Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
همواره موضوع کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال از دغدغه‏ های اتاق‏‌های بازرگانی و جزو مطالبات بخش خصوصی از دولت بوده است.

کنگره جهانی اتاق‏های بازرگانی یکی از رویدادهای مهم در جامعه کسب و کارهاست که افراد گوناگون از اتاق‏های بازرگانی، کسب و کارها و حتی برخی سازمان‌های دولتی را گرد هم مي‌آورد تا برحسب موضوعات اولویت‌بندی‌شده و مشخص به ارائه مطالب و همچنین بحث و گفت‌وگو در خصوص چالش‏ها و در عین حال دستاوردها در حوزه کسب و کارها و اتاق‏ها بپردازند. شبکه‌سازی، طرح مسائل چالش‌برانگیز بین‌المللی و تبادل تجارب و دانش از دستاوردهای مورد انتظار تعیین‌شده برای این کنگره بود.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از آینده نگر، از حیث پوشش موضوعات و استقبال اتاق‏ها و فعالان اقتصادی برای شرکت در این کنگره، گردهمایی مذکور فرصت ویژه‏ای را برای اتاق‏های جهان در زمینه بهره‏‌برداری از الگوهای موفق، یادگیری تحولات جدید در عرصه تکنولوژی و مدل‌های کسب و کار و به‌اشتراک‌گذاری مسائل و کسب ایده‏ها و راهکارهای مبتنی بر تجارب مفید فراهم مي‌كند.

 

یکی از موضوعات مهم مطرح شده در کنگره جهانی نگاه ویژه به فعالیت‏های اتاق‏ها و مدل‌های کسب و کار آنها بود. ارائه جالب موسسه مک‌کینزی در خصوص تحولات سریع فناوری دیجیتال و نتایج ارزیابی از بنگاه‌ها حاکی از عدم درک درست این تحولات و به تبع آن عدم تامین مقدمات لازم برای رویارویی با این تحولات از سوی بنگاه‌ها بود.

 

نکته مهم بحث مطرح‌شده نحوه ایفای نقش اتاق‏های بازرگانی از دو منظر نحوه پاسخ‌گویی به این تحولات فناوری در قالب اعمال تغییرات لازم در مدل کسب و کار خود اتاق‏ها و همچنین چگونگی پشتیبانی از اعضا در قالب انعکاس خواسته‏‌های آنها به بخش عمومی و دفاع منطقی از منافع آنها، بود. در این میان ضرورت انتشار داده‏ها و شفاف‌سازی اطلاعات اتاق‏ها از طریق استفاده موثر از فناوری‌ها، از دیگر راهکارهایی بود که در رویارویی با این تحولات مطرح شد.

 

یکی از موضوعات جالب توجه در حاشیه نشست مربوط به مدل‌های کسب و کار اتاق‏ ها، نگرانی برخی از اتاق ‏ها از کاهش درآمدهای آنها و نحوه مقابله با این موضوع بود. تجارب ارائه‌شده در این نشست به نمونه ‏هایی از اتاق‏های موفق و مسئله‌دار اختصاص داشت.

 

برخی از اتاق ‏ها از طریق ارائه خدمات متنوع و با استفاده موثر از تحولات فناوری به ویژه فناوری اطلاعات قادر بوده‏اند تا ضمن رشد کمی اعضا، رضایت آنها را از اتاق‏ها تا سطح قابل توجهی بهبود دهند و در مقابل برخی از اتاق‏ها به دلیل قطع درآمدهای آنها از محل منابع عمومی، ضمن کاهش هزینه‌ها و حذف دارایی‌های مازاد، درصدد چاره‌اندیشی برای تجدید ساختار و  تغییر مدل کسب و کار خود به مدلی مبتنی بر افزایش درآمد از محل عضوگیری و ارائه خدمات متناسب با نیازهای جدید اعضا بودند.

 

 یکی از مهم‌ترین چالش‌های فعالان کسب و کار به خصوص بنگاه‏های کوچک و متوسط، نحوه تامین مالی است. در یکی از نشست‌های کنگره دو موسسه ابزارهای جدید طراحی‌شده برای بنگاه‌هایی که قادر به دریافت اعتبارات بانکی نیستند ارائه کردند.

