Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در تازه‌ترین نشست خود میزبان رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور بود. در این جلسه مسائل و مشکلات تجار در مرزهای کشور مورد بررسی قرار گرفت. به اعتقاد غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، می‌توان برای بهبود وضعیت مرزها متناسب با طرح توسعه منطقه‌ای کشور که از سوی اتاق به دولت پیشنهاد شده است، کمیته‌های مشترکی از اتاق‌های مرزی ایجاد کرد و به صورت مشترک شرایط مرزی را بررسی و سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام داد.

در ابتدای این نشست اعضای کمیسیون صادرات به بیان چالش‌های خود در مناطق مرزی پرداختند. بالا بودن تعرفه‌های گمرکی در مرز مهران نسبت به سایر مرزها، شبانه‌روزی نبودن مرز آستارا درحالی‌که تردد از آن به صورت گسترده انجام می‌شود، بسته بودن مرز باشماق طی 10 روز گذشته، جاده‌های قدیمی و غیراستاندارد منتهی به مرزهای غربی کشور، حضور نداشتن نمایندگان برخی ارگان‌ها و ادارات در مرز که روند امور را مختل می‌سازد و زیرساخت‌های نامناسب مرزی از مهم‌ترین مسائلی بودند که در این نشست مطرح شدند.

عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون توسعه صادرات نیز دو پیشنهاد را مطرح کرد؛ اول اینکه تمدید کارت‌های بازرگانی برای تجار نیز مانند صنعتگران 5 ساله شود و دوم  اینکه نمایندگان کمیسیون توسعه صادرات در هیات‌هایی که از اتاق به کشورهای مختلف سفر می‌کنند، حضور داشته باشند.

در ادامه رئیس اتاق ایران با نگاه به آنچه اعضای کمیسیون به عنوان چالش‌های موجود در مرزهای ایران مطرح کردند، ضعف مدیریت در مرزها را عارضه اصلی دانست و تصریح کرد: بر اساس قانون اگر قرار باشد تغییری در روند فعالیت‌های اقتصادی اتفاق افتد، دولت باید در زمان مناسب اطلاع رسانی‌های لازم را انجام دهد تا فعالان اقتصادی در فرصت کافی بتوانند برای آینده فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنند. از طرف دیگر مسائلی که در عرصه سیاسی رخ می‌دهد و تأثیر آن بر اقتصاد دیده می‌شود، باید به نحوی از سوی دولت جبران شود. چراکه فعالان اقتصادی در ایجاد آن شرایط مقصر نیستند و اینکه بیشترین آسیب را آنها ببینند، دور از انصاف و عدالت است.

وی پیشنهاد داد که بخش خصوصی در مورد مسائل مرزی کار ویژه‌ای انجام دهد. شافعی ادامه داد: می‌توان مناطق مرزی را به چهار قسمت شرق، غرب، شمال و جنوب تقسیم کرد و اتاق‌های مرزی در هر چهار قسمت با هم کمیته‌های مشترک ایجاد کنند. این کمیته‌های کارشناسی می‌توانند با همکاری هم به حل مسائل موجود کمک کنند.

رئیس اتاق ایران در ادامه به همکاری که بین اتاق و وزارت کشور در رابطه با توسعه منطقه‌ای آغاز شده اشاره کرد و افزود: همان‌طور که می‌دانیم ایران را با این وسعت و تنوع اقلیمی و قومیتی که دارد نمی‌توان با برنامه‌ای واحد اداره کرد. برای همین برنامه توسعه منطقه‌ای را پیشنهاد کردیم که مورد استقبال قرار گرفت و اتاق مشهد طرح اولیه آن را تهیه کرد تا به‌تدریج این مسئله نیز نهادینه شود و با نگاه منطقه‌ای زمینه توسعه را فراهم کنیم.

ایجاد کمیته‌های مشترک بین اتاق‌های مرزی برای حل مسائل مرزها
تاریخ: چهارشنبه 10 آبان 1396