Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

کنفدراسیون صادرات ایران اعلام کرد، بر اساس نامه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، از این پس شرکت های ترک نیازی به تایید اسناد تجاری خود در سفارت و سرکنسولگری‌های ایران نخواهند داشت

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از کنفدراسیون یاد شده، در نامه ای که «غلامرضا باقری مقدم»، مدیرکل مشترک المنافع و قفقاز سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا صادر کرده، آمده است: با توجه به توافق های اخیر گمرکات دو کشور که در جریان سفر رئیس جمهوری ترکیه به تهران به امضاء رسید، و با توجه به اینکه بر اساس توافق های مذکور، اسناد تجاری میان گمرک جمهوری اسلامی ایران و وزارت گمرک و تجارت ترکیه به طور الکترونیکی مبادله خواهند شد، از این رو از تاریخ صدور نامه مذکور نیازی به تایید اسناد تجاری شرکت های ترکیه ‌ای در سفارت و سرکنسولگری‌های کشورمان در ترکیه نبوده و لازم است تا مسئولان کنسولی کشورمان با راهنمایی آنان از تایید اسناد مذکور خودداری کنند.
بر این اساس، در صورت مراجعه احتمالی نمایندگان شرکت های یاد شده و اصرار آنها برای دریافت تاییدیه از نمایندگی های کشورمان، مراتب پس از دریافت درخواست کتبی از مدیران عامل آن شرکت ها اقدام می شود.
پیشتر «رضا کامی»، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه در زمینه همکاری های اقتصادی دو کشور به خبرنگار ایرنا گفته بود: مطابق آمار رسمی اداره آمار ترکیه، حجم مبادلات اقتصاد ایران و ترکیه تا پایان ماه اوت (مرداد - شهریور) سال 2017 افزون بر هفت میلیارد و 250 میلیون دلار بوده است.
به گفته وی، از این میزان پنج میلیارد و 150 میلیون دلار صادرات ایران به ترکیه و 2 میلیارد و 100 میلیون دلار نیز سهم واردات جمهوری اسلامی ایران از این کشور بوده است.
رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه با یادآوری هدفگذاری 30 میلیارد دلاری حجم روابط اقتصادی دو کشور، بیان داشت: در سال 2014 میلادی شاهد بیشترین حجم روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بودیم که طی آن رقم 22 میلیارد دلاری حاصل شد، اما پس از آن به دلیل تحریم های اقتصادی ایران و رکود نسبی اقتصادی در کشور، شاهد کاهش روابط تجاری با همسایه ترک بودیم.
وی تصریح کرد: با وجود سابقه بسیار خوب سیاسی دو کشور، اما در زمینه اقتصادی دو طرف شناخت مناسبی از پتانسیل ها و ظرفیت های یکدیگر ندارند و نیاز است تا با توسعه روابط دو جانبه و بویژه برپایی نمایشگاه های متعدد، این کاستی جبران شود.
برپایه آمار اعلامی گمرک جمهوری اسلامی ایران، در نیمه نخست امسال (1396) ترکیه با یک میلیارد و 678 میلیون دلار در ردیف سومین کشور صادرکننده کالا به ایران قرار گرفته است.
پارسال واردات ایران از ترکیه نیز حدود 2 میلیارد و 400 میلیون دلار و چهارمین کشور مهم طرف تجاری ایران در واردات کالا بود.
سال گذشته همچنین میزان صادرات ایران به ترکیه نزدیک به سه میلیارد و 700 میلیون دلار بود و در این خصوص ترکیه رتبه سوم را در صادرات ایران داشت که گاز، محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی مهمترین اقلام صادراتی ایران به این کشور را در بر می گیرد.

ضرورت تائید اسناد تجاری در نمایندگی‌های ایران، از مراودات بازرگانی با ترکیه حذف شد
تاریخ: شنبه 22 مهر 1396