Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: محصول ایرانی زمانی موفق خواهد بود و معتبر باش باید راهکارهای مناسب آن را نیز اجرا کنیم و نمی توانیم این راه را صرفا با جلسات پیش ببریم، این جهت گیری حمایت از کالای ایرانی یک هدف گیری بسیار عالمانه و دلسوزانه‌ای است.

معاون اول رییس جمهور بیان کرد: محصول ایرانی زمانی موفق خواهد بود و معتبر باش باید راهکارهای مناسب آن را نیز اجرا کنیم و نمی توانیم این راه را صرفا با جلسات پیش ببریم، این جهت گیری حمایت از کالای ایرانی یک هدف گیری بسیار عالمانه و دلسوزانه‌ای است.

اسحاق جهانگیری در آئین رونمایی از اولین خودروی تولیدی هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور با ابراز امیدواری از اینکه سال جاری سالی پر از موفقیت و نشاط باشد، گفت: امیدواریم در سال جاری چالش‌ها محرومیت‌هایی که پیش روی ملت و کشور است، بتوانیم برطرف کنیم.

وی ادامه داد: امیدوارم در سال جاری بتوانیم مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی کشور را رفع و پیشرفت و توسعه کشور را در مسیر صحیحی قرار دهیم و هر روز شاهد موفقیت‌های جدیدی در کشور باشیم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه امیدوارم بتوانیم گرد و غبار محرومیت را از شرق استان کرمان برطرف کنیم، خاطرنشان کرد: زلزله بم یکی از تلخ‌ترین حوادث بود و چندین هزار نفر از هموطنان ما در این حادثه جان خود را از دست دادند. به‌همت مسئولان و جوانان این منطقه، بم دوباره ایستاده و راه توسعه خود را ادامه می‌دهد البته نواقصی هم وجود دارد که برای رفع آن‌ها پیگیری می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه هر منطقه یک استعدادی دارد و خرمای مضافتی بم یک ظرفیت مهم برای این منطقه است، تصریح کرد: این محصول کشاورزی، صادرات آن ارزش افزوده خوبی برای کشور دارد. کشاورزان خرما مشکلاتی دارند؛ این محصول کشاورزی، محصولی است که دیر به ثمر می‌رسد و هنوز بازار صادراتی خود را به‌خوبی پیدا نکرده و از وزیر کشاورزی و وزیر صنعت می‌خواهم که در این زمینه ورود و پیگیری جدی داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به نام گذاری سال توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان «حمایت از کالای ایرانی» بیان کرد: واقعیت این است که هیچ کشوری نمی تواند به توسعه دست پیدا کند مگر آنکه به تولیدات داخلی و سرمایه گذاران خود اهمیت ویژه‌ای قایل شده باشد.

وی افزود: باید به محصولی که حاصل دست رنج کارگران، مهندسان، جوانان و سرمایه گذار این مملکت است احترام گذاشت و از آن حفاظت کرد، مگر می شود سرمایه گذار یا مدیری یا کارشناس یا کارگر که این محصول را تولید کرده اند محترم نباشند، ما بایستی به صورت جدی به این موضوع بپردازیم.

جهانگیری بیان کرد: محصول ایرانی زمانی موفق و معتبر خواهد بود که راهکارهای مناسب آن را نیز اجرا کنیم. نمی توانیم این راه را صرفا با طرح پیشنهادات و جلسات پیش ببریم، این جهت گیری حمایت از کالای ایرانی یک هدف گیری بسیار عالمانه و دلسوزانه‌ای است.

وی با بیان این مطلب که باید به سمتی حرکت کنیم که فرهنگ ما از محصول ایران حمایت کند، تصریح کرد: استفاده از کالای خارجی برای برخی از مردم پرستیژ شده است، باید رسانه‌ها و صاحبان تریبون به جای آنکه از تریبون های خود برای محکوم کردن عده ای استفاده کنند، بیایند از تریبون‌های خود برای اصلاح فرهنگ مردم استفاده کنند و فرهنگسازی لازم را برای استفاده از کالا ایرانی در بین مردم ترویج دهند.

معاون اول رییس جمهور حمایت از کالای ایرانی را موضوع اول فرهنگ سازی در این زمینه دانست و بیان کرد: تولید کننده باید متعهد شود که قیمت و کیفیت کالای تولیدیش مناسب محصولش باشد ضمن آنکه نباید به یک کالا بازار انحصاری داده شده شود تا تولید کننده محصولی با هر کیفیت بد و قیمت بالای تولید کند ضمن آنکه نباید اجازه رقابت به سایر رقبای خارجی او را درون مملکت دهیم و این موضوع یک جفا به حق ملت ایران و مردم است.

وی تاکید کرد: ما در عین حالی که از مردم می خواهیم از کالای ایرانی در راستای حمایت از کالای ایرانی، استفاده کنند، اما در عین حال از تولید کننده می خواهیم که کیفیت و قیمت کالای تولیدش مناسب باشد، بنابراین باید حتما بازار رقابتی ایجاد کنیم و باید برای همه محصولات رقیب ایجاد کنیم و مردم نیز باید به دنبال کالای با کیفیت بالا ایرانی بروند.

