Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اگر دولت نمی تواند به لحاظ تسهیلاتی کمک کند، حداقل شرایط و سیاست های تشویقی را برای واحدهای تولیدی در نظر بگیرد تا کمک بزرگی به تولید کشور باشد.

علی فاضلی در دیدار صمیمانه با صادق نجفی معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: ۸۴ هزار بنگاه صنعتی در کشور داریم که تنها سه هزار بنگاه آن صنایع بزرگ محسوب می شوند و ۸۱ هزار واحدها جزء صنایع کوچک و متوسط یا SME ها به حساب می آیند که باید تحت مدیریت قرار بگیرند.

 

  وی ضمن اشاره به اینکه با وجود 90 هزار بنگاه تولیدکننده در بخش پوشاک هنوز شهرک صنعتی تخصصی برای این صنف ایجاد نشده است اظهار داشت: در سال های گذشته علی رغم کارهای خوبی که انجام شده اما بخش صنایع کوچک مطابق با صنعت دیده نشده اند و لازم است با همیاری یکدیگر شهرک های تخصصی مخصوص صادرات را ایجاد و واحدهای تولیدی را در آنجا مستقر کنیم.

 

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه برای بهبود کیفیت کالای داخلی باید از صنایع تولیدی حمایت شود بیان کرد: اکنون در خیلی از صنایع مانند پوشاک، چوب وچرم ظرفیت های بسیار خوبی داریم و می توانیم در این زمینه ها برندهای خوبی را تولید کنیم لذا  در راستای توسعه صادرات غیرنفتی باید روی آنها سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنیم.

 

وی با بیان اینکه تشکیلات اصناف آماده همکاری با سازمان شهرک های صنفی است، گفت: از دولت خیلی توقع نداریم و نیاز است تا مجلس نیز تولید و اقتصاد کشور را حمایت کنند برای بخش تولید نیاز به سیاستهای تشویقی داریم اما بیشتر قوانین و مقررات ما در این زمینه تنبیهی است که باید اصلاح شود.

 

فاضلی تصریح کرد: برای نخستین بار بعد از گذشت ۳۸ سال از انقلاب توانستیم اعتباراتی را برای بنگاه های صنفی منظور کنیم و مصوبه بسته حمایتی ۱۰ هزار میلیاردی را از دولت بگیریم .

 

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه بنگاه های تولیدی ما نیاز به حمایت دارند و باید مسیر توسعه اقتصادی را برایشان هموار کرد، افزود: اگر دولت در حال حاضر نمی تواند به لحاظ تسهیلاتی خیلی کمک کند، حداقل شرایط و سیاست های تشویقی مانند (کم کردن هزینه حامل های انرژی ، مالیات و بخشودگی سهم حق بیمه کارفرما) را برای واحدهای تولیدی در نظر بگیرد تا کمک بزرگی به تولید کشور باشد.

 

تقویت پیوند بین صنایع تولیدی و بازار ضروری است

 

در ادامه این دیدار معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت به تقویت ارتباط و پیوند بین صنایع تولیدی و بازار تاکید کرد و افزود: تقویت پیوند بین صنایع تولیدی و بازار عامل مهمی در بازاریابی است و باید شرایطی را ایجاد کرد تا صنایع کوچک و متوسط کشور با بازار پیوند و ارتباط محکمی داشته باشند.

 

صادق نجفی با بیان اینکه صنایع کوچک و متوسط کشور بخش عظیمی از تولید داخل را به خود اختصاص داده اند اظهار داشت: صنایع کوچک و متوسط از اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید تمرکز بیشتر بر تقویت این واحدها داشته باشیم .

 

وی ادامه داد: بر اساس قانون، بنگاه های صنفی کوچک و متوسط باید در شهرک های صنفی مستقر شوند تا بتوانیم برایشان مجوز صادر و زیرساخت های لازم را فراهم کنیم.

 

 مدیرعامل سازمان صنایع کوچک با بیان اینکه تاکنون حمایت چندانی از صنایع صورت نگرفته است، افزود: برای ایجاد شهرک های صنفی تخصصی آن طور که باید و شاید تاکنون توجه نشده و هرکس زمینی داشته برای گرفتن مجوز و ساخت شهرک صنفی اقدام کرده است و همین مساله باعث بالا رفتن هزینه ها و اثر بخش نبودن فعالیت ها شده است.

 

نجفی تصریح کرد: ساماندهی شهرک های صنفی در دستور کار این سازمان قرار گرفته و باید زیرساخت های ایجاد شهرکهای صنفی اصلاح شود. در این راستا باید بنگاه های کوچک و متوسط یا SME ها در کنار ما قرار بگیرند و مشکل اصلی ما نبود پیوند بین صنایع متوسط و کوچک با بازار است که مساله بسیار مهمی است و این ارتباط باید شکل بگیرد.

 

وی با بیان اینکه از ۷۰ هزار واحد صنعتی ۴۳ هزار واحد پروانه بهره برداری دارند گفت: اگر بتوانیم از این تعداد ۱۰ هزار واحد را با کمک و همکاری یکدیگر ساماندهی کنیم که با تقویت ارتباط با بازار، کار توسعه ای بزرگی شکل خواهد گرفت.

 

نجفی ادامه داد: در قدم نخست باید به دنبال صنایعی که ظرفیت بیشتری در بازار دارند مانند صنعت(پوشاک، چرم وچوب ) رفت و آنها را ساماندهی کرد و برای خروجی تولیداتشان ارتباط مستقیم با بازار داشت.

 

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت حمایت از این صنایع را مورد تاکید قرار داد و افزود: این صنایع باید به لحاظ بازاریابی و حتی نحوه تبلیغات در بازار و داخل وخارج کشور مورد حمایت قرار بگیرند. اگر تسهیلاتی به این واحدها پرداخت می شود، باید روند نظارتی بر ارائه این تسهیلات صورت بگیرد که نتیجه پرداخت تسهیلات چه خروجی را شامل شده و چه تاثیری را بر رشد واحد و توسعه صادراتشان داشته است.

 

 نجفی گفت: اگر قرار است نمایشگاهی دایرشود، باید SMEها و تولیدکنندگان در آن حضور داشته باشند. قبلا نیز شرط اصلی برای حضور در نمایشگاه ها ، حضور اتحادیه های تولیدی بود اما چندین سال است که این مساله مهم فراموش شده و نمایندگی های سطح دوم نمایشگاه ها را اداره می‌کنند و لازم است این مساله اصلاح شود.

لزوم سیاستهای تشویقی دولت برای واحدهای تولیدی
تاریخ: یکشنبه 19 آذر 1396