Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

فاتح چیفت چی معاون وزیر گمرک و تجارت ترکیه خواستار فعالیت شبانه روزی گمرکات مرزی ترکیه با ایران شد و آن را گامی برای افزایش روابط اقتصادی میان دو کشور و رسیدن به حجم مبادلات ۳۰ میلیارد دلاری ذکر کرد. به گزارش ایرنا، سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به ایران و امضای چندین سند همکاری در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان آنکارا و تهران مورد استقبال کارآفرینان، بازرگانان و اصناف ترکیه قرار گرفته است.

چیفت چی با مثمر ثمر خواندن سفر اردوغان به تهران گفت: فعالیت ۲۴ ساعته گذرگاههای مرزی کشور با ایران باعث تقویت روابط اقتصادی در مرز می شود و کارآفرینان، بازرگانان و اصناف شهر وان پیش‌بینی می کنند که گذرگاه کاپی کوی-رازی یکی از واحد مرزی ترکیه با ایران سهم بیشتری را در روابط اقتصادی دو کشور به خود اختصاص دهد. وی همچنین اظهار کرد: در پی اتمام مدرنیزه کردن گذرگاه‌ مرزی کاپی کوی استان وان و تاکید روسای جمهوری ترکیه و ایران در چهارمین نشست شورای عالی راهبردی دو کشور در مورد توسعه ظرفیت و فعالیت مرزهای سه‌گانه دو کشور به شکل ۲۴ ساعته، اقتصاد شهرهای مرزی دو کشور رونق و شتاب خواهد گرفت.

چیفت چی با بیان اینکه به دنبال گسترش روابط ترکیه و ایران توجه گردشگران ایرانی به ترکیه و به ویژه حضور آنها در شهر مرزی وان افزایش یافته است، اضافه کرد: اصناف وان از روابط رو به رشد ترکیه و ایران خوشحال هستند و این شهر طی ۹ ماه گذشته میزبان ۳۶۳ هزار و ۸۶۳ گردشگری ایرانی بوده و انتظار می رود این رقم به ۵۰۰ هزار نفر برسد.

نجدت تقوا رئیس اتاق بازرگانی و صنعت وان نیز با ابراز خوشحالی از ارتقای سطح مناسبات اقتصادی دوجانبه میان آنکارا و تهران گفت: انتظارات بزرگی در این زمینه داشته و باور داریم وان برای رسیدن به هدف ۳۰ میلیارد دلاری مبادله تجاری سالانه میان دو کشور نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

شهر وان در شرق ترکیه و در نزدیکی مرز ایران واقع شده و هر سال از طریق دو گذرگاه مرزی اسن‌دره و کاپی کوی در تعطیلات تابستانی و تعطیلات عید نوروز پذیرای گردشگران ایرانی است. گردشگران ایرانی که برای گذراندن تعطیلات به وان سفر می کنند، نقش مهمی در اقتصاد منطقه شرق ترکیه دارند، به طوری که در سال جاری و پیش از تعطیلات عید قربان، بالغ بر ۲۷۰ هزار ایرانی به این شهر سفر کردند و با ادامه این سفر در تعطیلات عید قربان، این تعداد از مرز ۳۵۰ هزار نفر فراتر رفت.

ترکیه با ایران ۵۶۰ کیلومتر مرز مشترک دارد و دارای سه واحد گمرک و مرز زمینی شامل بازرگان-گوربولاغ، رازی-کاپی کوی و سرو-اسندره است.

معاون وزیر گمرک و تجارت ترکیه خواستار فعالیت ۲۴ ساعته گمرکات مرزی ایران-ترکیه شد
تاریخ: یکشنبه 23 مهر 1396