Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 با توجه به نام گذاری سال ۹۷، به عنوان حمایت از کالای ایرانی باید بستری برای رونق تولیدات و فروش این کالا در کشور و همچنین بازار صادراتی فراهم شود.


در حال حاضر با توجه به تدابیر دولت برای ثبات نرخ ارز شاهد، نابسامانی در کار برخی از تولیدکنندگان هستیم، زیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی هنوز به واحد‌های تولیدی نرسیده و خرید و فروش با ارز آزاد ۵۵۰۰ تومان انجام می‌شود که این امر نیز موجب رکود بیشتر کالا‌های ایرانی و به تبع تولید داخل خواهد شد.

در این رابطه امیر قدیمی نژاد رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه در گفت و گو با خبرگزاری میزان گفت: در حال حاضر بازار پارچه، واردات و نساجی با رکورد مواجه است و بجای تخصیص کالای مصرفی به تولیدات و کار ایرانی به سمت واردات پوشاک چه به صورتی قانونی، برند و قاچاق سوق پیدا کرده است.

وی در ادامه افزود: وارادات بی رویه پوشاک تمامی تولیدات نساجی کشور را زیر سوال برده است و متقابلا تولیدی‌های پوشاک نیز با مشکل روبرو شده اند و با توجه به پایین بودن نرخ پوشاک خارجی نسبت به نرخ پوشاک تولید داخل اکثریت نقدینگی بازار به سمت واردات روانه شده است.

رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه در توضیح علت بالا بودن نرخ تولید پوشاک در کشور، بیان کرد: علت بالا بودن نرخ تولید در کشور عواملی، چون بالا بودن نرخ تسهیلات اعطای واحد‌های تولیدی در حدود ۲۴ تا ۲۵ درصد، مستهلک شدن دستگاه‌های تولید پوشاک و نبود سرمایه برای تعویض این ابزار و در آخر بالا بودن مالیات بر ارزش افزوده موجب شده و تناسب نداشتن این نرخ با تسهیلات اعطای به تولید کنندگان موجب شده این مالیات همچون تبر، کمر تولید داخل را بشکند.
قدیمی نژاد با اشاره به راهکار کاهش هزینه‌های تولید در کشور اظهار کرد: برای کاهش هزینه‌های تولید در کشور باید تمام مراحل تولید در کشور، نساجی و تولید کنندگان معاف از مالیات بر ارزش افزوده شوند و در مقابل هر واجد صنفی که مبادرت به عرضه پوشاک خارجی کرد، مالیات ۴۰ تا ۵۰ درصدی به عنوان سوبسیت خرید کالای خارجی پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه هنوز دلار ۴۲۰۰ تومانی به تولید کنندگان نرسیده است، گفت: هنوز دلار با نره ۴۲۰۰ تومان به دست واحد‌های تولید پارچه نرسیده و تمامی مبادلات از طریق نرخ آزاد ۵۵۰۰ تومان صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تاکید کرد: با توجه به نرخ ۲۰ درصدی تورم، قیمت پارچه نیز ۲۰ درصد افزایش یافته، ولی به علت نبود بازار برای فروش پارچه این صنف کاملا در رکود به سر می‌برد.

قدیمی نژاد در توضیح بازار‌های صادراتی پارچه ایرانی گفت: حجم بسیار اندکی از پارچه‌های تولید داخل به بازار‌های عراق صادر می‌شود.

وی در انتها خاطر نشان کرد: با وجود آنکه نساجی کشور در شرایط فعلی پتانسیل و توان تأمین نیاز بازار داخلی را دارد ۵۰ درصد نیاز بازار پارچه کشور از طریق واردات تأمین می‌شود.
رکود در بازار پارچه
تاریخ: سه شنبه 11 اردیبهشت 1397