Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این است که با شناسایی صنایع با ارزش افزوده بالا، بستر مناسب برای رشد تولید این بخش ها مهیا شود.

به گزارش شاتا از ایرنا، رضا رحمانی با بیان اینکه شناسایی صنایع با ارزش افزوده بالا و تمرکز بر تولید این کالاها می تواند آهنگ رشد تولید ناخالص داخلی را سرعت بخشد، افزود: این موضوع به ویژه برای کشورهای در حال توسعه که اهداف آنها رسیدن به مرحله توسعه یافتگی و بازنماندن از قطار پرشتاب اقتصاد جهانی است، حیاتی بوده و باید به دنبال گذار از این مرحله و دستیابی به توسعه اقتصادی بود.
وی با اشاره به برنامه ریزی و سیاستگذاری مناسب کشورهای درحال توسعه ای که در حال گذر از این مرحله اند، تصریح کرد: کشورهایی مانند مالزی، ترکیه و مکزیک تمرکز برنامه های خود را بر تولید کالاهای با ارزش افزوده بالا قرار داده اند و شاخص مشترک اغلب این کشورها، سرمایه گذاری‌های گسترده در صنایع برق، الکترونیک، خودرو، نساجی و پوشاک و بازیافت است.
رحمانی گفت: صنایع تولید مواد و محصولات شیمایی، صنایع مواد غذایی، فلزات اساسی، تولید وسایل نقلیه موتوری و تریلر و محصولات کانی غیرفلزی نزدیک به 66 درصد ارزش افزوده بخش صنعت کشور را به خود اختصاص داده اند و برای نیل به اهداف رشد اقتصادی در کشور، باید با مدیریت صحیح و بستر سازی مناسب به منظور ارتقای بنگاه ها و دستیابی به صنایع با ارزش افزوده بالا تلاش کرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سهم 31.1 درصدی سرمایه ثابت ناخالص بخش صنعت و معدن در اقتصاد کشور، گفت: روند سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن از سال های میانی دهه 80 دچار رکود و افت شد و در برخی سال ها حتی دچار کاهش و رشد منفی شده بود.
رحمانی ادامه داد: این کاهش در نرخ سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات که مهمترین جزء سرمایه گذاری در بخش صنعت محسوب می شود، در 2 مقطع سال های 84 و 85 و دیگری در سال 91 رخ داده است.
وی اضافه کرد: میزان سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات در سال 91 به قدری کاهش یافت که میزان آن حتی از سال های ابتدایی دهه 80 نیز پایین تر آمد، بر این اساس کاهش مداوم سرمایه گذاری در این حوزه و رشد فزآینده فناوری تولید در جهان به روزآوری ماشین آلات صنعتی را بیش از پیش ضروری کرده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کاهش تشکیل سرمایه به ویژه در حوزه ماشین آلات موجب کاهش رشد تولیدات صنعت و در نتیجه کاهش شدید ارزش افزوده شده و با توجه به تاثیرات بلند مدت نوسانات تشکیل سرمایه، ضرورت دارد برای جلوگیری از ادامه تاثیر منفی بر رشد تولید و ارزش افزوده، نسبت به ایجاد فضای مساعد برای جلب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برنامه ریزی کرد.
رحمانی بیان کرد: سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این است که با تسهیل در سرمایه گذاری و حمایت از صنایع تولیدی کشور بتواند گام مهمی در راستای ارتقاء و حرکت به سمت توسعه یافتگی اقتصاد کشور بردارد و در این خصوص اقدام های قابل توجهی در چند سال گذشته انجام شده که می توان با استمرار بر آن قدم های محکم و تاثیرگذاری در این حوزه برداشت.
گفتنی است که سال‌های گذشته، وضعیت رو به وخامت بخش صنعتی و تولیدی کشور موجب شد تا «طرح‌های حمایت از تولید» به یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت تبدیل شود.

صنایع با ارزش افزوده بالا حمایت می شوند
تاریخ: سه شنبه 14 فروردین 1397