Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقدامات دولت در حوزه ساماندهی بازار ارز به مفهوم کلان مورد تایید است چراکه حداقل بازار رها نشده است اما باید در حوزه تصمیمات اجرایی بازنگری صورت بگیرد.

محمدرضا پورابراهیمی‌ داورانی درخصوص جلسه روز سه‌شنبه اعضای کمیسیون اقتصادی با وزیر اقتصاد و قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسوولان بانک مرکزی گفت: اقداماتی که از سوی دولت درباره ساماندهی بازار ارز گزارش شده، بیانگر این است که بخش زیادی از اقدامات خیلی مشخص نیست و کمیسیون اقتصادی نمی‌تواند براساس این گزارش‌ها نظر خود را ارائه کند.

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید بانک مرکزی و وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت، گزارش‌های مکتوبی درخصوص وضعیت ساماندهی بازار ارز ارائه کنند که تاکنون این گزارش به کمیسیون ارسال نشده است. البته توافق شده که وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت این مهم را انجام دهند تا تحلیل درستی متناسب با اطلاعات دقیق صورت بگیرد.

 

به گزارش خانه ملت، نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از نظر ما اشکالات جدی درخصوص ساماندهی بازار ارز وجود دارد و بیان عدد 4200تومان برای هر دلار مغایر با قانون نرخ ارز شناور مدیریت شده است و از نظر فنی قابلیت اجرا ندارد.

 

 اشکالات موجود در طرح ارزی

 

پورابراهیمی در این خصوص افزود: وقتی نرخ‌های ارز بالاتری در اقتصاد کشور وجود دارد، برای مدیریت بازار، حتی اگر هدف‌گذاری برای دلار 4200تومانی شده باشد باید اعداد تعیین شده از عدد بالا با سازوکار مدیریت عرضه و تقاضا به عدد مطلوب تعدیل شود و این‌گونه نباشد که از عدد پایین که تقاضای ارز را تحریک می‌کند، قیمت و مسیر حرکتی در بازار ارز را مدیریت کرد بنابراین به دلیل اشکالات درخصوص اجرای طرح ساماندهی ارز اظهارنظر درخصوص ابعاد ساماندهی بازار مشخص نیست.

 

وی ادامه داد: رییس کل بانک مرکزی و معاون ارزی این بانک تاکنون جزئیات تصمیمات اتخاذ شده در حوزه بازار ارز را ارائه نکرده‌اند و در این خصوص نامه‌یی به رییس مجلس و رییس‌جمهور درباره عدم همکاری بانک مرکزی به دلیل عدم ارائه برنامه جامع ساماندهی بازار ارز تقدیم می‌شود.

 

پورابراهیمی افزود: این نگرانی وجود دارد که عدم حضور رییس کل بانک مرکزی در جلسه کمیسیون اقتصادی بابت عدم اشراف وی بر برنامه جامع ساماندهی بازار ارز از سوی تیم اقتصادی دولت باشد چراکه فکر می‌کنم، بانک مرکزی خود حلقه مفقوده جریان تصمیمات ارزی است و از نظر ما این موضوع صحیح نیست.

 

وی تصریح کرد: اگر حدس ما مبنی بر اینکه بانک مرکزی در جریان برنامه جامع تیم اقتصادی دولت برای ساماندهی بازار ارز نیست، درست باشد، دیگر طرف ما برای بررسی مسائل ارزی بانک مرکزی نخواهد بود و باید در این موضوع با رییس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت تصمیم‌گیری صورت بگیرد.

 

 اقدامات دولت به مفهوم کلان مورد تایید است

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌هایش با رییس کل بانک مرکزی در صحن علنی مجلس بیان کرد: این برداشت وجود دارد که بخشی از اقدامات بانک مرکزی در حوزه ساماندهی بازار ارز مورد تایید این بانک نیست بنابراین با تناقض در رفتار نمی‌توان تصمیم کارشناسی اتخاذ کرد که قابلیت اجرا داشته باشد.  وی گفت: اقدامات دولت در حوزه ساماندهی بازار ارز به مفهوم کلان مورد تایید است چراکه حداقل بازار رها نشده است اما باید در حوزه تصمیمات اجرایی بازنگری صورت بگیرد.