جهانگیری یکی از پایه های اقتصاد مقاومتی را حمایت از کالای داخلی دانست و عنوان کرد: مبارزه با قاچاق کالای یکی از انتظارات به حق تولیدکنندگان می باشد. متاسفانه ایران جزء محدود کشورهایی است که در آ قاچاق کالا وجود دارد.

وی اظهار کرد: در بررسی هایی که در ستا مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته ایم به این نتیجه رسیدیم که حدود ۶ کالای پایه اصلی قاچاق هستند که موبایل، نساجی، قطعات خودرو و ... از جمله آنها می باشد بنابراین تصمیم گرفته شد که روی این کالاها تمرکز بیشتری شود و برای آنها راهکار پیدا کنیم که برای موبایل هم اکنون طرح رجیستری کرد اجرا شد.

معاون اول رییس جمهور با بیان این مطلب که همان روشی که برای مبارزه با قاچاق موبایل صورت گرفته برای سایر محصولات انجام دهیم، تصریح کرد: باید تولید کننده داخلی خیالش از بابت قاچاق کالا ایمن شود و مطمئن شود که از طریق قاچاق کالا از پای در نمی آید، همچنین واردات کشور باید مدیریت شود و ما نمی توانیم درب‌های بازار کشور را به روی واردات کاملا باز کنیم.

وی از لزوم حضور کالای ایرانی در بازارهای بین‌المللی سخن به میان آورد و عنوان کرد: مردم باید بدانند آن کالای ایرانی که توانسته صادراتی شود و در بازارهای بین المللی حضور یابد، حتما کیفیت بالای دارد لذا بیشتر چنین کالاهایی خریداری کنند.

جهانگیری بیان کرد: باید در سطح دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی متمرکز روی سیاست حمایت از کالای ایرانی شویم و در این راستا باید به سرمایه گذار و تولید کننده اطمینان داد.

وی با بیان اینکه این چه بخلی است که انسان می ورزد و می گویند که یک عده می توانند کار کنند ما نمی توانیم، ما اگر توانایی کار نداریم چرا چوب لای چرخ افرادی که می توانند کار کنند و مشکل بیکاری جوانان را حل کنند، می گذاریم، ادامه داد: به چه حقی به خود اجازه می‌دهیم که با تولیدکننده ای که به هر دلیلی با او مشکل داریم چوب لای چرخ کارش بگذاریم، آنها تعداد زیادی را مشغول به کار کرده اند.

معاون اول رییس جمهور بر لزوم وجود خدمات پس از فروش برای کالاهای تاکید کرد و افزود: در سال ۱۳۹۲ بخشنامه ای ابلاغ کردم که هر کالای بادوامی که وارد کشور می شود باید آن شرکت خارجی در ایران نمایندگی داشته باشد و مسئولیت خدمات پس از فروش کالای خود را برعهده بگیرد.

وی با بیان این مطلب که می دانم فضای بین المللی برای تولیدکنندگان ایرانی فضای مناسبی ممکن است نباشد، تصریح کرد: اما باید بدانیم که ایران یک کشور با عظمت و بزرگی است به طور مثال فقط با همین ارگ تاریخی بم، می توان عظمت ایران را به رخ جهانیان کشید.

جهانگیری در ادامه با بیان این مطلب که اگر ملت ایران با این تحریم ها و تهدیدات می خواست بترسد امروز این جایگاه را نداشت، اظهار کرد: پشتوانه ما تمدنمان است و ما با تمدنمان با دنیا صحبت می کنیم، افرادی همچون ترامپ نمی توانند تهدیدی برای ما باشد و مانع کارهای ما شود، ممکن است ما را اذیت کنند و نگذارند کارهای توسعه ای ما آنگونه که می خواهیم پیش نرود اما ایران در قرن های متمادی خطرات خیلی بزرگ تر در پیش رو داشته و به خوبی از آنها عبور کرده است.

وی با اشاره به اینکه ایران در تمدن دنیا سهم دارد و باید با ملت ایران با احترام صحبت شود، بیان کرد: اگر با ادب و با استدلال با ما صحبت شود، ایرانیان همواره نشان داده اند که اهل گفتگو و مذاکره هستند، حالا اردیبهشت نیز خواهد رسید و آمریکایی ها نشان خواهند داد که آیا می توان به آنها اعتماد کرد؟ و آیا این توافق می‌شود امضاء کرد یا نه؟ اگر آمریکایی ها به برجام پشت پا بزنند حداقل پیام آن این است که مردم جهان و کشورها باید بپذیرند که با آمریکایی ها نمی توان تفاهم کرد.

جهانگیری با تاکید برآنکه فضای بین المللی برای ما مهم است و می خواهیم با دنیا از موضع منطق و استدلال کار کنیم، عنوان کرد: ما علاقمندیم با دنیا تعامل و رابطه خوبی داشته باشیم و همچنین به بازارهای دنیا ورود پیدا کنیم و از دنیا پول و تکنولوژی وارد کشور کنیم و تبادل فرهنگی با دنیا داشته باشیم و ضمن آنکه نشان داده ایم اهل منطق هستیم و خواهان کار با دنیا هستیم.

مبارزه با قاچاق کالا انتظار به حق تولیدکنندگان است
تاریخ: سه شنبه 14 فروردین 1397