Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در دولت دوازدهم با حضور مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران برگزار شد.

نخستین نشست شورای گفت‌وگو در دولت دوازدهم با حضور مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و جمعی از فعالان بخش‌خصوصی و مدیران دستگاه‌های اجرایی دولت برگزار شد.

رئیس اتاق ایران در ابتدای نشست با تشکر از تلاش‌های علی طیب‌نیا وزیر پیشین اقتصاد و رئیس شورای گفت‌وگو، گفت: رئیس جدید شورا، آقای کرباسیان یار دیرین بخش خصوصی هستند و باتجربه‌های ارزشمند و دیدگاه‌های مثبتی که در مورد بخش خصوصی دارند، می‌توانند منشأ تحولات مثبت باشند.

غلامحسین شافعی در ادامه در بیان مهم‌ترین خواسته‌های بخش خصوصی از شورای گفت‌وگو گفت: نخستین خواسته ما این است که همه اعضای شورای گفت‌وگو اعم از وزیران و یا مدیران دستگاه‌های دولتی و نمایندگان مجلس به‌طور مرتب در جلسات شورا حضور داشته باشند تا شورای گفت‌وگو که با اقدام ارزنده مجلس و تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار بنانهاده شده، به نتایج خوبی برسد.

شافعی همچنین لزوم اجرایی شدن مصوبات شورای گفت‌وگو را موردتوجه قرار داد و گفت: با توجه به اینکه در برنامه ششم تصویب‌شده است که مصوبات شورای گفت‌وگو ظرف مدت سی روز در هیات دولت مطرح و در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری شود، از وزیر اقتصاد درخواست داریم تا مقدمات اجرای این فرایند را فراهم کنند.

رئیس اتاق ایران همچنین به شوراهای گفت‌وگوی استانی اشاره کرد و گفت: با توجه به فاصله زیاد میان ابلاغ و اجرای دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها در استان‌ها انتظار داریم با همکاری استانداران در شوراهای گفت‌وگوی استانی این موضوع بررسی و پایش شده و به شورای گفتگوی ملی آورده شود تا به حل این مشکل در مناطق دور از پایتخت کمک کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: بیشتر افرادی که در این نهاد حضور دارند در شورای اقتصاد هم هستند و این موضوع به اجرایی شدن سریع مصوبات شورا کمک می‌کند.

مسعود کرباسیان افزود: در سال تولید و اشتغال قرار داریم و توقع جدی داریم که این شورا بتواند فعالیت‌های بخش خصوصی را تسهیل کند همان‌طور که اخیراً اقداماتی در دولت انجام‌شده، من هم کمک می‌کنم با اجرایی شدن این موارد به بخش خصوصی کمک کنیم.

کرباسیان در بیان اقدامات دولت افزود: 26.5 میلیارد دلار خط اعتباری گرفته‌شده است. در جلسات دولت تأکید می‌شود که اولویت اختصاص این خطوط اعتباری بخش خصوصی باشد؛ به نظر بنده باید این موضوع را در شورای گفت‌وگو به بحث بگذاریم که چرا بخش خصوصی نمی‌تواند از این خطوط اعتباری استفاده کند.

وزیر اقتصاد گفت: همچنان که در برنامه ششم هم مصوب شده، می‌توانیم 65 میلیارد دلار خط اعتباری با نرخ پایین و بازپرداخت‌های طولانی‌مدت اخذ کنیم. در حال حاضر فضای بازی برای سرمایه‌گذاری ایجادشده است. باید شرایطی فراهم کنیم که بخش خصوصی بتواند از این شرایط استفاده کند.

به باور کرباسیان به‌غلط جاافتاده است که خطوط اعتباری، واردات کالا است در حالی که این خطوط نوعی سرمایه‌گذاری در کشور است.

کرباسیان همچنین با اشاره به لایحه بودجه 97 گفت: بودجه سال آینده در حال تهیه است و دولت واگذاری 77 هزار طرح عمرانی را با جدیت در این لایحه دنبال می‌کند. این مورد هم می‌تواند فضای سرمایه‌گذاری و کار را برای بخش خصوصی هر چه بیشتر فراهم کند.

