Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

جمال فرج‌الله حسینی قائم مقام سازمان سرمایه‌گذاری با حضور در کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران از شرایط جذب سرمایه‌ خارجی و ضرورت همکاری بخش‌خصوصی سخن گفت.

تازه‌ترین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران با حضور قائم‌مقام رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و نایب‌رئیس اتاق ایران در محل اتاق برگزار شد.

نایب‌رئیس اتاق ایران در این نشست گفت: از اساسی‌ترین و ضروری‌ترین موضوعات در جذب سرمایه‌گذاری، شناسایی موانع و موضوعات مخل سرمایه‌گذاری خارجی است. در حال حاضر هم زمینه آن در سه قوه فراهم است. باید به این‌ موضوعات بپردازیم و از همه فرصت‌ها استفاده کنیم.

حسین سلاح‌ورزی افزود: اخیراً هم در قوه قضاییه نهادی تحت عنوان ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایجاد شده که تمام ارکان شورای قضایی و معاون اول قوه قضاییه عضو آن هستند. وظایف، اهداف و مأموریت‌هایی برای پیگیری و اجرای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی ایجادشده که ظرفیت خوبی دارد و فعالان اقتصادی می‌توانند از ظرفیت آن نهاد برای حل مسائل و مشکلات خود بهره ببرند.

سلاح‌ورزی همچنین در مورد محیط کسب‌وکار کشور هم گفت: به نظر می‌رسد یکی از ابهامات فضای کسب‌وکار تعدد مراکز تصمیم‌گیری است و علی‌رغم اینکه قانون، سازمان سرمایه‌گذاری را به‌عنوان مرجع جذب سرمایه‌گذاری تعیین کرده است، نهادهای غیر ضرور هم در این زمینه فعالیت می‌کنند که باید این موضوع ساماندهی شود.

 موفقیت در جذب سرمایه‌گذاری خارجی بدون حضور بخش‌خصوصی ممکن نیست

قائم‌مقام رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در این نشست گفت: موفقیت ما در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس بدون حضور و نقش‌آفرینی بخش‌خصوصی ممکن نیست و اگر فکر کنیم که دولت به‌تنهایی می‌تواند این کار را به نتیجه برساند درست نیست.

سید جمال فرج‌الله حسینی با اشاره به اسناد بالادستی برای حمایت از جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: فعالیت‌های سازمان در جذب سرمایه‌گذاری مبتنی بر اسناد بالادستی کشور است. برنامه ششم مقرر کرده است 25 درصد از منابع مالی سرمایه‌گذاری باید از سرمایه‌گذاری خارجی شامل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، ترتیبات قراردادی و فاینانس تأمین شود همچنین رشد هشت‌درصدی اقتصاد و ارتقای بهره‌وری هم در این سند پیش‌بینی‌شده که برای رسیدن به این اهداف حضور بخش خصوصی الزامی است.

حسینی همچنین با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: چند پروژه در جهت اجرایی کردن این سیاست‌ها به سازمان سرمایه‌گذاری تکلیف شده که احصای موانع و مشکلات در جذب سرمایه‌گذاری خارجی از مهم‌ترین این وظایف است. اگر این موانع و مشکلات شناسایی نشود سرمایه‌گذار خارجی با مسائل و مشکلات زیادی مواجه می‌شود. از اتاق می‌خواهیم در این زمینه با سازمان سرمایه‌گذاری خارجی همکاری کند.

قائم‌مقام رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران همچنین با اشاره به پروژه احیای جاده ابریشم گفت: پروژه جاده ابریشم پروژه کلانی است و خیلی از کشورها از این امکان استفاده می‌کنند اما ما تاکنون نتوانسته‌ایم از این شرایط استفاده کنیم. باید تلاش کنیم از این ظرفیت‌های بالقوه بیشتر استفاده کنیم.

حسینی همچنین از سفر نماینده کشور چین در این پروژه به ایران خبر داد و گفت: نماینده چین در رأس هیاتی اواخر آذر به ایران می‌آید و بخش خصوصی هم باید مذاکراتی انجام دهد تا بتوانند از این پروژه‌ها استفاده کند.

قائم‌مقام رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران همچنین گفت: در حال حاضر این سازمان مسئول کمیسیون‌های مشترک با کشورهای چین، هند، برزیل، روسیه، لهستان، چک و مجارستان است و در این کمیسیون‌های مشترک می‌توانیم باهم همکاری داشته باشیم.

حسینی همچنین با اشاره به اختصاص خطوط اعتباری به ایران از طرف کشورهای دیگر گفت: ظرف یک ماه گذشته رقمی در حدود 25 میلیارد دلار قرارداد مالی با چند بانک عمده در چین، کره جنوبی، اتریش و دانمارک امضاشده و نحوه اختصاص این خطوط هم نیاز به پیگیری و مذاکره دارد که بخش خصوصی باید در این زمینه با ما همکاری کند.

او افزود: اصلی‌ترین موضوعی که اتاق ایران می‌تواند به ما کمک کند شناسایی موانع و مشکلات و همچنین معرفی مشوق‌های سرمایه‌گذاری در زمینه مالیات و گمرک است.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران هم در این نشست اولویت‌های کمیسیون برای دوره دوساله دوم را بیان کرد.

به گفته فریال مستوفی بررسی وظایف اتاق‌های بازرگانی در نقاط مختلف دنیا در جذب و تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی، اقدام در جهت بهبود رتبه کسب‌وکار ایران و ارائه راهکار برای این موضوع، بررسی تجربه بعضی کشورها در جلب سرمایه‌گذاری خارجی بعد از تحریم، مطالعه تطبیقی مدل‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه، هم‌تراز و شناسایی و ارزیابی سرمایه‌گذاران خارجی از برنامه‌های اولویت‌دار کمیسیون است.

جذب سرمایه و فاینانس نیاز به کمک بخش‌خصوصی دارد
تاریخ: چهارشنبه 24 آبان 1396