Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

مسعود شاه‌بختی- عضو هیأت مدیره اتحادیه تولید و صادرات صنایع نساجی و پوشاک ایران- در برنامه رادیویی کالای ایرانی که به بررسی وضعیت تولید پوشاک کشباف و زمستانی بود؛ اعلام کرد: بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد مصارف محصولات نساجی در کشور مربوط به تولیدات خارجی و بقیه وابسته به تولیدات داخلی است اما متأسفانه آمار دقیقی از میزان تولید در بخش کشباف وجود ندارد.

وی ضمن اشاره به این مطلب که طبق آمار ارائه شده توسط مسئولان، بیش از 98 درصد واردات پوشاک به‌صورت غیرقانونی و بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی وارد کشور می‌شود، گفت: در چرخه اقتصاد ایران، وزارت دارایی نمی‌تواند واردات غیرقانونی را مورد پیگیری قرار دهد لذا قیمت کالاهای قاچاق به مراتب پایین‌تر از پوشاک داخلی در بازار عرضه می‌شود.   

 

به گزارش نساجی امروز، مسعود شاه‌بختی اذعان داشت: تولیدکنندگان ایران از توانمندی لازم برای رقابت با کالاهای که از مبادی رسمی با احتساب پرداخت عوارض، سود، حقوق گمرکی و حتی ارزش افزوده به کشور وارد می‌شود، بهره‌مند هستند اما در زمینه قاچاق چنین نیست به این معنی که کالاهای قاچاق بدون پرداخت کوچک‌ترین هزینه‌ای اعم از عوارض، سود، حقوق گمرکی، مالیات بر واردات، بیمه، دارایی، مالیات برحقوق، مالیات بر عملکرد و بسیاری موارد دیگر به بازارهای مصرف داخلی عرضه و با ارزان‌ترین قیمت به فروش می‌رسد.

 

به ‌اعتقاد عضو هیأت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، قاچاق یکی از معضلات عمده اقتصاد ایران است که تأثیرات نامطلوب خود را علاوه بر بخش تولید در زمینه اشتغال می‌گذارد.

 

وی ابراز امیدواری نمود در سال 97 که به‌عنوان سال حمایت از تولید کالای ایرانی نام‌گذاری شده، مسئولان با جدیت تمام جلوی قاچاق کالای خارجی را بگیرند و این کالاها از مبادی قانونی و رسمی وارد کشور شود. 

 

شاه‌بختی ادامه داد: جلسات متعددی در وزارت صنعت با حضور مسئولان این وزارتخانه، مدیران ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اتاق اصناف‌، تشکل‌ها و انجمن‌های فعال نساجی و پوشاک کشور با هدف تدوین قوانین موثر در کنترل قاچاق و واردات غیرقانونی پوشاک برگزار شده و امیدواریم در آینده، این همت و اراده قوی تداوم یابد تا شاهد کاهش تدریجی واردات پوشاک قاچاق به کشور باشیم.

 

عضو هیأت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، در ادامه این گفت‌وگوی با رادیو اقتصاد گفت: در صنف پوشاک، بخش بزرگی از تولیدات در کارگاه‌‌های سنتی و کوچک (‌موسوم به کارگاه‌های صنفی) با دو تا چهار نفر کارگر انجام می‌شود، حمایت از این قبیل کارگاه‌ها بسیار لازم است و توانمندسازی آنها (‌در زمینه آموزش نیروهای انسانی، نحوه صحیح سرمایه‌گذاری و ...) یکی از وظایف مسئولان مرتبط دولتی و اتحادیه‌های صنفی است. 

 

شاه‌بختی بیان داشت: بخش بزرگی از تولید کشباف ایران در کارگاه‌های کوچک انجام می‌شود و هر کدام که وارد عرصه صنعتی شوند، مسلماً بسط و توسعه خواهند یافت و در نتیجه اشتغال‌زایی افزایش می‌یابد.

 

این تولیدکننده پوشاک در ادامه گفت: در تمام کشورها، کارگاه‌های کوچک وجود دارند که سریع‌تر، چابک‌تر و با هزینه‌های تمام شده پایین‌تر نسبت به کارخانه‌های صنعتی به فعالیت می‌پردارند. صنعت پوشاک ما نیز باید به این سمت حرکت کند و با ارائه محصولات باکیفیت و در نظر گرفتن خدمات پس از فروش مطلوب، اعتماد به کالای ایرانی را در جامعه به وجود آورد. 

 

وی ابراز داشت: ممکن است فروشگاه‌های کوچک به اصطلاح زیربار ارائه خدمات پس از فروش نروند اما فروشگاه‌ها و برندهای معتبر و بزرگی در کشور وجود دارند که خدمات پس از فروش را برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند و به تدریج مشتریان به آنان وابسته می‌شوند زیرا از کیفیت بالای محصول خریداری شده اطمینان کامل دارند و در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل، می‌توانند کالا را عودت دهند. 

 

‌شاه‌بختی از قاچاق به‌عنوان پدیده‌ای بسیار شوم یاد کرد که سال‌ها بر جامعه ما سایه افکنده و هر روز قدرتمندتر و پیچیده‌تر می‌شود و از شکل چمدان و کوله‌بری به کانتینری تبدیل شده و به نظر می‌رسد اراده قوی در مسئولان وجود ندارد تا قاچاق ریشه‌کن شود. متأسفانه کالاهای قاچاق به بازارهای داخلی بسیاری از واحدهای تولیدی کشور را به ورطه نابودی کشانده و موجب خانه نشینی بسیاری از کارگران شده است.

 

عضو هیأت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، تا 15-10سال پیش، از مد و رنگ‌بندی جهانی شش ماه تا یک‌سال عقب بودیم اما در شرایط فعلی اکثر تولید‌کنندگان دغدغه تولید پوشاک باکیفیت را دارند و با مد دنیا هماهنگ هستند و تلاش خود را به عمل می‌آورند تا طبق سلایق مردم، نیازهای آنان را برآورده کنند.

 

وی در ادامه گفت: در صنعت نساجی، پدیده‌ای به نام ضایعات و دور ریز وجود ندارد و محصولات آن در تمام مراحل، قابل بازیافت هستند. برای مثال در صنعت پوشاک، تکه‌های پارچه جمع‌آوری می‌شود و از شکافتن آن،‌ الیافی به دست می‌آید که در منسوجات خانگی کاربرد بسیاری دارد.

 

شاه‌بختی در پایان اذعان داشت: توانمندسازی واحدهای تولیدی علی‌الخصوص کارگاه‌های صنفی و صنعتی، یکی از رسالت‌های مهم دولت‌هاست و با توجه به عدم ثبات نرخ ارز، تولیدکنندگان خواهان حمایت واقعی بانک مرکزی، بانک‌های عامل و مسئولان در قالب عدم دریافت حق و حقوق گمرکی از واردات ماشین‌آلات صنعتی، معافیت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، تخفیف در بهره‌های بانکی و ... هستند. 

قاچاق؛ یکی از معضلات عمده اقتصاد ایران
تاریخ: دوشنبه 10 اردیبهشت 1397