او افزود: در زمینه سرمایه‌گذاری و به‌ویژه جذب سرمایه‌گذاری خارجی احتیاج داریم که بخش خصوصی فعال شود، چراکه دولت عمدتاً در زمینه سرمایه‌گذاری در نفت فعال است و بخش‌های دیگر سرمایه‌گذاری بر عهده بخش‌خصوصی است.

وزیر اقتصاد افزود: در حال حاضر تعامل خوبی میان دستگاه‌های دولتی به وجود آمده و این فضای همدلی و همکاری به نفع بخش خصوصی است.

کرباسیان همچنین با اشاره به سخنان شافعی در مورد شوراهای گفت‌وگوی استانی گفت: در زمان انتصاب استانداران جدید، بر موضوعات اقتصادی و بخش‌خصوصی و اینکه استانداران نسبت به مسائل منطقه‌ای دیدگاه اجرایی و اقتصادی داشته باشند، بسیار تأکید شده است.

حمید پورمحمدی، معاون توسعه امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور  هم در این نشست گفت: مقدمات لایحه بودجه سال 97 در دولت آماده‌شده است و تا دو ماه دیگر به مجلس می‌رود. ما آمادگی داریم نظرات بخش خصوصی را در قالب تبصره و ردیف‌های بودجه در این لایحه بیاوریم و بتوانیم گرهی از کار بخش خصوصی بازکنیم.

عزیز اکبریان، نماینده مجلس هم در این نشست در مورد واگذاری‌ها مواردی را بیان کرد. او گفت: حتماً باید در روند واگذاری‌ها بازنگری شود و از ایجاد مشکلات بیشتر بخش خصوصی جلوگیری کنیم. او گفت: شرایطی که برای کارخانه‌های آذراب و هپکو پیش‌آمده ناشی از همین واگذاری‌های نادرست است.

وزیر اقتصاد در این زمینه گفت: اصلاح فرایند واگذاری‌ها از جدی‌ترین برنامه‌های دولت است و ما می‌خواهیم این امر را دنبال کنیم اما می‌خواهم بگویم که مسئله هپکو و آذراب به خاطر خصوصی‌سازی رخ نداده است. آذراب توسط دولت و سازمان خصوصی‌سازی واگذار نشده بود. هپکو هم واحد سازنده ماشین‌آلات راهداری است که محصولات آن مشتری کافی نداشت و به این دلیل با مشکلات مواجه شد. یک سری سازمان‌ها توافق کرده‌اند که بالغ بر سه هزار دستگاه این کارخانه را خریداری کرده و بتوانند به حل بحران این بنگاه کمک کنند.

به گفته کرباسیان مبنای خصوصی‌سازی در دولت تنها واگذاری از طریق سازمان بورس است.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به تهیه بودجه سال 97 گفت: ایفای تعهدات پیمانکاران از مهم‌ترین نگرانی‌های ما در مورد لایحه بودجه است و نگرانیم بخش زیادی از بودجه دولت به این سمت برود.

پورابراهیمی همچنین در مورد کاهش نرخ سپرده‌ها گفت: گزارش‌های میدانی تهیه‌کرده‌ایم که خیلی از بانک‌ها از نرخ سپرده مصوب عدول می‌کنند و آماده‌ایم که گزارش نهایی شده را به دولت ارائه دهیم.

اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی در مورد وضعیت هپکو گفت: در قراردادهای خارجی این شرکت اختلال ایجادشده بود و این موضوع دلیل اصلی مشکلات است. در آینده‌ای نزدیک این موضوع در شورای پول و اعتبار بررسی می‌شود و تلاش می‌کنیم بتوانیم مشکل این شرکت را حل کنیم.

کمیجانی همچنین با اشاره به اظهارات پورابراهیمی در مورد عدول بانک‌ها از نرخ سود مصوب گفت: تا اواخر هفته گذشته 1500 مورد بازرسی از بانک‌ها را انجام داده‌ایم و به‌جز دو موسسه غیرمجاز که در امر نرخ سود کم‌توجهی داشتند، در هیچ‌کدام از مؤسسات بانکی عدم پایبندی در مورد نرخ سپرده مشاهده نکردیم.

او افزود: هرچند اجرایی شدن نرخ سود تسهیلات زمان‌بر است و انتظار داریم این موضوع با وقفه اتفاق بیفتد.

تأکید وزیر اقتصاد بر استفاده بخش‌خصوصی از خطوط اعتباری خارجی
تاریخ: سه شنبه 11 مهر 1396