Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی سال جاری را سال سخت نقدینگی عنوان کرد وگفت: بر این اساس مدیران و برنامه ریزان واحدهای صنعتی برای سال جاری باید برنامه هایی را در نظر داشته باشند که نیاز به نقدینگی بالایی نداشته باشد. علاوه بر این مدیران می‌توانند طرح هایی را دنبال کنند که نقدینگی بنگاه‌ها را افزایش دهد.  

گسترش نیوز:‌ سعید باستانی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با گسترش نیوز با تاکید براین که سال ۹۷ به لحاظ اقتصادی سال دشواری است،گفت:به دلیل این که وضعیت اقتصادی ما بر بنای دولتی بودن استوار شده مشکلات اقتصادی کشور به راحتی حل نمی‌شود. هر چند که در سال‌های گذشته برخی از مشکلات در این زمینه برطرف شده اما هنوز مشکلات بسیاری در این حوزه‌ها وجود دارد. علاوه بر این کاهش نقدینگی از جمله مشکلاتی است که در سال ۹۷ عمده واحدهای صنعتی و تولیدی کشور را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

وی با اشاره به این که تسهیلات ارائه شده از طرف بانک‌ها کارآمدی کافی ندارد،گفت:سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده بیش از توان عمده واحدهای صنعتی و تولیدی در ایران است. بر این اساس واحدهای متقاضی تسهیلات به سه دسته تقسیم می‌شود. دسته‌ای که به دلیل سود بالا از این تسهیلات استفاده نمی‌کنند، دسته‌ای که از این تسهیلات استفاده می‌کنند و نقدینگی آنها کاهش می‌یابد و در ادامه با مشکل روبه‌رو می‌شوند و در پایان دسته کوچکی که می‌توانند با احتساب این تسهیلات از مشکلات کنونی عبور کنند و در ادامه فعالیت نیز با مشکلی روبه‌رو نشوند.

باستانی با اشاره به این که کفایت سرمایه بانک‌ها پایین است،گفت: این موضوع باعث می‌شود در بخش تسهیلات رونق تولید بیش از ۲ تا ۳ درصد نسبت به سال گذشته امکان افزایش نداشته باشیم.

تولیدکنندگان روی نقدینگی ۹۷ حساب باز نکنند
تاریخ: دوشنبه 20 فروردین 1397