Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

یلدا راهدار،‌ عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران گفت: در چارچوب طرح ملی تکاپو با هدف حمایت از پروژه‌های ارزش‌آفرین تاکنون 4 هزار و 45 طرح در حوزه‌های مختلف اقتصادی در استان فارس جمع‌آوری شده است.

یلدا راهدار در گردهمایی زنان فعال در دستگاه‌های اجرایی استان فارس که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز برگزار شد، با اشاره به طرح ملی توسعه کسب و کار پایدار تکاپو گفت: این طرح در دولت یازدهم با هدف توسعه اشتغال پایدار آغاز شد و در این طرح به دنبال شناسایی فرصت‌های هر منطقه و رشد بنگاه‌های اقتصادی آن مناطق با بهره‌گیری از سازمان‌های توسعه‌ای مانند انجمن‌ها هستیم.
وی افزود: برای طرح ملی تکاپو در استان فارس 33 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که هنوز اختصاص نیافته است.
راهدار اظهارداشت: در این طرح در چند رسته شغلی از جمله گردشگری و به ویژه روستاهای هدف گردشگری، توسعه محصولات مورد نیاز گردشگری توسط بخش کشاورزی و صنعت، ساماندهی کارگاه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی، فناوری اطلاعات و فعال‌سازی مراکز ICT روستایی، بخش خدمات فنی مهندسی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و گیاهان دارویی، طرح‌ها مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرد.
معاون اتاق شیراز با بیان اینکه در حال حاضر سهم اشتغال استان در بخش صنعت 30 درصد، خدمات 50 درصد و کشاورزی 20 درصد است اضافه کرد: بخش‌های صنعت و کشاورزی جوابگوی اشتغال استان نیست و باید تلاش شود بخش خدمات به ویژه در حوزه گردشگری در استان رشد و توسعه داشته باشد.
راهدار ادامه داد: به‌رغم وجود فرصت‌های منحصر به فرد استان در حوزه گردشگری در کشور و جهان، یکی از ضعیف‌ترین‌ها در این بخش هستیم که نیاز است در این زمینه اقدامات شایسته‌تری انجام شود.
وی عنوان داشت: همچنین استان فارس علیرغم برخورداری از منابع زیر و روزمینی، یکی از استان‌های ثروتمند است که متاسفانه پول‌های موجود در استان به صورت انباشت سرمایه در بانک‌ها است و این یک آفت برای حوزه اشتغال فارس است.
رئیس کانون زنان کارآفرین و بازرگان استان فارس افزود: در حال حاضر فقر یکی از مشکلات اصلی کشور است که این موضوع با یارانه از بین نمی‌رود بلکه راه ریشه‌کن کردن فقر، ایجاد اشتغال و درآمد در بین آحاد جامعه است.
راهدار بیان کرد: سریع‌ترین راه ایجاد اشتغال در کشور و استان، جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است که برای تحقق این مهم نیازمند بهبود شاخص‌های اقتصادی از جمله بهبود فضای اداری، فضای کسب و کار و امنیت سرمایه‌گذاری در کشور هستیم.
وی با بیان اینکه بهبود فضای کسب و کار با حرکت هماهنگ سه قوه و علما در کشور ارتباط مستقیم دارد، گفت: برای بهبود فضای کسب و کار، کشور ما تحت‌الشعاع قوانین بانک و قوانین مدنی است که با ایجاد حرکت واحد در کشور می‌توان سرمایه خارجی را جذب و مانع فرار سرمایه‌های داخلی شد.
راهدار اظهارداشت: متاسفانه امروز صادرات در کشور ما به یک معضل تبدیل شده است زیرا محصولات تولیدی ما توان حضور پایدار در بازارهای جهانی و رقابت با کالاهای خارجی را ندارند.
در این جلسه مشاوران امور بانوان فرمانداری های استان فارس از نمایشگاه دائمی دست‌ساخته‌های بانوان کارآفرین شهر شیراز در مجموعه ایرافا بازدید کردند.

حمایت طرح ملی تکاپو از چهار هزار طرح اقتصادی در استان فارس
تاریخ: دوشنبه 9 بهمن 1396