Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
در حالی که تک‌نرخی شدن ارز می‌تواند به شفافیت اقتصادی کشور کمک زیادی ‌کند و جلوی رانت و فساد را بگیرد اما به گفته فعالان بخش خصوصی، طبق لایحه بودجه سال 97 دولت حتی در سال آینده هم برنامه‌ای برای این موضوع ندارد‌.

در همین رابطه رییس کنفدراسیون صادرات ایران ‌گفت: رانت و فساد مالی، اقتصاد کشور را آزار می‌دهد. به همین دلیل تک‌نرخی شدن ارز به شفافیت اقتصادی کمک شایانی می‌کند‌. 

محمد لاهوتی با بیان اینکه دو نرخی بودن ارز به اقتصاد کشور آسیب می‌زند، اظهار کرد‌: چندنرخی بودن ارز نابرابری اقتصادی را به دنبال دارد و با قرار دادن منابع مالی در اختیار افراد خاص، عدم دسترسی سایر فعالان اقتصادی را به همراه خواهد داشت و آنها را از حق طبیعی خود برای رقابت سالم محروم می‌سازد‌.

 

وی افزود‌: برای برقراری عدالت اقتصادی، ارز باید تک‌نرخی شود چراکه تک‌نرخی شدن ارز باعث شفافیت اقتصادی می‌شود‌. 

 

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه شرایط برای تک‌نرخی شدن ارز فراهم است، تصریح کرد‌: تک‌نرخی نشدن ارز و تمدید شش ماه یک‌بار آن از سوی بانک مرکزی در دولت یازدهم و دوازدهم، به دلیل محافظه‌کاری بیش از حد بانک مرکزی بوده است در حالی که صادرات و واردات در وضعیت مثبتی است و کافی است با یک مدیریت صحیح، ارز‌های صادراتی در اختیار واردات قرار گیرد‌. 


عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت‌: نرخ ارز در لایحه بودجه فرضی است و برای تبدیل ریال به دلار برای هزینه‌های جاری و عمرانی صورت می‌گیرد اما دولت از لحاظ قانونی الزامی برای فروش به نرخ تعیین شده در لایحه بودجه ندارد و مجلس برای دولت مدیریت شناور نرخ ارز را در نظر گرفته است‌. وی ادامه داد‌: افزایش نرخ ارز در راستای یکسان‌سازی امری صحیح است اما بهتر است نرخ فرضی نزدیک به واقعیت‌های اقتصادی باشد‌. 


عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با ابراز امیدواری از تک‌نرخی شدن ارز اذعان کرد‌: واقعی شدن نرخ ارز براساس فرمول‌ها و قوانین برنامه چهارم و پنجم احکام دائمی برنامه ششم یکی از تکالیف دولت است که امیدواریم دولت آن را اجرا کند‌.


لاهوتی همچنین تاکید کرد‌: شوک افزایش نرخ ارز اقتصاد کشور را مختل می‌کند. به همین دلیل دولت‌های نهم، دهم و یازدهم این موضوع را پذیرفتند و در اجرا مسکوت ماند‌. بنابراین نتیجه‌اش این شد که فنر ارز از یک جا رها می‌شود و مانند دو ماه گذشته و اواخر دولت دهم باعث تنش ارزی می‌شود‌.

رانت و فساد اقتصاد کشور را آزار می‌دهد
تاریخ: شنبه 30 دی 1396