Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تازه‌ترین گزارش‌های بین‌المللی در مورد سهولت کسب‌وکار، از افت رتبه ایران حکایت دارد؛ عبدالوهاب سهل‌آبادی، رئیس اتاق اصفهان می‌گوید: نبود امنیت و آرامش اقتصادی برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی دلیل اصلی افت رتبه ایران است و در این شرایط دولت باید از اتخاذ سیاست‌هایی که مناسب وضع فعلی اقتصاد کشور نیست خودداری کند.

جدیدترین گزارش بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه در مورد سهولت کسب‌وکار در کشورهای عضو بانک جهانی، از تنزل نسبی رتبه ایران در این زمینه حکایت دارد. بر اساس این گزارش، ایران که در سال گذشته با کسب 56.22 امتیاز در رتبه 120 جهان قرار گرفته بود، اکنون در به‌رغم افزایش اندک امتیاز خود و رسیدن آن به 56.48، با 4 پله سقوط در رتبه، در جایگاه 124 جهان قرار گرفته است؛ رتبه‌ای که نازل‌ترین رتبه ایران در سه سال اخیر به شمار می‌رود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان دلیل افت رتبه سهولت کسب‌وکار در ایران را نبود امنیت مورد نیاز برای کارآفرینان، کارفرمایان و فعالان اقتصادی عنوان می‌کند.

عبدالوهاب سهل‌آبادی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران، می‌افزاید: در شرایط فعلی که اقتصاد کشور واقعاً در وضعیت نرمال و عادی قرار ندارد، ما باید به مدیران و فعالان اقتصادی خود آرامش بدهیم درحالی‌که عملاً سیاست‌های در پیش می‌گیریم که فضایی خلاف این ایجاد می‌کند.

او با اشاره به موضوع بررسی تراکنش‌های بانکی فعالان اقتصادی که در سال جاری مطرح شده است، می‌گوید: بنگاه‌های اقتصادی کشور به‌مثابه یک بیمار قلبی روی تخت جراحی افتاده‌اند که در گام اول باید همین درد آنها را درمان کنیم نه اینکه آسیب بیشتری به آنها برسانیم.

به گفته سهل‌آبادی، در حال حاضر سیاست‌هایی اتخاذ می‌شود که وقت اجرای آنها امروز نیست و باید به زمان‌هایی موکول شوند که وضعیت اقتصاد عادی‌سازی شده باشد.

رئیس اتاق اصفهان می‌گوید: شاید هدف غایی این سیاست‌ها بد نباشد اما عملاً فشارهایی که به فعالان اقتصادی وارد می‌کند در حد توان آنها نیست و زمین‌گیرشان می‌کند.

این فعال اقتصادی تصریح می‌کند: چنانچه قرار باشد نظام مالیات‌ستانی کشور به وضعیت ایده‌آل برسد، در گام اول باید کسانی که فرار مالیاتی دارند، شناسایی شوند نه اینکه فعالان شناسنامه‌دار اقتصاد که پرونده مالیاتی شفافی دارند دوباره به چالش کشیده شوند.

سهل‌آبادی معتقد است: نبود آرامش روانی در اقتصاد، باعث می‌شود مدیرانی که بار بهتر کردن فضای کسب‌وکار کشور را بر دوش دارند فلج شوند و رتبه ایران در شاخص کسب‌وکار سال‌به‌سال بدتر شود.

امنیت اقتصادی، پیش‌نیاز بهبود رتبه سهولت کسب‌وکار
تاریخ: یکشنبه 14 آبان 1396