Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

بعد از خروج امریکا از برجام و نوسانات دلار وضعیت تجارت کمی گنگ شده است. صف ثبت سفارش بالاست و هرروز خبری از تخصیص دادن و ندادن ارز 4200 تومانی مطرح می شود. فرود عسگری، رییس کل گمرک در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران، وضعیت تراز تجاری در فصل بهار و ثبت سفارش ها را تشریح کرد.

*تراز تجاری در فصل بهار چطور بوده است؟

تا 27 خرداد که آمار دارم، حدود 11 میلیارد و 242 میلیون دلار وضعیت صادرات کشور بود که رشد 21 درصدی را رقم زده است. در همین مدت واردات تقریبا با رشد منفی 5 درصد و ارزش 9 میلیارد و 984 میلیون رو به رو بوده است.

*با وجود نوسانات قیمت ارز، وضعیت صادرات و واردات چطور است؟

روند کار ترخیص و انجام تشریفات گمرکی در گمرکات حالت عادی دارد. همچنین تخصیص ارزی که توسط بانک مرکزی برای کالاهای اساسی انجام شده، تقریبا روند عادی خود را طی می کند.

*برای مشکلات و مسایل تجار در واردات و صادرات چه تدابیری در نظر گرفته شده است؟

بنده، آقای خسروتاج از وزارت صنعت و معدن، افرادی از سازمان برنامه و بودجه و از بانک مرکزی عضو کارگروه ماده 14 مصوب دولت هستیم. در این کارگروه مسایل، موارد و مشکلاتی که بخش خصوصی، تجار و بازرگانان در حوزه تجارت خارجی دارند را رصد کنیم. هر هفته سه جلسه در روزهای زوج از 7 تا 10 صبح نمونه های موردی را بررسی و تصمیم گیری می کنیم.

*گمرک چه اقداماتی برای تسهیل امور انجام داده است؟

الان در گمرگ برای کمک به بخش ترخیص کالا، برای بسیاری از واحدهایی که دچار کمبود نقدینگی هستند، به خصوص برای واحدهای تولیدی، کالاهایشان به صورت ترخیص نسیه انجام می شود. برای این واحدها مهلت شش ماهه می دهیم و 50، 60 و گاهی 70 درصد کالا را ترخیص می کنیم که تقریبا معادل حقوق ورودی می شود. به این ترتیب این میزان از واردات آنها وارد چرخه و پروسه تولید می شود تا آنها بعدا بقیه کالا را ترخیص کنند. این یکی از کمک هایی است که برای راحتی کار بازرگانان انجام می دهیم. کمک دیگر وصول ضمانت نامه برای کالاهایی است که تولید داخل ندارند. آنهایی که مشابه تولید داخل داریم مشمول ضمانت نامه نیستند. براساس آماری که روندی 4، 5 ساله را بررسی کردیم، تقریبا 60، 70 درصد کالاهای وارداتی به کشور را مشمول ضمانت نامه کرده ایم. این کالاها با سررسید تقریبا یکساله می توانند با ضمانت نامه بانکی ترخیص شوند. در اقدامی دیگر تصمیم گرفته ایم برای ورود موقت، واحدهای تولیدی خودمان بدون نیاز به پروسه ثبت سفارش بتوانند کالاهای خود را پیگیری کنند. این اقداماتی است که برای وضعیت فعلی مناسب است.

*صف ثبت سفارش و ترافیک آن مشکلاتی به وجود نیاورده است؟

وقتی ارز 4200 تومانی داشته باشید، طبیعی است در ثبت سفارش ها صف ایجاد شود. در صف ثبت سفارش آمار بالاست، اما در واقع تمام این ثبت سفارش ها باید مدیریت و اولویت بندی شود. مثلا ابتدا باید کالاهای اساسی، مواد اولیه، تجهیزات خط تولید، قطعات و ... مدیریت شود و بعد باقی کالاها بررسی شود. باید توجه کرد که همه این موارد شاید منجر به واردات نشود.

شاید همه ثبت سفارش ها منجر به واردات نشود
تاریخ: شنبه 2 تیر 1397