Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

در جلسه امروز هیئت دولت، آیین‌نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت­‌های شهری،آیین­‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان­ ها به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه امروز هیئت دولت، آیین نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت­ های شهری، آیین­ نامه اجرایی صرفه ­جویی مصرف انرژی در ساختمان­ هاو اصلاح موادی از قانون تجارت درخصوص ورشکستگی به تصویب رسید.

آیین نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت­ های شهری به تصویب رسید

آیین ­نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت­های شهری با هدف کمک به رشد مشاغل مولد و توسعه اقتصاد شهر و نیز نظم­ بخشی و ایمن­ سازی و سازگاری فعالیت ­ها با یکدیگر و رفع مزاحمت فعالیت­ ها، به تصویب رسید.

هماهنگی بخش‌های مختلف شهر و ایجاد شهری سالم و توسعه یافته و همچنین توجه به رشد سریع و بی‌رویه صنایع و خدمات در درون و پیرامون شهرها، از جمله ضرورت­ های این تصمیم است.

به موجب آیین­ نامه مذکور، شهرداری موظف است به منظور ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم، متناسب با وضعیت فعالیت، مکان استقرار و ماهیت شغلی آنها، نسبت به صدور حکم انتقال، جابجایی یا رفع مزاحمت از طریق اصلاح فرآیندکار، تغییر فعالیت یا نوسازی اقدام نماید.

همچنین دستگاه‌های اجرایی و اتحادیه‌های صنفی موظفند از صدور مجوز جدید و یا تمدید پروانه فعالیت برای مشاغل و صنوف فوق الذکر برای استقرار در محل های غیرمجاز خودداری نمایند.

دولت، شهرداری­ ها و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط را موظف کرد به منظور استفاده از ابزارهای تشویقی (از جمله تعیین محل جدید استقرار، تأمین زیرساخت‌های لازم و فراهم کردن تسهیلات بانکی)، برای تسهیل در انتقال مشاغل و صنوف موضوع این ماده برنامه‌ریزی و اقدام نمایند.

همچنین صاحبان مکان­ های برجای مانده از مشاغل منتقل شده در شهر می­ توانند با مساعدت دستگاه ­های ذی­ربط و شهرداری به فعالیت­ های غیر مزاحم منطبق با طرح های جامع و تفصیلی شهر مربوط تغییر فعالیت بدهند.

دولت آیین­ نامه اجرایی صرفه ­جویی مصرف انرژی در ساختمان­ ها را تصویب کرد

هیئت وزیران با هدف صرفه­ جویی مصرف انرژی در ساختمان­ ها از طریق جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز و ارتقای بهره ­وری انرژی و کاهش آلاینده­ های زیست محیطی، آیین­ نامه اجرایی صرفه­ جویی مصرف انرژی در ساختمان­ ها را تصویب کرد.

به موجب این آیین­ نامه، وزارت راه و شهرسازی موظف شد برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها، حداکثر ظرف سه ماه نسبت به بازنگری مقررات ملی ساختمان به منظور ممیزی، تعیین رده انرژی و چگونگی تعبیه سامانه‌های کنترلی لازم با جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز اقدام نماید.

دولت همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی را موظف کرد برای جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز، حداکثر ظرف دو سال پس از ابلاغ مقررات ملی ساختمان، نسبت به ممیزی انرژی و تعیین وضعیت ساختمان خود اقدام و برنامه‌های اجرایی را برای بهبود عملکرد مصرف و رسیدن به حد الگوی مصرف انرژی تهیه و حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۹ نسبت به انجام اصلاحات ساختمانی و تعبیه سامانه‌های کنترلی لازم اقدام نمایند.

موادی از قانون تجارت درخصوص ورشکستگی اصلاح می­شود

دولت به منظور پیشگیری و ایجاد بازدارندگی نسبت به سوء‌استفاده اشخاص از نهاد ورشکسته برای اخذ تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و امتناع از بازپرداخت آنها، با اصلاح موادی از قانون تجارت درخصوص ورشکستگی و الحاق مواد و تبصره ­هایی به آن در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی موافقت کرد.

ضمانت­ نامه کلی برای لازم­ الاجرا شدن موافقت نامه مالی با اتریش صادر می­ شود

هیئت وزیران در راستای تجهیز و تدارک منابع مالی خارجی مورد نیاز در چارچوب احکام برنامه‌ های توسعه و قوانین بودجه سنواتی، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد به نمایندگی از سوی دولت برای لازم الاجرا شدن موافقت نامه مالی بین نظام بانکی کشور و اوبر بانک اتریش به مبلغ یک میلیارد یورو، ضمانتنامه کلی مربوط را صادر نماید.

آیین‌نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت­ های شهری به تصویب رسید
تاریخ: دوشنبه 1 آبان 1396