 

 حذف صرافی‌ها یک خطای راهبردی است

 

پورابراهیمی ادامه داد: تیم اقتصادی دولت باید به مسائل توجه جدی کند به طور مثال حذف صرافی‌ها یک خطای راهبردی محسوب می‌شود چراکه در طول تحریم‌ها از مسیر صرافی‌ها، سازوکار برای نقل و انتقال وجوه ارزی فراهم شد البته ساماندهی صرافی‌ها یک ضرورت است.

 

وی گفت: الزاماتی که درخصوص پیمان‌سپاری ارزی مطرح شده نیز مهم است در حوزه صادرات حدود 70درصد منابع صادراتی به شکل مستقیم و غیرمستقیم در اختیار دولت است به طور مثال 100درصد منابع حاصل از صادرات نفت در اختیار دولت بوده و حدود 60 الی 70درصد منابع ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی نیز در اختیار دولت و مابقی صادرات غیرنفتی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که در این راستا در طرح دو فوریتی مجلس درباره ساماندهی بازار ارز به مشوق‌های صادراتی توجه شده است.

 

 قراردادهای آتی ارز

 

پورابراهیمی ادامه داد: استفاده از ظرفیت ابزارها از طریق ایجاد بازار متشکل نکته مهمی است و سنگ زیربنای تصمیمات برای ساماندهی بازار ارز محسوب می‌شود که تمامی اطلاعات در آن شفاف است بنابراین اگر بازار متشکل ایجاد شود، نقش ابزارها برای کمک به بازار ارز تاثیرگذار است به طور مثال در حوزه مبادلات ارزی به قراردادهای آتی ارز نیازمندیم یا اینکه امکان استفاده از سلف ارزی وجود دارد.

 

وی افزود: با وجود اشکالات اساسی و وجود مشکل در اجرای تصمیمات ارزی دولت اما اقدامات مثبتی نیز صورت گرفته که می‌توان به ایجاد حساب‌های ارزی با ضمانت بانک مرکزی اشاره کرد به‌نحوی که امکان جذب ارز توسط بانک‌ها را فراهم می‌کند.

 

 سوءمدیریت بانک مرکزی و عدم هماهنگی در تیم اقتصادی دولت

 

پورابراهیمی تصریح کرد: درخصوص مدیریت و خروج سرمایه از کشور دغدغه وجود دارد چراکه سوءمدیریت در بانک مرکزی و عدم هماهنگی در تیم اقتصادی دولت باعث خروج بخشی از ارز شده اما اینکه در مدت اخیر با اقداماتی از خروج ارز جلوگیری شد نکته مثبتی است علاوه بر این کارها باید به مدیریت واردات نیز توجه شود که در این خصوص توافقاتی وجود ندارد.

 

وی گفت: بخشی از اقدامات دولت در راستای ساماندهی بازار ارز مورد قبول است اما از تصمیماتی که به موضوع ایجاد بازار متشکل ارتباط دارد، غفلت شده و تلاش می‌شود تا پایان هفته جاری اطلاعات مجموعه‌های دولتی درخصوص بازار ارز اخذ شود تا کمیسیون به جمع‌بندی دست یابد.

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: ابتدای هفته آینده نیز نشست مشترکی بین کمیسیون اقتصادی مجلس با نمایندگان دولت درخصوص بازار ارز برگزار می‌شود و گزارش نهایی این کمیسیون درباره بررسی بازار ارز در صورت هماهنگی با هیات رییسه مجلس در صحن علنی برگزار می‌شود که این گزارش دربردارنده اقدامات مثبت دولت در حوزه بازار ارزی و اقدمات اصلاحی است همچنین نکاتی درخصوص ممانعت از برخی اقدامات در آن لحاظ می‌شود و پیشنهادات مربوطه نیز بیان خواهد شد.

 

این نماینده مجلس دهم افزود: جمع‌بندی نهایی کمیسیون اقتصاد درخصوص مسائل بازار ارز بعد از قرائت گزارش این کمیسیون در صحن علنی در کمیسیون صورت خواهت گرفت و در صورت لزوم نیاز به تمکین دولت به اتخاذ تصمیمات در حوزه بازار ارز، طرح دو فوریت مجلس در این خصوص به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد.

 

 

 

 

04-1_7
تاریخ: چهارشنبه 29 فروردین 1397