Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کل سازمان توسعه و تجارت گفت: برای پوشش 2 در صدی مشوق های صادراتی به حداقل 4 هزار میلیارد تومان نیاز داریم.

به گزارش شاتا؛ مجتبی خسروتاج در همایش تامین مالی صادرات با اشاره به مصوبه روز گذشته مجلس به منظور اختصاص یک هزار و 300 میلیارد تومان در ردیف بودجه سال 97 جهت حمایت از صادرات افزود: سال گذشته بخشی از این منابع را به یارانه ی سود بانکی صادر کنندگان اختصاص دادیم و امسال نیز حتماً بخشی از این یک هزار و 300 میلیارد تومان به این منظور اختصاص می یابد.

خسروتاج اضافه کرد: یکی از موضوعات اصلی صادر کنندگان ورود به بازار جهانی متفاوت از بازار داخلی و رقابت بر اساس کیفیت، قیمت و خدمات رسانی است که در این زمینه نقش فاینانس بسیار مهم و جدی است.

وی ادامه داد: تامین منابع مالی برای صادر کنندگان بسیار کلیدی است و اگر نهادهای مالی و بانک ها توسعه کشور را می خواهند باید خدماتشان قابل رقابت باشد.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راه اندازی سامانه ای در سازمان توسعه و تجارت در این هفته اضافه کرد: در این سامانه تلاش می کنیم روی تامین مالی و ارایه ی خدمات مشاوره ای به خصوص برای شرکت های کوچک و متوسط متمرکز شویم.

خسروتاج تصریح کرد: اولین موضوع در تامین مالی صادرات، توجه به نقش و سهم بانک است و اینکه تا چه اندازه توان استفاده از اعتبار اسنادی در صادرات وجود دارد و اینکه صادر کنندگان بدانند کدام بانک ها در این زمینه خدمات رسانی می کنند. این در حالی است که صادرکنندگان ادعا می کنند بانک‌ها در عمل قادر به انجام خدمات روابط کارگذاری نیستند.

رییس کل سازمان توسعه و تجارت افزود: روش دوم تامین مالی به قدرت چانه زنی و نوع کالا بر می‌گردد که آیا بازار، بازار فروشنده است یا بازار خریدار و این به ظرفیت های تخصصی بنگاه ها در مذاکرات با خریداران و نوع کالا بر می گردد.

خسروتاج با اشاره به محور سوم تامین مالی تصریح کرد: می توانیم در این زمینه به سراغ سرمایه گذاران برویم چراکه سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در طرح های صادراتی دارای توجیه خوب اقتصادی استقبال می کنند و ما نیز تلاش می کنیم در سامانه ی مذکور فضایی را بدین منظور فراهم کنیم.

وی استفاده از ظرفیت های صندوق ضمات صادرات یا شرکت های بیمه ی صادراتی را از دیگر محورهای تامین مالی برشمرد و افزود: چگونگی خدمات صندوق ضمانت صادرانت و سایر صندوق های بیمه ای در این زمینه مهم و حیاتی است.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در روش پنجم تامین مالی می توان به این موضوع توجه کرد که صاد ر کنندگان بجای کسب سود 100 در صدی از سودهای پایین تر استقبال کنند و کار را به صورت فعالیت کارمزدی در اختیار کسان دیگری قرار دهند.

خسروتاج به محور ششم تامین مالی اشاره کرد و افزود: در تامین مالی خودروهای صادراتی از سیستمی به نام فایننس خارجی استفاده می کنیم و برای پوشش فاینانس می توانیم به سمت بخشی از ظرفیت های صادراتی که در آینده پتانسیل های صادراتی ایجاد می کنند برویم و بخشی از پروژه ها را با نگاه ایجاد ظرفیت های صادراتی در آینده ببینیم.

خسروتاج : نیازمند حداقل 4 هزار میلیارد تومان مشوق صادراتی در سال جدید هستیم
تاریخ: دوشنبه 30 بهمن 1396