Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، محمد حسین مقیمی در دهمین جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برضرورت مبارزه هدفمند با پدیده شوم قاچاق کالا و ارز در استان تهران تأکید کرد و گفت:در گذشته مبارزه با قاچاق کالا به مفهوم امروز وجود نداشت اما امروز عدم مبارزه با این پدیده شوم می تواند بیکاری و رکود در تولید را به همراه داشته باشد.

مقیمی با اشاره به گره خوردن مقوله قاچاق با فرآیند تولید و مبارزه همزمان با آن در کشور تصریح کرد:به مرور پدیده قاچاق به قدری فراگیر شد که همه فعالیت های اقتصادی تحت الشعاع آن قرار گرفت و اگر عزم جدی نظام و دولت در مبارزه با قاچاق کالا وارز وجود نداشت نظام اقتصادی شاهد تکانه های شدید می شد.

وی ادامه داد :در تولید کالاهایی نظیر کیف و کفش که می توانیم به برندسازی برسیم ، متأسفانه به دلیل حجم انبوهی از کالاهای قاچاق در این بخش در سال های گذشته شاهد رکود بودیم. اما با مبارزه هدفمند در این حوزه توانستیم تولید و اشتغال را رونق ببخشیم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان را بسترساز احیاء و رونق صنعت ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: زمانی که کارخانه ها در حال تولید و فعالیت بودند و مقدار کمی از مایحتاج کشور را از خارج  تأمین می کردیم ،متفاوت است با زمانی که کشور بواسطه تولید کالای قاچاق در حالت رکود و سکون در بخش تولید و صنعت است.

مقیمی تبعات و آسیب های اجتماعی بیکاری ناشی از تعطیلی واحدهای صنعتی  بواسطه قاچاق کالا را مؤثر در متلاشی کردن بنیاد خانواده برشمرد و ادامه داد:خانواده های زیادی به دلیل بیکاری ناشی از متوقف شدن تولید کارخانه ها در پی افزایش قاچاق کالا تنها نان آور خانواده خود را از دست دادند و گاهی این خانواده ها تا مرز متلاشی شدن و طلاق پیش رفتند.

وی ادامه داد:امروز ارزش مبارزه با پدیده قاچاق زمانی حائز اهمیت است که به این پدیده نگاهی مبتنی بر فعالیت ملی برای ایجاد اشتغال پایدار داشته باشیم.

استاندار تهران اقدامات انجام شده از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان را در سال های اخیر مطلوب و ارزشمند توصیف کرد و خطاب به اعضای ستاد گفت:بدانید که مبارزه بی امان شما با این پدیده شوم همانند کارهای تولیدی و اقتصادی سالم  در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم به امر تولید کمک می کند،است.

مقیمی افزود:در افتتاح نمایشگاه بهاره و در دیداری که با اکثر غرفه داران در بخش کیف و کفش داشتم ،تمامی آنها از اقدامات مؤثر در بخش مبارزه با قاچاق کیف و کفش اظهار رضایت داشتند.

وی تبلیغ خرید کالای ایرانی و مبارزه مستمر وهدفمند با روند قاچاق کالا را زمینه ساز فعال شدن کسب و کار دانست و تأکید کرد:مبارزه با قاچاق کالا در این مقطع زمانی که زمینه ساز و احیاءکننده تولید است ،یک مبارزه جدی است.

استاندار تهران با ذکر این نکته که استان تهران بیشتر محل مصرف کالای قاچاق است خواستار مبارزه جدی ستاد در این حوزه شد و گفت:باید تمام تلاشمان را معطوف به ناامنی بازار برای قاچاقچیان کنیم و آنها باید حس کنند که عزم دولت در این حوزه جدی است.

مقیمی خواستار برخورد جدی و بی رحمانه ضابطین قضایی با قاچاقچیان شد و ادامه داد:پلیس و ضابطین قضایی به هیچ عنوان نباید با قاچاقچیان مماشات کنند و همانند گذشته برخوردی قاطع با آنها داشته باشند.

وی پدیده قاچاق کالا و بحران بیکاری را مربط به هم دانست و افزود:هر اندازه بتوانیم با قاچاق کالا مبارزه کنیم به همان اندازه می توانیم غلبه بر بحران بیکاری را انتظار داشته باشیم.

وی خواستار مبارزه ریشه ای با پدیده قاچاق کالا و ارز در استان تهران شد و ابراز امیدواری کرد:امیدوارم در سال آینده به گونه ای عمل کنیم که شاهد ناامنی بازار برای قاچاقچیان باشیم .

مقیمی در خاتمه با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در بخش قاچاق کالا و ارز استان افزود:علیرغم همه تلاش های صورت گرفته اما هنوز تا رسیدن  به نقطه  مطلوب فاصله داریم این مبارزه بیش از آنکه نیازمند کار فیزیکی و برخورد که البته در جای خود خوب است ؛باشد، نیاز به کارهای اطلاعاتی و امنیتی دارد.

مبارزه با قاچاق کالا پشتوانه اقتصاد ملی است
تاریخ: یکشنبه 20 اسفند 1396