Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به دست آوردن بازارهای جدید در حال کار و بررسی است. به طور مثال روی بازار افریقا و سی آی اس کار می کنیم. در گذشته اصلا در بازار سی آی اس ورود نداشتیم و فراوده های غیرنفتی ایران تا به حال در این کشورها صادر نشده است.

بعد از برجام، بازارهای جدیدی به روی محصولات ایران گشوده شد و بازارهای قدیمی و سنتی هم دوباره به دست آمد. البته هنوز ظرفیت ها کامل نشده است. اما رسیدن به این ظرفیت با موانعی رو به روست. مهدی شریفی نیک نفس در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران از این موانع و راه حل آنها صحبت کرد.

*بعد از برجام، اوضاع بازارهای جهانی برای ورود ایران، مطلوب تر شده بود. اما چند روز اخیر، همه چیز حول ترامپ و صحبت هایش درباره برجام بود. این مساله چقدر می تواند روی بازارهای صادراتی ایران تاثیر داشته باشد؟

در زمینه صادرات، ایران بازارهای مطمئنی دارد. این ماجرا به خصوص در بازار فراورده های غیرنفتی صادق است. بازار ایران، بازاری سنتی است و محصولات کشور از جمله متانول، اوره و محصولات پلیمری و ظرفیت های تولید به گونه ای است که بازارهای جهانی نمی توانند از ایران چشم پوشی کنند. به طور مثال روند قیمت های جهانی به این شکل است که اگر یک پالایشگاه متانول در یک نقطه تعطیل شود، در کل قیمت متانول دنیا اثر می گذارد. به همین دلیل صحبت های ترامپ نمی تواند تاثیری در بازارهای اینچنینی ایران داشته باشد. از طرف دیگر، مجموعه های ایران، متعلق به بخش خصوصی هستند. به این ترتیب این مجموعه ها دولتی نیستند که دستخوش دولت ها و سیاست هایشان شوند. البته که به مقداری شرایط سخت تر می شود، اما نه به آن سختی که قبل از برجام حاکم بود. به امید خدا، در حال حاضر صادرات تولیدات ایران صورت می گیرد و طرح ها هم یکی پس از دیگری وارد بازار می شود. رقابت ها وجود دارد، اما محصولات ایران، جایگاه خود را در بازارهای پیدا کرده اند و قطعا دچار مشکل عمده نخواهیم شد.

*بازارهای جدیدی هم به دست آمده است؟

به دست آوردن بازارهای جدید در حال کار و بررسی است. به طور مثال روی بازار افریقا و سی آی اس کار می کنیم. در گذشته اصلا در بازار سی آی اس ورود نداشتیم و فراوده های غیرنفتی ایران تا به حال در این کشورها صادر نشده است. قبل از تحریم ها، 15 درصد سهم صادرات محصولات ایران به اروپا می رفت؛ اما الان این سهم تنها یک درصد است. اکنون این ظرفیت وجود دارد که به میزان قبل از تحریم ها بازگردیم.

*امکان رسیدن به این ظرفیت وجود دارد؟

سخت است، اما امیدواریم.

*چه مشکلاتی بر سر این هدف وجود دارد؟

بیشتر بحث بانکی مطرح است. همچنین موضوع لجستیک و انبار وجود دارد. البته مقداری از این مشکلات حل شده است. اگر مشکل بانکی حل و امکان پذیرش ال سی و ضمانت ایجاد شود، می توانیم ظرفیت را کامل کنیم.

ایران می تواند به ظرفیت صادرات قبل از زمان تحریم ها برسد
تاریخ: چهارشنبه 26 مهر 1396