Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
در راستای اجرای دستورالعمل ساماندهی بازار پوشاک تاکنون 25 برند خارجی مطرح دنیا موفق به دریافت گواهی فعالیت در کشور شده‌اند و 23 متقاضی نیز در حال تکمیل مدارک خود هستند.

در پی انتشار خبر « نساجی‌ها باز هم به وزیر نامه نوشتند، ‌جریان سازمان یافته قاچاق پوشاک جری تر شده است » در یکی از خبرگزاری‌های منتقد دولت، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت  توضیحاتی به این شرح اعلام کرد:

 

*ساماندهی واردات پوشاک صاحب نام ونشان (برند) در اولویت اول از مبادی ورودی تا سطح توزیع و عرضه در دستورالعمل 17 شهریورماه 95 توسط مهندس نعمت زاده وزیر وقت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغ شد.

 

* 20 بهمن 95 اولین جلسه کارگروه پیگیری، اجرایی کردن و رفع موانع این دستورالعمل به ریاست مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور صنایع نساجی، پوشاک و چرم تشکیل شد و تاکنون 18 جلسه کارگروه با حضور معاونین و مسؤولین بخش‌های ذیربط وزارتخانه، انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی و صنعتی پوشاک برگزار شده است.

 

* برگزاری جلسات هماهنگی با نمایندگان برندها و تشویق آن‌ها برای رعایت ضوابط دستورالعمل و ارایه راهکارهای لازم در ارتباط با لزوم دریافت پروانه کسب برای تمامی فروشگاه‌های متقاضیان گواهی فعالیت به نام دارنده گواهی فعالیت، الزام به ثبت و درج تعداد و نشانی فروشگاه‌های (شعب) متقاضیان گواهی فعالیت در سامانه مرکز امور اصناف، الزام دارندگان گواهی فعالیت به معرفی توزیع‌کنندگان غیر مجاز (همان برند) به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از اهم فعالیت های این کارگروه بوده است.

 

* هماهنگی لازم جهت صدور ثبت سفارشات پوشاک براساس ضوابط دستورالعمل، تعیین ضوابط مربوط به درون‌سپاری و سرمایه‌گذاری برندها و نحوه نظارت آن موضوع اجرای ماده (3) دستورالعمل و بازرسی و بررسی میدانی توسط اداره کل بازرسی و مبارزه با قاچاق کالای سازمان حمایت از برندها و ارایه گزارش آن از دیگر اقدامات بود.

 

*برای برندهایی که قبل از صدور دستورالعمل گواهی فعالیت دریافت کرده اند، به منظور انطباق با دستورالعمل جدید مهلت زمانی تعیین شد و مهلت برندهایی‌ که در اجرای دستورالعمل موفق به ارایه مدارک مثبت نشده‌بودند، تمدید مجدد و گواهی افرادی که مدارک مورد نیاز را در چارچوب دستورالعمل جدید ارایه نکرد باطل شد.

 

*براساس اطلاعات ارایه شده از سوی مرکز اصناف و بازرگانان، 127 درخواست جهت دریافت گواهی فعالیت نمایندگی پوشاک به آن مرکز ارسال شده و تاکنون 25 نام نشان (برند) خارجی مطرح دنیا با انجام تمامی مراحل لازم موفق به اخذ گواهی فعالیت در کشور شده‌اند و 23 متقاضی نیز در حال تکمیل مدارک خود هستند.

 

* در راستای بهبود فضای کسب و کار، نظام توزیع و عرضه کالای نساجی و پوشاک از طریق کارگروه منسوجات و پوشاک با موضوع تهیه شناسه و شناسنامه کالا (براساس ماده 11 آیین‌نامه اجرایی شناسه‌های کالا و رهگیری کالا موضوع ماده (۱۳) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تبصره 2 ماده 7 دستورالعمل واردات پوشاک) ایجاد ارتباط برخط جهت تبادل اطلاعات و همچنین تهیه دستورالعمل طرح رهگیری در این زمینه با برگزاری بیش از 28 جلسه فنی و 17 جلسه کارشناسی رفع اشکالات، در حال پیگیری است.

دستورالعمل ساماندهی بازار پوشاک در حال اجراست
تاریخ: دوشنبه 2 بهمن 1396