Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس کنفدراسیون صادرات با اعلام اینکه اظهار نامه‌های صادراتی بهادار و ارزشمند شد، گفت: پیشنهاد ما به دولت این است که ارز صادراتی به کالاهای غیرضروری تعلق گیرد.

سرویس کسب‌وکار -

محمد لاهوتی درباره فروش اظهارنامه‌های صادراتی با نرخ توافقی صادرکنندگان و واردکنندگان، اظهار داشت: این موضوع پس از ابلاغیه ارزی معاون اول  رئیس‌جمهوری مطرح شد و به این معنی بود که ارز حاصل از فروش و صادرات ۸۰ درصد کالاها به سامانه نیما وارد شود و مستقیما از طریق این سامانه به وارد کننده و با نرخ ۴۲۰۰ تومان به فروش برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز،لاهوتی افزود: از سویی ۲۰ درصد کالاهای صادراتی غیر پایه نفتی مثل کالاهای صنعتی و کشاورزی، خارج از سامانه نیما به وارد کننده واگذار شود اما ابهام و اختلاف نظری دراین خصوص وجود داشت مبنی بر اینکه نرخ ارز این دستورالعمل با نرخ توافقی یا همان نرخ ۴۲۰۰ تومان است.

رئیس کنفدراسیون صادرات در ادامه افزود: اما طبق پیش‌بینی‌ها و براساس اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت، نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان خواهد بود و اتفاق خوب بهادار شدن اظهارنامه صادراتی است.

لاهوتی در ادامه تاکید کرد: این موضوع به این معنی است که صادر کنندگان به همراه ارز، اظهارنامه صادراتی خود را نیز منتقل می‌کند و در عمل امکان واردات با اظهارنامه صادراتی ممکن می‌شود.

وی افزود: بنابراین اظهارنامه جدای از بحث ارز، ارزش و بهایی خواهد داشت که به نوعی مشوق صادراتی به صادرکنندگان خواهد بود. علاوه بر این باتوجه به مبلغی که برای اظهار نامه دریافت می‌شود در قیمت تمام شده نیز تاثیر می‌گذارد و این ابهام و دغدغه برای ۲۰ درصد کالا از بین می‌رود.

این عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: البته توجه به این نکته ضروری است که ارز ۴۲۰۰ تومانی به کدام دسته از کالاها تعلق می‌گیرد.

وی در ادامه به دولت پیشنهاد داد: افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند از این ارز برای واردات ماشین آلات، مواد اولیه و کالاهای اساسی استفاده شود و سایر کالاهایی که در داخل تولید می‌شود و به اصطلاح غیر ضروری است از ارز صادراتی استفاده کنند.

لاهوتی با اشاره به اینکه این تصمیم باید زودتر اتخاذ می‌شد، گفت: حال باید لیست کالاهایی که ارز صادراتی دریافت می‌کنند اعلام شود. همچنین اکنون لیست ۷۰ درصد کالاها که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند اعلام شده و باید منتظر اعلام آن ۱۰ درصد مابقی باشیم.

بنابرگزارش، بر اساس خبری که هفته گذشته از سوی مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام شد، بازار جدیدی برای صادرکنندگان کالا با پایه غیرنفتی ایجاد شده و آنها ملزم به ارائه ارز به چرخه اقتصاد از طریق سامانه نیما نیستند، بلکه اظهارنامه صادراتی صادرکننده می‌تواند برای واردات اقلام خاصی که قرار است به زودی اعلام شود، مورد استفاده قرار گیرد.

مجتبی خسروتاج در نشستی خبری درباره ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، گفت:  درآمد ارزی حاصل از صادرات کالاهایی مثل فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، اقلام معدنی و فلزی در سامانه نیما فروخته می‌شود. اما درآمدهای ارزی صادرات کالاهای غیرپتروشیمی و غیرمعدنی که عمدتا توسط بخش خصوصی محقق می‌شود، ضرورتی برای ورود به سیستم طراحی شده، ندارد.

وی صادرات این اقلام را در سال جاری بین ۱۰ تا ۱۵میلیارد دلار برآورد کرد و افزود: چنانچه سیاست‌های تشویقی به‌کار گرفته شود، این رقم به ۲۰میلیارد دلار نیز خواهد رسید. مکانیزم جدید اعلام شده از سوی متولی تجارت کشور نشان می‌دهد که درآمدهای ارزی صادرات این اقلام نیز مشمول استفاده در چرخه اقتصادی کشور است؛ اما نه صرفا از طریق سامانه نیما.

به گفته خسروتاج، برای اینکه صادرکنندگان بتوانند نسبت به واردات کالاها با واردکنندگان وارد مذاکره شوند، لیستی تهیه شده است که منتظر تایید و تصویب معاون اول رئیس‌جمهور است. همچنین با این اقدام اظهارنامه صادراتی ارزش‌دار می‌شود و تعیین نرخ این اظهارنامه در خرید و فروش میان صادرکننده و واردکننده توافقی خواهد بود.

اظهارنامه صادراتی بهادار شد
تاریخ: یکشنبه 27 خرداد 1397