Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
افزایش قیمت دلار بازار همه کالا‌ها را به هم ریخته است. این در حالی است که چیزی تا عید و شروع خرید‌های مردم باقی نمانده است‌.

 در این میان بازاریان و بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش قیمت دلار جزو تصمیمات دولت است و منشا این به هم ریختگی‌ها از تصمیمات دولتی آب می‌خورد اگرچه بخش خصوصی بارها در این مورد هشدارهایی داده بود اما رسیدن بازاردر این وضعیت کاملا قابل پیش‌بینی بود.

  با اینکه به نظر می‌رسد وضعیت اقتصادی کشور رو به افول قرار دارد‌، بخش خصوصی همچنان معتقد است که این قطار از ریل خارج‌‌شده را می‌توان به ریل برگرداند‌. در همین راستا رییس اتاق بازرگانی تهران روز گذشته در آیین گشایش خانه تشکل‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گفت: اوضاع اقتصادی کشور با مشکل روبه‌رو است و قطار اقتصادی از ریل خارج شده است. 


خوانساری با بیان اینکه اوضاع اقتصادی خوب نیست تاکید کرد: باید مشکل اقتصاد را دولت به کمک بخش خصوصی حل کند و این در صورتی امکان‌پذیر است که بخش خصوصی قوی‌تر و منسجم‌تر حرکت کند‌.

 

رییس اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: برای این کار باید بین بخش خصوصی هم‌صدایی وجود داشته باشد و برای این هم‌صدایی هم نیازمند تشکیل نهادها هستیم و راه اصلی این کار این است که به تشکل‌ها بیشتر بها داد و آنها را منسجم‌تر کرد‌. 


وی افزود: در دو سال گذشته سعی شد مکانی را برای استقرار تشکل‌ها سازماندهی کنیم که امروز شاهد افتتاح آن خواهیم بود و یکی از اهداف ایجاد خانه تشکل‌ها شناسایی مشکلات بوده است‌.

 

خوانساری بیان کرد: در سال جاری حدود 24 تشکل در اتاق ایران ثبت شده و برنامه ما شناسایی و ثبت تشکل‌های مختلف است و فکر می‌کنیم تا سال آینده تعداد این تشکل‌ها به 100 مورد برسد‌. رییس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: هدف از ایجاد خانه تشکل‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، حمایت از تشکل‌هاست‌. 


افزایش تشکل‌ها


نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست گفت: تشکل‌های عضو اتاق بازرگانی ایران 180 مورد است و اتاق بازرگانی ایران اطلاعات کافی از تشکل‌های خود نداشت و با تشکل هیات راهبردی به وضع تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران رسیدگی شد‌. 


علاء میرمحمدصادقی اظهار کرد: در حال حاضر تعداد تشکل‌های اتاق بازرگانی تهران کمتر از 150 مورد است در حالی که تعداد این تشکل‌ها باید حداقل به بیش از 200 مورد افزایش یابد‌. وی با اشاره به سفری به اتریش گفت: در آنجا در مورد کاهش تعرفه‌ها با سه وزیر وارد مذاکره شدیم که هر سه وزیر از ما خواستند در این رابطه با رییس اتاق بازرگانی صحبت شود و اشاره کردند که رییس اتاق بازرگانی عضو هیات دولت است و به این ترتیب متوجه شدیم که رییس اتاق بازرگانی از قدرت اقتصادی برخوردار است‌. 


همچنین نایب رییس اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: در حالی که این کشور در آن زمان حدود 6 میلیون نفر جمعیت داشت اما 800 تشکل داشتند و این قبیل مسایل لزوم توجه به تشکل‌ها را بیشتر می‌کند‌.

 

محمدرضا انصاری نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: تشکل‌ها در تخصص‌های گوناگون جمع می‌شوند و راه توسعه را باز می‌کنند و نقش مهمی در توسعه کشور دارند‌.

 

وی اظهار داشت: نقش تبدیل شدن خواسته‌های تشکل‌ها به قوانین هنوز در کشور خیلی ضعیف است‌. نایب رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: تشکل‌های عضو اتاق بازرگانی ایران 180 مورد است ولی این تعداد در حال افزایش است این در حالی است که اتاق بازرگانی ایران اطلاعات کافی از تشکل‌های خود نداشت و با تشکیل هیات راهبردی به وضع تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران رسیدگی شد‌. 


انصاری گفت: شناسایی از سال گذشته آغاز شد و هم‌اکنون به مرحله رتبه‌بندی تشکل‌ها دست یافته‌ایم‌.

رییس اتاق بازرگانی تهران؛ اوضاع اقتصادی خوب نیست
تاریخ: سه شنبه 17 بهمن 1396