Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

روز گذشته شاهد برگزاری ۳رویداد بین‌المللی در سایت تهران بودیم. ۲نمایشگاه ۱۷ساله و باسابقه و یک‌رویداد با اهمیت ۹ساله. هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی رنگ، رزین، پوشش‌های صنعتی و کامپوزیت تهران،

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران و نهمین نمایشگاه نانو فناوری برای مدت ۴روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران میزبان مخاطبان هستند. 

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از صمت، این ۳رویداد به‌دست محمدشریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدحسین مقیمی استاندار تهران و حسین اسفهبدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گشایش شد.

 

پیش‌بینی می‌شود که در مدت برگزاری این عنوان‌ها بیش از ۱۰۰هزار نفر از سایت تهران بازدید داشته باشند. نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران با عنوان تجاری(TIIE) یکی از وسیع‌ترین و گسترده‌ترین رویدادهای صنعتی و بازرگانی ایران است از همان روزهای نخست با هدف ارائه قابلیت‌ها و توانمندی‌ها و حرکت شرکت‌ها به سمت بازارهای گسترده‌تر فعالیت خود را شروع کرد.

 

این نمایشگاه به عنوان فرصتی برای صنعتگران خلاق برای معرفی آخرین محصولات خود و شناخت صنایع کشورهای مختلف شرکت‌کننده به شمار می‌آید. نمایشگاه رنگ، رزین، پوشش‌های صنعتی و کامپوزیت تهران نیز با عنوان تجاریIPCC به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای مربوط به رنگ و صنایع وابسته در منطقه خاورمیانه رویداد دیگری است که حدود ۳۰هزار متر فضای برگزاری دارد. برای دوره هفدهم حضور ۲۶۰تولیدکننده داخلی و ۱۴۰شرکت خارجی از کشورهای فرانسه، چین، هند، اسپانیا، آلمان، هلند، تایوان، کره، دانمارک، امریکا، ایتالیا، استرالیا، سوئد، مالزی، امارات، ژاپن، ترکیه، سوئیس و بلژیک را شاهد هستیم.

 

نهمین نمایشگاه فناوری نانو نیز در فضایی افزون‌بر ۶هزار مترمربع برگزار شده و در آن دستگاه‌ها و تجهیزات و محصولات مرتبط با فناوری نانو به نمایش درآمده است. صمت از ابعاد برگزاری هر ۳رویداد گزارش می‌دهد.

 


گام بعدی ما تولید ماشین‌آلات صنعتی در ایران است


هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران ۹۳۰شرکت داخلی و خارجی و ۲۲کشور جهان را دور هم جمع کرده است. ازجمله کشورهایی که در نمایشگاه امسال حضور پیدا کرده‌اند می‌توان به کشورهای آلمان، ایتالیا، جمهوری چک، سوئد، کره‌جنوبی، رومانی، بلغارستان، هلند، فرانسه، اسپانیا، چین، ژاپن، انگلیس و سوئیس اشاره کرد.

 

شریعتمداری در آیین گشایش نمایشگاه صنعت اظهار کرد: این رویداد بی‌شک یکی از مهم‌ترین عنوان‌ها کشور به شمار می‌رود که صنایع مادر را در خودش جای‌داده است. صنایعی که تولیدکننده ماشین‌آلات، تجهیزات، خط تولید، دستگاه‌های کنترل، خدمات پس از فروش، فعالیت‌های ماشین‌سازی و... هستند در این رویداد حضور دارند و از این جهت برگزاری سالانه نمایشگاه صنعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

وی رشد کمی و کیفی این رویداد را نسبت به دوره‌های گذشته، قابل‌توجه ارزیابی کرد و افزود: امسال شکرخدا مشارکت گسترده‌ای را شاهد هستیم. هم شرکت‌های داخلی و هم شرکت‌های خارجی حضور خوبی دارند. به ظاهر ۱۳۰غرفه‌دار از کشورهای مختلف به این رویداد آمده‌اند که همگی آنها به‌طور مستقیم حضور دارند و مهم‌ترین هدف آنها این است که دانش فنی همتایان خودشان را در ایران مورد ارزیابی قرار داده و تبادل‌اطلاعات انجام دهند.