 

استفاده از این ابزارها که بر اساس ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود بنگاه‌ها و استفاده موثر از فناوری اطلاعات در بستر شبکه‏‌های اجتماعی طراحی شده است این امکان را برای بنگاه‌ها فراهم مي‌کند تا از طریق موسسات مالی مذکور و به‌دور از الزامات سنتی چارچوب‌های بانکی، منابع مالی لازم را برای فعالیت‌های اقتصادی خود تامین كنند.

 

بنا به گزارش‌هاي برخی از سازمان‌های بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول، افزایش سرمایه‌گذاری در زمینه زیر‏ساخت‏ ها مي‌تواند یکی از محرک‌های تامین‌کننده رشد اقتصادی جهان باشد. در یکی از نشست‌های کنگره اطلاعاتی در ارتباط با افزایش 46درصدی جمعیت شهرنشینی و رشد سهم آن از کل جمعیت جهان به 63 درصد تا سال 2020 ارائه شد و نگرانی از احتمال تشدید شکاف سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت به 15 تریلیون دلار در صورت عدم سرمایه‌‏گذاری کافی در این زمینه مطرح شد.

 

توسعه مدل‌های سرمایه‌گذاری در قالب مشارکت بخش عمومی- خصوصی ضمن کمک به تامین کسری منابع دولت‌ها، به بهره‌برداری بهینه از توان بخش خصوصی و تقویت این بخش نیز کمک خواهد کرد. معرفی ابزارهایی برای تعیین شکاف سرمایه‌گذاری در زیرساخت، مورد مشخص ارائه‌شده توسط هاب جهانی زیرساخت و همچنین خدمات ارائه‌شونده توسط سازمان‌های بین‌المللی شامل بانک جهانی، MIGA، IFC، IDA و ICSID به تناسب سطح توسعه‌یافتگی اقتصادها، از نکات مهم نشست مذکور بود.

 

به غیر از نشست‌های تخصصی، برگزاری رقابت بین برخی از اتاق‏های جهان در 4 محور مسئولیت اجتماعی، ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کار، تامین مالی بنگا‏های کوچک و متوسط و بهترین طرح غیرمتعارف اتاق ‏ها با هدف پاسخ‌دهی به نیازهای اختصاصی اتاق و اعضای کوچک و متوسط آنها، نیز جالب بود.

 

همواره موضوع کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال از دغدغه‏ های اتاق‏های بازرگانی و جزو مطالبات بخش خصوصی از دولت بوده است. اختصاص محوری از رقابت بین اتاق‏ها به نقش آنها در اشتغال‌زایی در اقتصادهایشان نکته قابل تاملی بود از این منظر که اتاق‏ها صرفاً مطالبه‌گر رفع بیکاری نباید باشند بلکه خود آنها نیز مي‌توانند نه‌تنها در اشتغال بلکه در سایر چالش‏های کسب و کار از جمله تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط و حتی رشد صادرات آنها، از طریق اقداماتی که انجام مي‌دهند، تاثیر مثبتی داشته باشند.

 

ارائه مستندات کافی در ارتباط با اثبات نحوه اثرگذاری اقدام اتاق در کسب نتایج ملموس مربوط به محور مورد نظر و مهم‌تر از همه نحوه ارائه گزارش اقدامات، از دلایل مهم برتری برخی از اتاق‏ها در کنگره سال جاری بود. در صورت برنامه‌ریزی دقیق و انجام هماهنگی لازم، اتاق‏های گوناگون کشور نیز مي‌توانند طرح‌های مشخصی را در هریک از محورهای مورد نظر، انتخاب و نسبت به عملیاتی کردن آن با همکاری متخصصان و برحسب نیاز به‌ استفاده از مشاوران، اقدام كنند به نحوی که نتایج آنها در کنگره بعدی که در سال 2019 در برزیل برگزار خواهد شد، قابل ارائه باشد.

 

گزارش کاملی از برخی نشست‏های منتخب در لینک زیر قابل دسترسی است:

http://tccim.ir/images/Docs/TCCIMirBizReport_495.pdf

مدل‌های کسب و کار اتاق‏ ها و نگرانی نسبت به آینده
تاریخ: چهارشنبه 10 آبان 1396