Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
لزوم ساماندهی به ارز دریافتی برای واردات مواد اولیه با توجه به اختلاف قیمت فاحش ارز دریافتی با بهای ارز در بازار غیر رسمی

احمد طاهری-مدیرعامل گروه تولیدی سرزمین شاد


در حال حاضر تقریبا تمامی تولید کنندگان،  فاقد نقدینگی برای استفاده از ارز 4200 تومانی هستند و مجبور می شوند مواد اولیه وارداتی بازرگانان را به قیمت ارز غیر رسمی، ولی بصورت چکی بخرند.

 

این باعث می شود که ارزش افزوده حاصل از تولید و اشتغال باز به جیب تولید کننده ایرانی نرود و مسیر اشتباه قبلی حمایت از تولید کننده خارجی تکرار شود. متاسفانه تغییر قوانین و شرایط راهکارهایی را برای سواستفاده بجا می گذارد که به آن می توان " رانت های اجتناب ناپذیر"  گفت.


راهکار ساده مدیریت این وضع پیگیری معاملات و جابجایی های صورت گرفته بعد از ترخیص کمالا از گمرک است. وارد کننده یا کالا را به یک بازرگان دیگر فروخته یا به تولید کننده، قیمت فاکتورها میزان سواستفاده از رانت مذکور بوده و ملاک عمل برای عدم دریافت مالیات به میزان مابه التفاوت در نرخ غیر ر سمی ارز، فروش کالا به قیمت منطقی به تولید کننده است. 


اگر بخواهیم بازار به شکل منطقی حرکت کند و عملا تجارت در کشورمان شکل منطقی همانند کشورهای پیشرفته بگیرد باید جلوی رانت دلالی را بگیریم. 


این را باید بدانیم که درآمد تاجر بایستی از محل خرید عمده حاصل شود نه از محل ثروتش. تاجر فی النفسه کارش صواب است چون مواد اولیه کارخانجات را وارد می کند و بنوعی فعالیتش در راستای تولید است اما اگر بخواهد از ثروت و امکانات خودش بعنوان رانت استفاده کند و خود دلال وارداتش باشد آنوقت این چرخه اقتصادی هیچوقت روی پاشنه نمی چرخد.

" رانت های اجتناب ناپذیر"
تاریخ: شنبه 19 خرداد 1397