 

مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: خارجی‌ها سعی دارند شرایط مذاکره را برای همکاری‌های مشترک و دوجانبه فراهم کنند. درنهایت این مذاکرات قرار است که به تاسیس برخی شرکت‌های مشترک برای تولید صنایع پایه منجر شود. ایجاد شرکت‌های جوینت و نچری بی‌شک نیاز نخست ما در بخش صنعت است.

 

شریعتمداری همچنین اظهار کرد: بخش عظیمی از واردات ما در کشور امروز واردات ماشین‌آلات صنعتی است که به هر حال چون در تولید و اشتغال کشور نقش دارد، ما محدودیتی در آن اعمال نکردیم اما امیدوار هستیم با راه‌اندازی شرکت‌های مشترک با کشورهای صاحب صنعت بتوانیم در زمینه تولید ماشین‌آلات که بسیار حوزه وسیعی هم هست گام برداریم.

 

وی در ادامه با ارائه اماری از وضعیت تولید ماشین‌آلات مادر در کشور گفت: درحال‌حاضر بیش از هزار و ۵۰۰واحد تولید ماشین‌آلات صنعتی مادر در ایران فعال هستند. همچنین ۲هزار واحد صنعتی کوچک هم در این زمینه فعالیت دارند. بیش از یک‌میلیون تن حجم تولیدات صنعتی ما در حوزه تجهیزات و ماشین‌آلات است که حدود ۳میلیارد دلار ارزش دارد. اما ظرفیت ما بسیار بیشتر از این ارقامی است که گفتم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: با توجه به اینکه ما مواد اولیه موردنیاز را در داخل کشور داریم و دانش فنی تولید ماشین‌آلات مختلف هم به لطف دانشمندان ایرانی هر روز درحال گسترش است، امیدوار هستیم که در آینده بتوانیم گامی جدی برای تولید ماشین‌آلات صنعتی برداریم.به لطف خدا در فضای پسابرجام امکان مذاکرات پایه و بلندمدت مبتنی‌بر صنایع پیچیده به خوبی فراهم است که حضور برخی از این شرکت‌ها در نمایشگاه صنعت تهران، به‌خوبی این امر را تایید می‌کند.

 

شریعتمداری در ادامه افزود: در زمینه اجرای بندهای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل ما طرح‌هایی را در دست داریم که در دولت دوازدهم بر آنها تاکید می‌کنیم. قانون بیشتر استفاده از توان داخلی قانون مهجوری است که به‌طور قطع باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. بسیار خوشحال هستیم که با انتصاب آقای مهندس نعمت‌زاده در وزارت نفت بحث استفاده از تولید داخلی در این وزارتخانه هم از گذشته بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و تولیدکنندگان ما می‌توانند از این پس، در این زمینه هم فعالیت داشته باشند.


وی در پایان گفت: در دیگر حوزه‌های صنعتی هم به‌طور قطع با استفاده از نظامات تعرفه‌ای و مشوق‌های تولیدی، سعی می‌کنیم شرایط مطلوبی را ایجاد کنیم. امیدوار هستیم که در آینده همکاری (وزارت نفت) و (وزارت صنعت، معدن و تجارت) به نفع همه تولیدکنندگان و صنعتگران کشورمان باشد.

 

ظرفیت ۳برابری برای صادرات محصولات رنگ و رزین 


درنهایت به نمایشگاه رنگ و رزین می‌رسیم. رویدادی که ۲۶۰تولیدکننده داخلی و ۱۴۰شرکت خارجی از کشورهای فرانسه، چین، هند، اسپانیا، آلمان، هلند، تایوان، کره، دانمارک، امریکا، ایتالیا، استرالیا، سوئد، مالزی، امارات، ژاپن، ترکیه، سوئیس و بلژیک در آن حضور دارند.

