Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران معتقد است تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها تنها در خصوص مدیریت و نحوه خاکسپاری واحدهای تولیدی پس از تعطیلی است و حمایت از تولید و صنعت را شامل نمی‌شود‌.

هیات وزیران در جلسه‌ای که در تاریخ ۲۰ دی‌ماه سال‌جاری به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت که مربوط به اواخر خردادماه سال‌جاری بود و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها را تصویب کرد تا با ابلاغ آن نه‌تنها حمایت از صنایع را در پی داشته باشد بلکه مقوله جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها بر این اساس در دستور کار قرار گیرد؛ آیین‌نامه‌ای که بر اساس مواد (۲) و (۳) قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها - مصوب ۱۳۴۳- مدنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است‌. 


به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از تسنیم، بیژن پناهی‌زاده درباره آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه‌ها که اخیرا توسط هیات وزیران به تصویب رسید و به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی ابلاغ شد، اظهار کرد‌: این آیین‌نامه مربوط به نحوه اداره کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی است و نمی‌توان آن را عامل جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها تلقی کرد‌. 

 


وی ادامه داد‌: اصل موضوع مربوط به تسهیلات کم‌بهره، نرخ ارز، مالیات بر ارزش‌افزوده و جرایم اخذشده توسط تامین اجتماعی است که هیچ یک از آنها در آیین‌نامه مربوطه دیده نشده و باید تاکید کنیم که مصوبه ابلاغ‌شده در ارتباط با حمایت از صنایع و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های کشور مربوط به نحوه اداره این واحدها پس از تعطیلی است و نمی‌تواند مانع از تعطیلی کارخانه‌ها شود‌. 


معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه افزایش نرخ دلار تمام برنامه‌ریزی‌های واحدهای تولیدی و صنعتی را به هم ریخته است، تصریح کرد‌: رییس‌جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی باید نسبت به ضرر و زیان بخش خصوصی و مردم پاسخگو باشند‌.

 

دولت نفت دارد و می‌تواند برای خود تامین اعتبار کند اما بخش خصوصی و مردم باید از کجا ضرر و زیان ناشی از افزایش قیمت ارز را جبران کنند؟


مالیات بر ارزش‌افزوده کمر تولید را شکسته


پناهی‌زاده با بیان اینکه مالیات بر ارزش‌افزوده کمر تولید را شکسته است، گفت‌: تاکید می‌کنم که قصد دارند از اصناف مالیات دریافت کنند اما مطمئن باشید که اصناف مالیات پرداخت نخواهند کرد و مجددا فشار ناشی از پرداخت مالیات به بخش تولید وارد می‌شود‌. علاوه بر این نمی‌دانیم که سرنوشت رفع تحریم‌ها چه شده چرا که کماکان مبادلات مالی ما با سایر کشورها همچون گذشته دارای اشکال است‌. 


وی مجددا با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها تنها در مورد نحوه اداره واحدها پس از مرگ آنهاست، اظهار کرد‌: هیچ‌گونه برنامه‌ریزی‌ای در ارتباط با جلوگیری از تعطیلی، میزان سود تسهیلات، جرایم تامین اجتماعی و نیز مالیات بر ارزش‌افزوده واحدهای تولیدی در این آیین‌نامه لحاظ نشده و تنها قانونی اصلاح شده که سال‌ها قبل به تصویب رسیده است‌. 


معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی باید به چنین مسایلی ورود کرده و در مورد علت افزایش نرخ ارز از دولت سوال کند، گفت‌: چرا مجلس در برهه زمانی کنونی که نرخ ارز به بیشترین زمان خود رسیده، سکوت کرده است؟ 


پناهی‌زاده ادامه داد‌: یورو به رقمی حدود شش هزار تومان رسیده است‌. واحدهای تولیدی که مواد اولیه سفارش داده‌اند، نمی‌دانند باید چه خاکی بر سر بریزند‌! قیمت ماشین‌آلات معدنی در یک سال گذشته ۴۰ درصد رشد کرده و ما در بخش صنعت و تولید با مشکل حادی مواجه شده‌ایم‌. 


وی با بیان اینکه قوه قضاییه باید به پرونده افزایش نرخ ارز ورود کند، اظهار کرد‌: بسیاری از افراد هستند که هزاران میلیارد تومان از افزایش نرخ ارز سود می‌کنند و باید با خاطیانی که مخل شرایط اقتصادی هستند، برخورد شود‌. 


