Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نایب رئیس انجمن صنایع نساجی گفت: تعرفه واردات مواد اولیه صنعت نساجی به 5 درصد کاهش یافته اما ما انتظار داریم حق گمرکی و تعرفه بر واردات مواد اولیه کمتر ازین باشد.

 علی شیبانی در برنامه تلویزیونی با اشاره به این که قاچاق رقیب صنعت نساجی و پوشاک است گفت: باید کاری کنیم که محصولات داخلی از لحاظ قیمت و کیفیت چنان مطلوب باشد که بتواند با جلب رضایت خریداران داخلی،  کالای قاچاق را از فهرست انتخاب مردم حذف کند.

نایب رئیس انجمن صنایع نساجی از تعرفه بالای گمرکی بر واردات مواد اولیه نساجی انتقاد کرد و گفت: تولید پنبه کشور حدود 50 تا 60 هزار تن بوده که باید 120 هزار تن دیگر وارد کنیم و برای همین ماده اولیه ما تا 20 درصد تعرفه می‌دادیم و الان البته به 5 درصد کاهش یافته است که همین مقدار هم زیاد است و ما انتظار داریم حق گمرکی و تعرفه بر واردات مواد اولیه کمتر ازین باشد.

 نایب رئیس انجمن صنایع نساجی گفت: محصولات پتروشیمی بخش دیگری از مواد اولیه صنعت نساجی است که در داخل کشور با کیفیت خوب و مقدار مناسب تولید می شود اما متاسفانه همین مواد پتروشیمی را ما از ترکیه با قیمت ارزان‌تری می‌خریم و شرکت‌های پتروشیمی این مواد را صادر می‌کنند و ما با مصیبت مقداری از آن  را می توانیم از طریق بورس کالا تهیه کنیم.

شیبانی افزود: شرکت‌های پتروشیمی این مواد را به مقدار تعیین شده به بورس عرضه نمی‌کنند و وقتی ما نتوانیم مواد پتروشیمی را از بورس کالا بخریم باید برویم و از بازار آزاد تهیه کنیم.

 نایب رئیس انجمن صنایع نساجی تامین مواد اولیه از خارج از کشور برای ما در حال حاضر بسیار دشوار است، زیرا ما نمی‌توانیم گشایش اعتبار کنیم.

شیبانی همچنین اشاره‌ای به افزایش نرخ ارز و قیمت مواد اولیه از جمله نخ کرد و گفت: اخیرا اقدامات عملگرایانه خوبی برای مبارزه با قاچاق صورت گرفته که از حجم قاچاق کم کرده است.

خانم گلنار نصرالهی مشاور وزیر صنعت در امور نساجی و پوشاک نیز گفت: صنعت نساجی ما صنعت بسیار توانمندی است که می‌تواند همزمان با واردات به تولید ادامه دهد و با محصولات وارداتی رقابت کند.

نصرالهی با بیان این که با توجه به قوانین و ضوابط می‌توان واردات را مدیریت کرد افزود: ما 80 تا 90 درصد نخ مورد نیاز کشور را در داخل تولید می‌کنیم.

مشاور وزیر صنعت درباره تعرفه واردات مواد اولیه نساجی گفت: در همه دنیا حقوق گمرکی از واردات بین 3 تا 10 درصد گرفته می شود و این 5 درصدی هم حقوق گمرکی است که از واردات مواد نساجی اخذ می شود  که 4 درصدش حقوق گمرکی است که طبق قانون از هر کالایی که وارد کشور شود اخذ می‌شود و یک درصد باقیمانده آن هم سود بازرگانی است.

نصرالهی با اشاره به این که ما 90 درصد از نیاز داخلی به نخ را در داخل تولید می‌کنیم گفت: صنایع و انجمن ها نیز باید برای حل مشکلاتشان تلاش کنند و منتظر اقدامات و تصمیمات دولت نباشند.

مشاور وزیر صنعت گفت: ما در وزارت خانه بدون کسب نظر از انجمن‌ها و صنایع تصمیمی نمی‌گیریم و نماینده صنایع و انجمن‌ها معمولا در جلسات حضور دارند.

خانم نصرالهی همچنین با اشاره به جلسه‌ای که هفته گذشته درباه مواد پتروشیمی تشکیل شد گفت: در این جلسه تصمیمات خوبی گرفته شد از جمله این که صادرات محصولات پتروشیمی از طریق واسطه‌ها ممنوع شد و یا این که افرادی وارد بورس کالا می شدند که شاید بیشتر از نیازشان مواد پتروشیمی می خریدند که قرار شد به اندازه مصرف 6 ماه گذشته شان بتوانند مواد پتروشیمی تهیه کنند و دیگر این که پتروشیمی ها قول دادند مواد بیشتری را وارد بورس کالا کنند.

در بخش دیگری از برنامه هم نیلفروش زاده تولید کننده در صنایع نساجی گفت: نوسانات تصمیم‌گیری‌ها بر صنعت نساجی تاثیر منفی می‌گذارد.

نیلفروش زاده افزود: بی نظمی و بی‌ثباتی سیاست ها در این بخش صنعت نساجی را به شدت تهدید می کند و باید سیاست متعادل و پایدار داشته باشیم.

این تولید کننده در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از قاچاق گفت: تا پیش از این ما فقط 5 درصد از مبادی رسمی واردات داشتیم و 95 درصد قاچاق بود.

کاهش 5 درصدی تعرفه واردات مواد اولیه نساجی
تاریخ: یکشنبه 13 خرداد 1397