Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
علیرغم وجود ظرفیت‌­های بالقوه و بالفعل و نیز مزیت­‌های اقلیمی، تاریخی، فرهنگی، صنعتی و علمی که در ایران وجود دارد، یکی از مهمترین دلایلی که محصولات و خدمات صادراتی ایران چندان که باید سهم از بازار جهانی ندارد، علاوه بر کمبود ظرفیت محصولات صادراتی، نبود تعریف و معرفی برند ملی ایران در صحنه بازار جهانی است.

 در ادامه سلسله نشست­‌های هفتگی «توسعه روابط و دیدگاه‌­های سازمانی»، ­مابین مدیران و کارشناسان سازمان توسعه تجارت، محمدرضا مودودی معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این مطلب به اقدامات سازمان در جهت مأموریت قانونی محوله به آن اشاره کرد و افزود:جایگاه هر کشوری در فهرست ارزیابی­ شده­ توسط مؤسسات بین‌­المللی معتبر جهانی به طور خلاصه از حاصل ضرب «ارزش برند» هر کشور در «GDPl» آن کشور حاصل می­‌شود و ایران از جمله کشورهای معدودی است که با وجود دارا بودن GDP بالا، امّا جایگاه و رتبه آن در بین کشورهای جهان پایین­تر از رتبه GDP آن است و این يعني، ضعف برندینگ ایران، عامل تضعیف دیگر شاخص‌­های مثبت این کشور نیز شده است.

 

 معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: تقویت و توسعه بازارهای صادراتی ایران بیش از هر چیز، نتیجه تکمیل زنجیره­ای است که سه حلقه اصلی دارد: اولین آن برند ملی، دیگری برند بنگاه و محصول و بالاخره برندسازهای حرف‌ه­ای است.

 

وی در ادامه افزود: بدون تعریف و ایجاد یک چتر از نام نشان ایرانی، هر تولید داخلی با چالش جدی در کسب بازارهای خارجی مواجه خواهد بود و ما ناگزیریم که قبل از معرفی محصول، برند ایران را به درستی معرفی و تبلیغ کنیم تا مصرف­کننده خارجی درک درست و روشنی از توانمندی­‌ها و قابلیت­‌های صنعتی و فنی ایران پیدا کند و بپذیرد که ایران کشوری است با قابلیت‌­های علمی و تکنولوژیکی که توان تولید بسیاری از محصولات با کیفیت و رقابتی را دارد.

 

مودودی تأکید کرد: تقویت و توسعه نام نشان ملی ایران نیازمند تعریف و تبیین هویت رقابتی ایران به ویژه در حوزه مزیت­‌های رقابتی کشور در عرصه بین المللی بوده که متأسفانه تا به امروز مورد غفلت قرار گرفته است.

 

وی خاطرنشان کرد: «تکمیل حلقه دوم که توسعه و بلوغ نام نشان‌های تجاری محصول و نیز بنگاه تولیدی است، پس از تکمیل حلقه اول، آسان­تر و سریع­تر رخ می­دهد. به این معنی که با بسترسازی در فضای بین‌المللی، ورود محصولات و بنگاه‌­های ایران به بازارهای جهانی تسهیل شده و امکان ایجاد ارتباط مؤثر میان مشتری خارجی و تولیدکننده صادراتی ایرانی فراهم می­‌شود و شرایط برای تسریع در توسعه بازار تولیدات وطنی بهبود می­‌یابد.

 

مودودی با بيان اين كه برندسازی فقط در تبلیغات رسانه­ای خلاصه نمي‌شود گفت: نه تنها بايد محصولات و خدمات به روز شده و از کیفیت و قیمت رقابتی برخوردار شوند بلكه بايد بستر حقوقی و زیرساخت­‌های مناسب برای توسعه بازار این محصولات به گونه­ای فراهم شود که انگیزه بخش خصوصی برای حضور در عرصه توسعه نام نشان تجاری افزایش پیدا کند.

 

به گفته وي، اصلاح قوانین در جهت تقویت برندینگ در کشور، تعریف مشوق‌ها و چتر حمایتی حقوقی مناسب، اعطای امتیازات ویژه برای برندهای داخلی و تعیین شاخص‌­های برند، از جمله اقدامات و مأموریت­‌هایی است که می‌­تواند گرایش بخش خصوصی به برندسازی را تقویت کند.

 

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات با اشاره به اين كه طبق مصوبه هیأت  وزیران در سال 94، مسئولیت توسعه نام نشان تجاری در کشور و انتخاب برندهای برتر ایرانی به سازمان توسعه تجارت ایران تفویض شده است تاكيد كرد: با این وصف برای ترویج فرهنگ نام نشان ملی ایران، باید تمام دستگاه­های حاکمیتی حول این محور گردهم آمده و از نهضت برندسازی به جای فقط برگزاری جشنواره انتخاب برندهای برتر، حمایت کنند. چرا که ما بیش از انتخاب برندها، به ترویج فرهنگ برندسازی در کشور نیاز داریم.

 

مودودی خاطرنشان ساخت: تربیت برندسازهایی که با دانش مهندسی ارزش و بهبود کیفیت محصول آشنا بوده، تبلیغات خلاقانه و حرف‌ه­ای را بشناسند و روندهای جهانی رقابت را در فضای بین المللی درک کنند و مراحل گام به گام چگونگی برندشدن واحدهای صنعتی و خدماتی را بدانند، از جمله وظایفی است که جایگاه و نقش سازمان توسعه تجارت در بازرگانی داخلی و خارجی کشور را بهبود می­‌دهد.

 

وی ابراز خشنودی کرد که در این زمینه تمام ارکان نظام اعم از دولت، بخش خصوصی، رسانه­های جمعی از جمله صدا و سیما، مطبوعات و شرکت­های بزرگ تبلیغاتی داخلی حول توسعه نام نشان ملی ایران به توافق رسیده اند و آمادگی خود را جهت مشارکت در ارتقای ارزش و جایگاه برند ایرانی، اعلام کرده اند.

راه سخت توسعه صادرات بدون توسعه برند
تاریخ: چهارشنبه 20 دی 1396