Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

بررسی آمارهای تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد، در نیمه نخست سال جاری در حالی واردات رسمی پوشاک با کاهش رو به رو شده،که صادرات پوشاک با افزایش ۲۴ درصدی رو به رو شده است.

بر اساس آمارهای تجارت خارجی کشور، در 6 ماهه اول سال‌جاری واردات پوشاک 2/24 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در مدت یادشده 20 میلیون و 779 هزار دلار انواع پوشاک وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2/24 درصد کاهش داشته است. واردات پوشاک در 6 ماهه ابتدای سال گذشته به میزان 21 میلیون و 256 هزار دلار بود.

 


همچنین حجم پوشاک وارداتی نیز در 6 ماهه ابتدای سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 43/5 درصد کاهش داشته است.

 


براساس مقررات صادرات و واردات، انواع پوشاک در سیستم طبقه‌بندی کالایی در دو فصل 61 با عنوان لباس و متفرعات لباس، کشباف یا قلاب‌باف و در فصل 62 با عنوان لباس و متفرعات لباس غیرکشباف یا غیر قلاب‌باف طبقه‌بندی می‌شود.

 

حقوق ورودی 55 درصدی پوشاک


حقوق ورودی واردات پوشاک در تمامی ردیف‌های تعرفه‌ای دو فصل 61 و 62 کتاب مقررات صادرات و واردات به میزان 55 درصد است که علاوه بر این واردکنندگان باید 9 درصد ارزش افزوده و 4 درصد مالیات علی‌الحساب هم پرداخت کنند.


واردات انواع پوشاک پس از اخذ مجوز ثبت سفارش از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر است که در حال حاضر مجوز ثبت سفارش صرفاً برای دارندگان نمایندگی رسمی پوشاک صادر می‌گردد.


نحوه ارزش‌گذاری پوشاک وارداتی در گمرکات پس از برگزاری جلسه با اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک هم به صورت عددی و هم کیلویی ارزش‌گذاری می‌شود. دلیل اینکه کیلویی هم ارزش‌گذاری می‌شود این است که با توجه به سبک بودن برخی پوشاک وارداتی پس از شمارش عددی یک میانگین ارزش برحسب وزن نیز گذاشته شده تا ارزش‌گذاری پوشاک وارداتی در چارچوب نرخ‌های مصوب صورت پذیرد.

 

هم‌اکنون ارزش پوشاک در سامانه ارزش گمرک موجود بوده و در صورت دریافت هرگونه پیشنهاد از سوی تولیدکنندگان گمرک ایران آماده است نرخ ارزش پیشنهادی را در سامانه آنلاین ارزش در نظر بگیرد.

 

همچنین با توجه به اینکه واردات انواع پارچه و پوشاک در مسیر قرمز قرار می‌گیرد، پس از ارزیابی فیزیکی محموله‌ها امکان واردات این دو کالا امکان‌پذیر است و علاوه بر آن واردات پارچه مشمول اخذ مجوز استاندارد است. لذا امکان اظهار پوشاک در ردیف پارچه وجود ندارد و گمرک ایران آماده است در صورت هرگونه گزارش تخلفی براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع گمرکی و مستندات سریعتاً اقدام نماید. ضمن اینکه خرده‌فروشی پوشاک برای مسافران در مناطق آزاد انزلی، ماکو، ارس (جلفا)، اروند (خرمشهر و آبادان)، قشم، کیش و چابهار وفق قانون و مقررات مشمول معافیت است.


افزایش 24 درصدی صادرات پوشاک


در 6 ماهه نخست سال‌جاری صادرات انواع پوشاک 24 درصد افزایش داشته است.


بنابر این گزارش در مدت یادشده 22 میلیون و 748 هزار دلار انواع پوشاک به کشورهای مختلف صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 24 درصد افزایش داشته است. واردات پوشاک در 6 ماهه ابتدای سال گذشته به میزان 18 میلیون و 381 هزار دلار بود.


این گزارش حاکی است حجم پوشاک صادراتی در 6 ماهه ابتدای سال‌جاری به یک هزار و 840 تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر حجمی نیز 20 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

واردات رسمی پوشاک کاهش، صادرات افزایش یافت
تاریخ: چهارشنبه 19 مهر 1396