Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رییس کل گمرک ایران از مکاتبه با وزارت صنعت درباره ثبت سفارش‌های جعلی واردات خودرو خبر داد‌.

فرود عسگری در خصوص شائبه واردات خودرو با استفاده از ثبت‌ سفارش‌های جعلی در گمرک بوشهر گفت: صرف ورود کالا به گمرکات ممنوع نیست و در مورد خودروها هم همین اتفاق افتاده و واردکنندگان خودروهای خود را به محوطه گمرکی وارد کرده‌اند اما نکته مهم این است که حتی یک ترخیص خودرو هم بدون ثبت سفارش انجام نشده است‌. 


به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از جهان صنعت، به گفته او، اطلاعات ثبت سفارش همه کالاها از جمله خودرو از طریق سامانه گمرک به سامانه جامع تجارت و نمایندگی‌های واردات خودرو فرستاده می‌شود، بعد از تایید این اطلاعات از سوی سامانه تجارت اجازه ترخیص خودرو در گمرک صادر می‌شود‌.

 

وی گفت: در روزهای گذشته وزیر صنعت پیشنهاد ترخیص خودروهای واردشده در گمرک قبل از دستورالعمل اخیر هیات دولت را به گمرک ارائه کرده بود‌. این در حالی است که واردات خودرو بالای چهار هزار دلار بر اساس مصوبه هیات دولت امکان‌پذیر نبوده و به همین دلیل نامه‌ وزیر صنعت و سازمان توسعه تجارت برگشت داده شد‌.

 

عسگری همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص واردات خودرو با ثبت سفارش‌های جعلی گفت: ما هم در خصوص ثبت سفارش‌های جعلی ابهاماتی را در قالب یک نامه از سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کردیم. در هر صورت برای ترخیص هر خودرو ثبت سفارش لازم وجود داشته است‌. رییس کل گمرک در مورد تعزیرات حکومتی بوشهر که از قاچاق چندین دستگاه خودرو خبر داده بود گفت: چنین بحثی را قبول نداریم و اگر مستنداتی در خصوص ترخیص غیرقانونی خودرو در اختیار هر دستگاهی قرار دارد می‌تواند آن را ارائه کند‌. 


پیشنهادات جدید برای کارت‌های بازرگانی


عسگری تاکید کرد: به هر صورت باید به دنبال محدود کردن کارت بازرگانی باشیم تا سوءاستفاده در این خصوص کاهش یابد‌.

 

رییس کل گمرک با بیان اینکه هر فرد متقاضی کارت بازرگانی باید سه سال سابقه واردات داشته باشد، گفت: سال اول این افراد نباید بیش از ۵۰۰ هزار دلار واردات کنند‌. عسگری افزود: رتبه‌بندی کارت‌ها مد نظر است که بر این اساس، با سامانه‌های گمرکی سه مورد تخلف از یکی از گمرکات شمال کشور کشف شده است اما در مجموع باید در رابطه با کارت‌ها مشخص شود چه تاجری در چه رشته‌ای می‌تواند واردات انجام دهد زیرا گمرک نیز در وصول حقوق دولت زیان می‌کند و اکنون طلب مالیاتی از محل این کارت‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان است‌. 


رشد 98 درصدی واردات موبایل


عسگری در مورد طرح رجیستری موبایل نیز گفت: یکی از دستگاه‌های فعال که وزیر ارتباطات نیز آن را تایید می‌کند، گمرک است. در رابطه با واردات موبایل مسافری معافیت ۸۰ دلاری در گمرک داریم و پس از حقوق ورودی برای رجیستری وزارت ارتباطات ملزم می‌شود مسافرانی که در لحظه نمی‌توانند این کار را انجام دهند یک ماه فرصت دارند IMEI گوشی خود را در سامانه وارد کنند و پس از دریافت حقوق ورودی اطلاعات به وزارت صمت می‌رود.

 

در عین حال ترخیص گوشی کمتر از 5/1 روز انجام می‌شود که تعرفه آن ۱۶ درصد است. از شروع راه‌اندازی سامانه ۱۰ هزار گوشی مسافری ثبت شده است‌. 


عسگری در خصوص واردات گوشی‌های تلفن همراه تصریح کرد: دو میلیون و ۳۶۱ هزار دستگاه تلفن همراه وارد کشور شده که رشد ۹۸ درصدی نسبت به مدت مشابه داشته و ارزش آن ۳۴۲ میلیون دلار بوده است‌. 


رییس کل گمرک ایران ادامه داد: ۴۵ قانون در بخش تجارت خارجی داریم و ایران با ۱۵ کشور مرز مشترک و ۱۵ کنوانسیون بین‌المللی دارد. ۳۳ نوع عوارض وصول می‌کنیم که تجمیع آن را به دولت پیشنهاد دادیم و با نمایندگان مجلس نیز مباحثی مطرح شد‌. اول می‌خواهیم تعرفه‌ای از پنج به شش درصد افزایش پیدا کند که هنوز مورد موافقت قرار نگرفته اما به هر حال بزرگ‌ترین دستاورد سامانه جامع گمرکی پنجره واحد است که سازمان‌های متولی در یک پنجره جمع کرده‌اند‌. 


تخلف شرکت‌ لوازم‌خانگی


معاون وزیر اقتصاد همچنین در پاسخ به سوالی راجع به پرونده تخلف شرکت‌های لوازم‌خانگی کره‌ای که قاعده ۲ الف را رعایت نکرده بودند، گفت: یکی از مسایل مربوط به گمرک به حسابرسی پس از ترخیص بازمی‌گردد و اولین دستگاهی که کارت‌های بازرگانی یک‌بارمصرف را ساماندهی کرد، گمرک بود‌. 


وی افزود: راجع به شرکت‌های کره‌ای مبالغ مورد موضوع را محاسبه و به شرکت‌های نامبرده ابلاغ کرده و معتقدیم صلاحیت رسیدگی به پرونده این دو شرکت کمیسیون تجدید نظر و بدوی و پس از آن دیوان عدالت اداری است و اختلاف نظری بین ما و وزارت صمت بود. این وزارتخانه خود را متولی تشخیص طبقه‌بندی کالا می‌داند، از طرفی گمرک عضو این کنوانسیون بوده که در همین رابطه معاونت حقوقی نظر داد اما نظر قطعی نداده و گمرک نیز باید نظر دهد‌. 


عسگری تاکید کرد: در قانون رفع موانع تولید معافیت حقوقی با وزارت صمت است و طبقه‌بندی تعرفه با گمرک است و در دنیا هم همین است. پرونده این دو شرکت سیاسی نیست و مباحث فنی دارد و معتقدیم تخلف صورت گرفته که باید در کمیته‌ها حل شود‌. 


محصولات پتروشیمی در رتبه اول صادرات

 

وی همچنین با بیان اینکه صادرات محصولات پتروشیمی با 12 میلیارد و 600 میلیون دلار و میعانات گازی با 5.6 میلیارد دلار در رتبه‌های اول و دوم صادرات غیرنفتی قرار دارد گفت: میزان صادرات سایر کالاها نیز 18 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است.


به گفته رئیس کل گمرک، در حوزه واردات همچنان کالاهایی مانند برنج، ذرت، کنجاله و وسایل نقلیه مهمترین محصولات وارداتی به کشور هستند. بر این اساس چین با 10 میلیارد و 200 میلیون دلار در رتبه نخست کشورهای واردکننده کالا به ایران قرار داشته و میزان واردات از چین در 10 ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد افزایش یافته است.

رییس گمرک هشدار داد؛ سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی
تاریخ: دوشنبه 16 بهمن 1396