Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

سفیر نروژ در تهران با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با غلامحسین شافعی دیدار کرد در این نشست زمینه‌های توسعه همکاری بین دو کشور مورد ارزیابی قرار گرفت.

سفیر نروژ در تهران با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار کرد. در این نشست زمینه‌های همکاری بین دو کشور بررسی شد و بر لزوم رفع موانع بانکی و اتخاذ تسهیلات ویژه برای صدور روادید تجاری برای بازرگانان دو کشور تأکید شد.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در این نشست به دوران تحریم و آثار منفی آن بر روابط اقتصادی و حجم مناسبات بین دو کشور اشاره کرد و گفت: با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم، روابط اقتصادی بین ایران و نروژ متوقف نشد.

بر اساس اظهارات وی در حال حاضر زمینه‌های همکاری مشترک زیادی بین دو کشور وجود دارد. شافعی گفت: علاوه بر نفت، گاز و پتروشیمی دو کشور می‌توانند در زمینه انتقال تکنولوژی، معدن، شیلات و آبزی‌پروری با یکدیگر همکاری داشته باشند.

شافعی به انعقاد ۴ قرارداد بین ایران و نروژ در دوران پس از برجام در حوزه نفت، گاز و انرژی‌های تجدید پذیر، آبزی‌پروری و کشتیرانی اشاره کرد و افزود: ایران به دلیل مواجهه با بحران آب، نیازمند روش‌های نوین آبیاری است، از آنجایی که نروژ تجربیات قابل قبولی در حوزه آبیاری دارد، دو کشور می‌توانند در این زمینه نیز با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس اتاق ایران در ادامه از وجود طرح‌های ناتمام در کشور سخن گفت و افزود: دولت آماده است با تسهیلات ویژه این طرح‌ها را واگذار کند. سرمایه‌گذاران نروژی می‌توانند از این فرصت بهره گرفته و در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

وی همچنین از بهبود رتبه اعتباری ایران سخن گفت و از آن به عنوان یک موفقیت بزرگ یاد کرد و افزود: این موقعیت، فرصتی را فراهم آورده تا سرمایه‌گذاران بتوانند با شرایط بهتری در ایران فعالیت کنند.

رئیس اتاق ایران روابط بانکی بین ایران و نروژ را نیز مورد توجه قرار داد و خواستار رفع مشکلات موجود در این حوزه شد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور تصریح کرد: اگر زمینه ارتقای روابط بانکی بین دو کشور فراهم شود و بانک‌های ایرانی بتوانند در نروژ فعالیت خود را آغاز کنند، بدون شک مناسبات دو کشور افزایش خواهد یافت.

شافعی همچنین از پیگیری تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و نروژ در اتاق ایران خبر داد.

رئیس اتاق ایران در ادامه خواستار اتخاذ تسهیلات ویژه برای تجار ایرانی به منظور رفت‌وآمد راحت‌تر بین دو کشور شد.

در ادامه لارس نوردروم (Lars Nordrum) سفیر نروژ در تهران ضمن اشاره به توافق هسته‌ای تصریح کرد: نروژ از این توافق حمایت می‌کند وپایبند به تعهدات خود است چراکه بر این باور است حمایت از توافق هسته‌ای با ایران و برجام، حمایت از دموکراسی و کاهش فعالیت‌های هسته‌ای در جهان است.

 وی ادامه داد: متأسفانه به دلیل تحریم‌های آمریکا همچنان چالش‌های بانکی بین کشورهای اروپایی و ایران وجود دارد. هرچند علیرغم این مسائل، شرکت‌های نروژی علاقه‌مند به فعالیت و همکاری با شرکای ایرانی خود هستند.

سفیر نروژ، شیلات، پرورش آبزیان و انتقال تکنولوژی را برای همکاری بین دو کشور مناسب دانست و گفت: بهبود رتبه ریسک اعتباری ایران، تصمیم‌های مجلس در مورد الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و اجرای الزامات مربوط به مبارزه با پول‌شویی از سوی دولت از جمله اقدامات مثبت و مؤثر در ارتقای موقعیت اقتصادی ایران در سطح بین‌المللی است.

فعالان اقتصادی نروژ، علاقه‌مند به همکاری با ایران
تاریخ: چهارشنبه 18 بهمن 1396