Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

عضای هیات تجاری مکزیک که به سرپرستی سفیر مکزیک در تهران به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران آمده‌اند با همتایان خود در ایران به مذاکرات رودررو پرداخت

هیات تجاری مکزیک به سرپرستی سفیر این کشور در تهران به اتاق ایران آمد و با مدیرکل اداره اروپا و آمریکای اتاق ایران دیدار کرد. در این نشست که فعالان اقتصادی ایرانی نیز حضور داشتند، دو طرف بر لزوم توسعه همکاری‌های بیشتر در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی تأکید کردند.

به اعتقاد ابوالفضل رهنما، مدیرکل اداره اروپا و آمریکای اتاق ایران، باوجود اینکه مکزیک و ایران از نظر جغرافیایی فاصله زیادی با یکدیگر دارند اما امروز روابط مستحکم سیاسی بین آن ها حاکم است که می‌تواند نقطه قوتی برای گسترش روابط اقتصادی باشد.

وی در ادامه بخش‌های کشاورزی، صنعت نفت و پتروشیمی، تولید قطعات ماشین‌آلات و خودرو، اکتشافات معدنی و خدمات فنی و مهندسی را از جمله فعالیت‌های قابل‌توجه در مکزیک دانست و گفت: از آنجایی که موافقت‌نامه‌های خوبی از گذشته بین ایران و مکزیک وجود دارد، دو کشور می‌توانند به‌صورت گسترده با یکدیگر همکاری داشته باشند و از این فرصت بهره کافی را ببرند. البته همچنان از نظر مبادلات مالی شرایط مناسبی بین دو کشور وجود ندارد که برای این مسئله نیز می‌توان راهکارهای لازم را پیدا کرد.

رهنما خاطرنشان کرد: ایران در روابط بین‌المللی خود تنها بر تجارت تکیه نمی‌کند بلکه خواستار گسترش سرمایه‌گذاری‌های مشترک با طرف‌های تجاری خود است. به طور حتم این نوع روابط از استحکام و دوام بیشتری برخوردار خواهد بود.

آلفونزو زگبه، سفیر مکزیک در ایران نیز با تأیید سخنان رهنما مبنی بر لزوم سرمایه‌گذاری‌های مشترک به‌جای تأکید بر تجارت صرف بین دو کشور، تصریح کرد: فعالان اقتصادی مکزیک می‌خواهند با همه ظرفیت‌های ایران آشنا شوند و فقط به فعالیت در پایتخت توجه ندارند.

وی بر این باور است که مردم ایران و مکزیک شباهت‌های زیادی با هم دارند اما شناخت آنها از یکدیگر بسیار محدود است و همین مسئله مانعی برای توسعه روابط دو کشور است.

زگبه همچنین به تفاهم‌نامه‌های همکاری که بین دانشگاه‌های دو کشور به امضا رسیده است اشاره کرد و گفت: در حال نهایی کردم تفاهم‌نامه‌ای برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مشترک هستیم. البته در تلاشیم که با امضای تفاهم‌نامه دیگری زمینه نقل و انتقالات پولی را نیز مهیا کنیم.

در انتهای این نشست، فعالان اقتصادی ایرانی و مکزیکی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

هیات مکزیکی پیش از حضور در تهران به شهر مشهد سفر کرده و با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این استان نیز آشنا شده است.

ضرورت سرمایه‌گذاری مشترک ایران و مکزیک به جای تکیه بر تجارت
تاریخ: دوشنبه 24 مهر 1396