 

براساس گزارش‌ها، فضایی برگزاری این نمایشگاه امسال به ۳۰هزار مترمربع رسیده و این امر نشان‌دهنده رشد حدود ۱۵درصدی نسبت به سال‌های پیش است. حمایت از صنعت رنگ و رزین، مواد کامپوزیت و صنعت آبکاری در داخل کشور با رویکرد صادراتی اولویت اصلی نمایشگاه و تشویق فعالیت‌های صادراتی و فراهم کردن بستری برای ارتقای سطح کمی و کیفی تولید، فروش و صادرات تولیدات و محصولات ایرانی مهم‌ترین هدف‌های برپایی نمایشگاه است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از بازدید از بخش‌های مختلف این نمایشگاه و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در صنعت رنگ و رزین ما شرایط خوبی داریم. حدود ۲هزار و ۵۰۰واحد تولیدی کوچک و بزرگ در این زمینه فعال هستند و افزون‌بر ۸۰۰هزار تن تولید محصولات مختلف مرتبط با صنعت رنگ و رزین تولید می‌شود. ارزش این محصولات حدود ۰/۵میلیارد دلار است و به لطف حمایت‌هایی که در طول این سال‌ها از این صنعت شده، در تامین نیازهای داخل کاملا خودکفا شدیم.

 

وی همچنین گفت: درحال‌حاضر چیزی افزون‌بر ۱۸۰میلیون دلار از مسیر صادارت رنگ و رزین درآمد داریم که البته امکان توسعه و افزایش این میزان نیز وجود دارد. تلاش ما این است که در قالب حمایت از تولید مواد اولیه این صنعت چه در زمینه رنگ صنعتی و چه در زمینه رنگ ساختمانی، شرایط را برای این امر فراهم کنیم. شریعتمداری افزود: در آینده نزدیک فکر می‌کنم امکان صادرات ۳برابری این محصولات را داریم. به لطف خدا در سال‌های جدید صنعت ساختمان کشور تکانه‌های مثبتی را شاهد بوده و من فکر می‌کنم باید به آینده امیدوار بود. 


مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: نمایشگاه رنگ رزین امسال با حضور خوب شرکت‌های داخلی و خارجی برگزار شده که به نظر من فرصت خوبی است که از تجربه‌های یکدیگر بهره‌مند بشوند. غرفه‌داران ایرانی بهتر است رقیبان بین‌المللی خودشان را بهتر بشناسند تا در رقابت جهانی بتوانند خودشان را بهتر معرفی کنند. وی در پایان اظهار کرد: شک ندارم که از نظر کیفی در زمینه رنگ و رزین ما شرایط مطلوبی داریم و با حمایت‌هایی که در آینده از تولید محصولات خواهد شد قادر هستیم هم تولید داخل و هم صادرات را بهبود ببخشیم.


تهران؛ شهر نانو فناوری خواهد شد


امسال نهمین نمایشگاه فناوری نانو با حضور بیش از ۱۶۰نهاد فعال در این حوزه برگزار شده است. استاندار تهران در حاشیه بازدید از این رویداد، تمرکز و توجه هرچه بیشتر به فناوری‌های روز و زیست سازگار را عاملی برای تبدیل تهران به شهر نانویی کشور عنوان کرد.

 

محمدحسین مقیمی  اظهار کرد: یکی از طرح‌های خوبی که در سال‌های پیش مورد توجه و اجرا قرار گرفت این بود که ما در پایتخت به جای صنایع آلاینده، فناوری‌های جدید را به‌کار بگیریم. یعنی صنایع آلاینده از شهر خارج شوند و جای آنها را فناوری‌های زیست سازگار بگیرند.

 

وی افزود: امروز هم ما سعی داریم همین روند را پیگیری کنیم. خوشبختانه از زمانی که بحث تجاری شدن علم مطرح شد و شرکت‌های دانش‌بنیان شکل گرفتند بهتر و بیشتر از گذشته می‌توان بر تبدیل یک شهر به یک مرکز فناورانه تمرکز کرد.

 

استاندار تهران ادامه داد: یکی از فناوری‌های بزرگی که امروز درحال رشد و توسعه بوده و جهان را فراگرفته؛ همین نانو فناوری است که البته ایران هم درباره این موضوع پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است. دانشگاه‌های ما، موسسه‌های آموزشی و پژوهشگاه‌های مدرنی که دراختیار جوانان ایرانی است، در این زمینه کارهای بسیار خوبی انجام داده‌اند.

