Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتاق اصناف ایران، بابیان اینکه بازار قلب تپنده اقتصاد کشور است، گفت: بازار ایران علاوه بر تاثیرگذار بودن در مسائل اقتصادی نقش قابل توجهی در امور سیاسی و اجتماعی کشور ایفا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری گسترش، علی فاضلی بیان کرد: اصناف در بزنگاه‌های تاریخی همواره حضور پررنگی داشتند و این مهم را می‌توان به‌خوبی در جنبش تنباکو، انقلاب مشروطه و دفاع مقدس مشاهده کرد.

به گفته وی؛ هم‌اکنون ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی و ۶۵۰ هزار بنگاه خدماتی و یک میلیون ۳۰۰ هزار واحدصنفی در کسوت نظام توزیعی در شبکه اصناف فعالیت دارند. این در حالیست که در شهر تهران ۲۵۰ هزار واحد صنفی منهای واحدهای بدون پروانه کسب‌وکار می‌کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به بالا بودن تعداد واحدهای خدماتی نسبت به واحدهای تولیدی، خاطر نشان کرد: لازم است که به این مهم بیشتر توجه شود چرا که اقتصاد یک کشور در سایه تولید رونق می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از کم‌لطفی‌های شهرداری نسبت به واحدهای صنفی، بیان کرد: از سال ۶۹ بنا بر ساماندهی واحدهای صنفی گذاشته شد اما متاسفانه تا به امروز آنگونه که باید نتیجه نداده است. این در حالیست که اگر شهرک‌های صنفی خدماتی با رونق به کار خود ادامه بدهند سهم قابل توجهی در ایجاد اشتغال خواهند داشت.

فاضلی با بیان اینکه واحدهای تولیدی صنفی هیچ گونه تسهیلاتی دریافت نکرده اند، خاطرنشان کرد: حمایت نکردن از تولید باعث شده است که تولیدکنندگان به‌سمت واسطه‌گری بروند.اعطای تسهیلات با سود ۱۸ درصد به معنای تعطیلی بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط است چراکه توان بازپرداخت وام با این میزان از سود را ندارند.

به گفته رئیس اتاق اصناف ایران؛ دریافت عوارض از تابلوهای تبلیغاتی باید ساماندهی شود.

وی بابیان اینکه تغییر کاربری مسکونی به تجاری آسیب‌های جدی به اصناف وارد کرده است، بیان کرد: هم‌اکنون شاهد رشد قارچ‌گونه واحدهای تجاری در شهرها هستیم این در حالی است که کشور به این حجم واحد تولیدی نیاز ندارد و لازم است که شهرداری پیش ار صدور مجوز ، دیدگاه کارشناسی اتاق اصناف را جویا شود.

این مسئول صنفی، بابیان اینکه هنوز مشکل دکه‌داران و انبارداران حل نشده است، گفت: من نمی‌دانم چرا دولت تلاش دارد که بنگاه‌داری کند و اتحادیه‌های صنفی را زیر چتر خود قرار دهد. متاسفانه دولت تلاش دارد که ۹ اتحادیه از اتاق اصناف ایران خارج شوند و مسئولیت اداره آنها را خود برعهده بگیرد.

فاضلی با اشاره به لزوم ساماندهی دستفروشان، گفت: هنوز برای مقابله با نظام دستفروشی در کشور راهکار درستی را اتخاذ نکرده ایم.

وی در پایان بیان کرد: باید تلاش کنیم از برگزاری نمایشکاه‌های فصلی اجتناب کنیم چراکه واحدهای صنفی به‌میزان کافی در کشور فعالیت دارند و دیگر لزومی به برگزاری نمایشگاه پاییزه که در آن اجناس چینی عرضه می‌شود،وجود ندارد.

بنا بر این گزارش علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران این سخنان را در اجلاس اتاق اصناف تهران بیان کردند. در این اجلاس محمدعلی نجفی شهردار تهران و جمعی از روسای اتحادیه‌های تهران حضور داشتند.

اقتصاد در سایه تولید رونق می‌گیرد
تاریخ: یکشنبه 1 بهمن 1396