای ارائه خدمت‌رسانی به صادرکنندگان بیش از پیش افزایش یابد. وی همچنین طولانی بودن پروسه اعتبار سنجی در صندوق را به‌عنوان یکی دیگر از مشکلات صندوق مطرح کرد. این فعال اقتصادی پیشنهاد داد از ظرفیت صندوق توسعه ملی، برای افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات استفاده شود و یادآور شد: این موضوع را می‌توان از طریق شورای گفت‌وگو پیگیری کرد.

لاهوتی در ادامه خواستار تحت پوشش قرار گرفتن واردات موقت، توسط صندوق ضمانت صادرات شد.

در ادامه محمدباقر مجتبایی مشاور عالی برنامه‌ریزی و اقتصادی اتاق اصناف ایران بر حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط در سیاست‌های کلان کشور و به‌خصوص سیاست‌های صادراتی، تأکید کرد.

وی همچنین خواستار بررسی و اصلاح مکانیزم‌های اعتبارسنجی مرتبط با صادرکنندگان شد. مجتبایی بر لزوم اطلاع‌رسانی گسترده‌تر خدمات صندوق به صادرکنندگان نیز تأکید کرد.

سیدکمال سیدعلی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران نیز بابیان تاریخچه مختصری از نحوه شکل‌گیری صندوق، اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از صادرکنندگان به دلایل مختلف تمایلی به استفاده از خدمات صندوق ندارند که این خود یکی از مشکلاتی است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی افزود: با توجه به افزایش پوشش صندوق طی سال‌های اخیر روند پرداخت خسارت توسط صندوق، روند کاهشی داشته است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران همچنین به این نکته اشاره کرد که در صورت افزایش سرمایه صندوق، می‌توان خدمات گسترده‌تری به صادرکنندگان ارائه کرد و سقف پوشش به ازای هر صادرکننده را نیز افزایش داد که این موضوع می‌تواند در کنار برطرف شدن مشکلات دیگر در بخش صادرات، کمک شایانی به توسعه صادرات غیر نفتی کشور داشته باشد.

سیدعلی در رابطه با مشکل عدم اطلاع‌رسانی خدمات صندوق در نقاط مختلف کشور، گزارش کوتاهی از بازاریابی‌های انجام شده توسط صندوق ارائه کرد.

وی در مورد دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده از خدمات صندوق نیز به این نکته اشاره کرد که پیشنهاد حذف مالیات بر ارزش‌افزوده در قالب لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و در حال پیگیری است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران موافقت خود را مبنی بر تحت پوشش قرار گرفتن واردات موقت توسط این صندوق در صورت برطرف شدن موانع گمرکی اعلام کرد.

در پایان با توجه به مباحث مطرح شده مقرر گردید مشکلات موجود در این رابطه در دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی و موضوع برای طرح در صحن اصلی شورا، تکمیل و آماده گردد.

بررسی مشکلات فعالان اقتصادی با صندوق ضمانت صادرات ایران
تاریخ: دوشنبه 10 مهر 1396