 

وی همچنین تصریح کرد: این روند گرچه به سرعت در کشور ما فراگیر شد اما هنوز کافی نیست. در بحث آموزشی نانو فناوری‌ها باید آموزش‌های مداوم در دانشگاه‌ها موردتوجه باشد. در این‌باره بهتر است واحدهای درسی و دوره‌های تجربی گسترش یابد تا شاهد تربیت آکادمیک نسل‌های آینده باشیم.

 

مقیمی همچنین گفت: فکر می‌کنم اگر ارتباط صنعت و دانشگاه تقویت شود و صنایع پایه ما مثل صنایع کشاورزی، رفع نیازهای آینده خودشان را برمبنای صنایع جدید قرار دهند تا حد زیادی مشکلات حل خواهند شد. به هر حال در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برخی پروژه‌های آماده برای صنعتی شدن وجود دارد که برای استفاده از آنها فقط کافی است صنعت و آموزش بهتر و مداوم‌تر باهم پیوند بخورند.

 

این مقام مسئول با اشاره به روند مطلوب برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نانو اظهار کرد: بی‌شک برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط با حوزه فناوری‌های نانو نظیر همین رویدادی که تاکنون ۹دوره از آن در تهران برپا شده، تاکیدی حداکثری بر همین ارتباط دوسویه و تقویت آن است. یکی از مهم‌ترین تاثیراتی که نمایشگاه‌ها برای پیوند صنعت و دانشگاه دارند این است که شرایطی را برای مقایسه توانایی‌های گذشته ما، با آنچه امروز به آن رسیدیم را فراهم می‌کنند. شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف سعی می‌کنند در یک فضای رقابتی سالم؛ آخرین فناوری‌ها و دستاوردهای خود را به معرض نمایش بگذارند و این روند هر سال تکرار می‌شود.

 

وی تصریح کرد: از سوی دیگر آشنایی با فناوری‌های روز کشورهای دیگر نیز فقط در همین محافل امکان‌پذیر است. در همین نمایشگاه ناو فناوری برخی شرکت‌های خارجی نیز حضور دارند که غرفه‌داران ما می‌توانند در یک فضای تعاملی از این دستاوردها بازدید کرده و از آنها الهام بگیرند. بنابراین تداوم برگزاری رویدادهای نمایشگاهی رابطه مستقیم با صنعتی شدن و صنعتی ماندن دارد.

 

استاندار تهران در پایان گفت: با تمرکز و توجه هر چه بیشتر به فناوری‌های روز و زیست سازگار، تهران به شهر نانویی تبدیل شده و صنایع «های‌تک» و فناوری‌های برتر به طور یکپارچه در پایتخت مورد استفاده قرار بگیرند. براساس آمارها ایران رتبه ششم دنیا در شاخص تولید علم نانو در سال ۲۰۱۶میلادی را دارد و بیش از ۳۰۰محصول را با استفاده از فناوری نانو تجهیز کرده و بیش از ۱۵۰شرکت تولیدی در این زمینه فعال است و کشور ما بیش از ۳۱/۴میلیون دلار محصولات فناوری نانو در بخش صادرات داشته است.

 


هر ۳رویداد نسبت به سال پیش رشد دارند


مدیر امور نمایشگاه‌های داخلی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با ارائه برخی آمار و ارقام، خبر از رشد کمی و کیفی هر ۳رویداد برگزار شده در سایت تهران نسبت به سال پیش می‌دهد.

 

حمیدرضا آملی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به برگزاری بیش از ۷۰عنوان نمایشگاه تخصصی در نمایشگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: این نمایشگاه‌ها در دسته‌های مختلف ازجمله نفت و گاز، مواد غذایی، صنایع ساختمانی، صنعتی و سایرها هستند. مهم‌ترین هدف‌هایی که برگزاری نمایشگاه در هر دسته‌ای که باشد، دنبال می‌کند عبارتند از گسترش صادرات و تکیه بر این موضوع که تولیدات ما باید صادرات‌محور باشد. فضای نمایشگاهی ما به‌گونه‌ای است که با تبادل دانش و فناوری میان شرکت‌های ایرانی و خارجی این مهم به سرانجام می‌رسد.

