Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، سهم پوشاک قاچاق در بازار ایران را 2.5 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: نیاز بازارپوشاک کشور سالانه هشت میلیارد دلار است.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا پورابراهیمی» امروز (چهارشنبه) در سومین همایش «هم اندیشی اتحادیه های پوشاک سراسر کشور» افزود: 95 میلیون دلار از نیاز پوشاک کشور از محل واردات رسمی تامین می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صادرات پوشاک کشور را سالانه 48 میلیون دلار بیان کرد.

وی در ادامه به تشریح برنامه های حمایت از تولید داخل در کمیسیون اقتصادی مجلس پرداخت و گفت: در نخستین گام، اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مورد توجه قرار گرفته است و این طرح تا پایان اردیبهشت ماه امسال در کمیسیون اقتصادی نهایی می شود و ابتدای تابستان به صحن علنی مجلس می رود.

پورابراهیمی اضافه کرد: با اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، بخش عمده ای از مشکلات کنونی در قانون برطرف می شود تا در مسیر حمایت از تولید داخلی قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر جویا شدن نظر فعالان اقتصادی در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، گفت: 30 مورد اصلی اصلاحیه را از اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون گرفته و دسته بندی کرده ایم که در متن اصلاحیه لحاظ شده است.

وی تاکید کرد: اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده را تا زمان رفع دغدغه فعالان اقتصادی به صحن علنی مجلس نمی فرستیم.

پورابراهیمی یکی دیگر از برنامه های کمیسیون اقتصادی مجلس در سال 97 را اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد و گفت: دولت در این زمینه لایحه ای را تقدیم مجلس کرده و کمیسیون اقتصادی به مدت یک سال و نیم روی آن کار کارشناسی انجام داده و اکنون نهایی شده است.

وی اضافه کرد: این لایحه اسفند پارسال به صحن علنی مجلس رسید و امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه در صحن علنی مجلس تصویب شود.

پورابراهیمی افزود: با تصویب این لایحه و راه اندازی سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) توسط بانک مرکزی در رابطه با مدیریت تقاضای ارز، قاچاق پوشاک امسال رو به کاهش خواهد بود.

وی، اصلاح قوانین «بانکداری» و «بانک مرکزی» را از دیگر برنامه های مجلس در راستای حمایت از تولید داخلی بیان کرد وگفت: این قوانین به ترتیب مربوط به سال های 1362 و1351 است و در این سالها به روز نشده اند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بررسی این 2 قانون مهم تا تابستان امسال در کمیسیون اقتصادی به اتمام می رسد و از اول مهرماه به صحن علنی مجلس می رود؛ پیش بینی می کنیم تا اواسط نیمه دوم امسال این قانون نیز به تصویب برسد.

سهم 2.5 میلیارد دلاری پوشاک قاچاق در بازار ایران
تاریخ: دوشنبه 10 اردیبهشت 1397