رییس خانه صنعت‌: برخی تولیدکنندگان در پرداخت حقوق کارگر عاجز شده‌اند


همچنین رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اعلام اینکه تولیدکنندگان در پرداخت حقوق کارگران خود عاجز شده‌اند، گفت‌: چرا هنوز دلار گران است؟ از وزیر صنعت و مسوولان مربوطه درخواست می‌کنیم به داد تولیدکنندگان برسند‌. 


عبدالوهاب سهل‌آبادی در خصوص دستورالعمل شناسایی و تامین مالی بنگاه‌های صنفی تولیدی برای بازسازی و نوسازی که اخیرا توسط وزیر صنعت ابلاغ شده با اشاره به اینکه در طرح رونق حمایت‌هایی نیز برای واحدهای صنفی تولیدی دیده شده است، اظهار داشت‌: برای اجرایی شدن این حمایت‌ها باید بنا به توصیه اتحادیه‌های صنفی درخواست‌ها شناسایی و به اتاق اصناف ارسال شود تا در نهایت روند پرداخت تسهیلات صورت گیرد‌. 


وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد واحدهای صنفی نیز استقبال چندانی از طرح رونق تولید نداشته باشند، افزود‌: در طرح رونق بهره تسهیلات 18 درصد است و در این شرایط هیچ واحد تولیدی امکان بازپرداخت این تسهیلات را ندارد‌. البته باید بر این نکته تاکید کنم که هنوز سقف و کف تسهیلات پرداختی در طرح رونق برای واحدهای صنفی تولیدی تعیین نشده است‌. 


پرداخت تسهیلات جدید به تولیدکنندگان آنها را غرق می‌کند


رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید بر اینکه امروز واحدهای تولیدی بدهی‌های سنگینی به بانک‌ها دارند، گفت‌: هر روز جرایم واحدهای تولیدی افزایش پیدا می‌کند که به اعتقاد ما پرداخت تسهیلات جدید به تولیدکنندگان، آنها را در مشکلات غرق‌تر خواهد کرد‌. 


سهل‌آبادی افزود‌: برای حل مشکلات دولت باید دیون واحدهای تولیدی را یک مقطعی نگهداری کند تا امکان فعالیت برای تولیدکنندگان به وجود آید‌. 


چرا دولت اقدامی برای مدیریت بازار ارز انجام نمی‌دهد


رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه 10 ماه از سال گذشته و استقبالی برای دریافت تسهیلات طرح رونق از سوی تولیدکنندگان صورت نگرفته است، اظهار داشت‌: متاسفانه در هفته‌های اخیر نرخ دلار نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرده به نحوی که قراضه آهن از 800 به 1500 رسیده است‌. در این شرایط باید از دولت پرسید چرا اقدامی برای مدیریت بازار انجام نمی‌دهد‌. 


وی با اعلام اینکه صرافی‌ها حتی دلار 4 هزار و 750 تومانی را نیز نمی‌فروشند، تصریح کرد‌: عده‌ای فکر می‌کنند کاسبی در خرید دلار است و رونق همین صحبت‌ها عاملی شده تا قفل محکمی بر عملکرد واحدهای تولیدی زده شود‌. 


سهل‌آبادی با این پرسش که تولیدکننده در شرایط فعلی چگونه امکان فعالیت دارد، گفت‌: تمام قطعات چندین برابر شده است حتی تولیدکنندگان چندین بار خواهش و حتی التماس کردند تا راهکاری برای حل مشکلات آنها اجرایی شود اما متاسفانه همچنان تصمیمی برای حل مشکلات اعمال نشده است‌. 


وی اضافه کرد‌: تولیدکنندگان مواد معدنی چندین بار از دولت برای گشایش در واردات ماشین‌آلات درخواست‌هایی را مطرح کردند اما متاسفانه نه‌تنها این موضوع اجرایی نشده بلکه قیمت ماشین‌آلات چینی دست دوم نیز رشد قابل توجهی پیدا کردند‌. 


رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اعلام اینکه تولیدکنندگان در پرداخت حقوق کارگران خود عاجز شده‌اند، افزود‌: دیروز رییس کل بانک مرکزی صحبت‌هایی را مبنی بر مدیریت بازار ارز مطرح کرد اما چرا هنوز دلار گران است؟ از وزیر صنعت و مسوولان مربوطه درخواست می‌کنیم تا به داد تولیدکنندگان برسند‌.

نگاهی به آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی
تاریخ: چهارشنبه 4 بهمن 1396