 

وی در ادامه افزود: درنهایت تولیدکننده ما در صحنه رقابت تولید کالاهای صادرات‌محور با بسته‌بندی‌ها و فناوری‌های به‌روز باقی خواهد ماند و بازارهای روز دنیا را خواهد شناخت. همه این فعالیت‌ها باعث خواهند شد تا کالاهای غیرنفتی بیشتری به کشورهای مهم صادر شوند.

 

این مقام مسئول همچنین تصریح کرد: بحث جدی نمایشگاه‌ها از نظر من توسعه بازار داخلی است. در حوزه بازارهای داخلی، شرکت‌ها با حضور در نمیاشگاه به دنبال آن هستند تا نمایندگی به شهرستان‌های دیگر بدهند یا با سایر تولیدکنندگان هم‌صنف ارتباط گرفته و یک همکاری مشترک را آغاز کنند. امروزه، صنعت نمایشگاه با ایجاد یک فضای کسب‌وکار صحیح می‌تواند بحث روز کشور یعنی اقتصاد مقاومتی را نیز معنا کرد. همان‌طور که می‌دانید نزدیک به ۱۵۹۰شغل مختلف به نمایشگاه وابسته است.

 

آملی گریزی به وضعیت توسعه رویدادهای مهم نمایشگاهی زد و گفت: نمایشگاه‌های مانند صنعت که امروز شاهد برگزاری هفدهمین دوره آن هستیم و ازجمله رویدادهای قدیمی به شمار می‌پایند از نظر بخش خارجی بسیار قوی کار کرده‌اند. در این سایت بیشتر به دنبال ورود فناوری و فناوری‌های روز دنیا هستیم و هدف‌مان نمایش دادن کالاهای مصرفی کشورهای خارجی نیست. با برنامه‌ریزی‌های انجام شده می‌توان گفت: سایت تهران با برنامه و هدفمند از شرکت‌های خارجی دعوت به عمل می‌آید.

 

وی در نمایشگاه صنعت حدود ۱۰هزار متر حضور خارجی‌ها را شاهد هستیم. که نسبت به دوره‌های قبلی رشد چشمگیری داشته است. نشان تجاری معتبری از کشورهای اروپایی و آسیایی در این رویداد حاضر هستند. صنعت ما امروز نیاز به ورود فناوری دارد و باید هزینه انرژی را به همین روش کاهش دهیم و در نتیجه شاهد کاهش نرخ تمام‌شده محصولات خواهیم بود.

 

مدیر امور نمایشگاه‌های داخلی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران همچنین اظهار کرد: نمایشگاه رنگ و رزین نیز یه رویداد تخصصی به حساب می‌پاید که هم در صنعت و هم ساختمان کاربرد دارد. در آن نمایشگاه نیز حدود ۸هزار متر از فضا به شرکت‌های خارجی تعلق دارد. همین اهدافی که یاد کردیم را در نمایشگاه رنگ نیز دنبال می‌کنیم.

 

وی در پایان گفت: نمایشگاه نانو به عنوان رویدادی که هنوز ۱۰ساله نشده و شرایط خاص خود را دارد به نظر من باید بیش از دیگر رویدادها مورد توجه باشد. بخش ریالی (فضای دراختیار شرکت‌های داخلی) نزدیک به ۳هزار متر است و ۵۰۰متر نیز حوزه ارزی (بخش مربوط به شرکت‌های خارجی) در آن وجود دارد. این نمایشگاه تازه‌کار است به همین دلیل حضور شرکت‌های خارجی در آن کمتر است اما امسال حدود ۱۲درصد افزایش در تعداد شرکت‌های حاضر داشتیم.

اجرای نظام تعرفه‌ای و مشوق‌های تولید در دستور کار
تاریخ: یکشنبه 16 مهر 1396