Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون اول رییس جمهور توسعه صادرات غیرنفتی را از اصلی ترین راههای فعال تر کردن اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: تمامی دستگاه‌های مرتبط به ویژه سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت اجرای دقیق و کامل بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی را پیگیری کنند

به گزارش شاتا، دکتر اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی صادرات غیرنفتی بر لزوم شکل گیری عزمی ملی در میان تمامی دستگاه‌های اجرایی برای توسعه صادرات غیرنفتی تأکید کرد و با اشاره به بسته حمایت از توسعه صادرات مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در شهریور ماه امسال ابلاغ شد، تصریح کرد: در این بسته مشوق‌ها و حمایت‌های فراوانی برای توسعه صادرات غیرنفتی قید شده که لازم است همه دستگاه‌ها به ویژه سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت اجرای دقیق و کامل این بسته را پیگیری کنند. 
دکتر جهانگیری با تأکید بر اهمیت توسعه صادرات غیرنفتی و نقش موثر آن در بهبود وضعیت اقتصادی کشور، گفت: امروز دولت و بخش خصوصی به این اجماع رسیده اند که توجه جدی به صادرات غیرنفتی، پیدا کردن بازارهای جدید صادراتی و رفع موانع پیش روی صادرات، از اصلی ترین راه‌های فعال تر کردن اقتصاد کشور است.
معاون اول رییس جمهور افزود: در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز یکی از جهت‌گیری‌های اصلی، توسعه صادرات غیرنفتی است که در همین راستا کارگروه برون گرایی اقتصاد با عضویت وزارت خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد تا راهکارهایی برای توسعه صادرات غیرنفتی تدوین کنند.
دکتر جهانگیری همچنین بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به کشورهای هدف صادرات ایران نظیر عراق، سوریه و روسیه تأکید کرد و گفت: تجار و صادرکنندگان ایرانی می توانند از خط اعتباری جدیدی که برای صادرات به سوریه تصویب شده استفاده کنند و لازم است سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اجرای این مصوبه را با جدیت پیگیری کنند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت تاسیس شرکت های بزرگ صادراتی و ایجاد برند برای صادرات کشور، خاطرنشان کرد: لازم است شرکت های بزرگ صادراتی تأسیس شود تا امکان صادرات کالا و خدمات به کشورهای هدف همچون روسیه بیش از پیش مهیا گردد. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کل بانک مرکزی در خصوص محاسبه مابه التفاوت نرخ تورم بازار داخلی و خارجی در نرخ تسعیر ارز، بر لزوم تشکیل کارگروهی متشکل از وزرا و رؤسای دستگاه های اجرایی مرتبط برای بررسی آثار نرخ ارز بر میزان صادرات و تدوین راهکارهایی برای بهبود صادرات غیرنفتی تأکید کرد.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت برای احیای سازمان توسعه تجارت، گفت: لازم است جلسه ای متشکل از وزیر صنعت، معدن و تجارت و رؤسای سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور تشکیل شود و موضوع احیای این سازمان مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه این جلسه، بخش گردشگری را نیز از مهمترین و اصلی ترین بخش ها در اشتغالزایی و ایجاد درآمد ارزی دانست و از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی خواست جلسه ای با عضویت نمایندگان وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه تشکیل و راهکارهای توسعه گردشگری را بررسی و برنامه دقیقی برای توسعه گردشگری در سال ۹۶ و ۹۷ تدوین کنند.
شایان ذکر است که جلسه شورای عالی صادرات غیرنفتی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، نفت، راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرپرست وزارت نیرو، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان ملی استاندارد نیز حضور داشتند، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی از عملکرد صادرات غیرنفتی در شش ماهه نخست سال ۹۶ ارایه کرد و سپس به تشریح پیشنهادات تدوین شده در قالب «الزامات تحقق اهداف صادراتی» پرداخت که مقرر شد این الزامات در کارگروه برون گرایی اقتصاد مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در صورت تایید نهایی، به عنوان مصوبه شورای عالی صادرات غیرنفتی ابلاغ شود.
وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرای دقیق و کامل بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی را پیگیری کند
تاریخ: سه شنبه 11 مهر 1396