Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

وزیر امور اقتصادی و دارایی با توجه به دستور رئیس جمهوری برای شفاف سازی اقتصادی، از انتشار اطلاعات مربوط به میزان و ارزش کالاهای وارداتی خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در یادداشتی با تاکید بر اینکه اجازه نمی دهد «آسایش و امنیت کشور فدای رفتارهای منفعت طلبانه شود» اعلام کرد: براساس قولی که هفته گذشته در نشست خبری در جمع اهالی رسانه داده بودم، از صبح امروز (شنبه) عموم مردم و فعالان اقتصادی می‌توانند میزان واردات انواع کالاها و ارزش آن را به لحظه روی سایت گمرک مشاهده کنند.
وزیر اقتصاد افزود: شفافیت که نباشد، عده ای هوس سوءاستفاده به سرشان می‌زند و با مال اندوزی عرصه زندگی را برمردم تنگ می‌کنند؛ اما دولت به طور قطع طرف مردم و حامی منافع ملی و در خدمت توسعه بخش خصوصی واقعی و مولد است که در سال‌های تحریم از مال و جانش برای کشور صرف کرد و همچنان ایستاده است.
کرباسیان با بیان اینکه دولت به مردم قول داده بود نگران تامین مایحتاجشان نباشند، گفت: این فهرست و آمارها شفاف می کند که مبتنی بر نیازهای روزانه جامعه، انواع کالاها به کشور با حمایت منطقی دولت وارد می‌شود.
وی تصریح کرد: مطمئنم دستگاه های نظارتی مانند سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بازارها را رصد می کنند؛ اگر واردکننده یا فروشنده ای که با ارز رسمی کالا به کشور وارد کرده، کالا را با قیمت دلار آزاد بفروشد، به معنای پشت کردن به منافع ملی، مصلحت کشور و زندگی عموم شهروندان است و دولت با نهایت جدیت با این افراد برخورد خواهد کرد.
وزیر اقتصاد یادآور شد: مردم می‌توانند فهرست کالاها را ببینند و اگر در هنگام خرید با گرانفروشی مواجه شدند اول آنکه از خرید آن کالا خودداری و دوم اینکه با توجه به مسئولیت شهروندی خود، بی درنگ موضوع را با سازمان تعزیرات اعلام کنند.
کرباسیان تاکید کرد: بخش خصوصی مطمئن باشد، دولت اقتصاد شفاف و ضدفساد را می‌خواهد که همان مطالبه جدی آنهاست و به مردم هم اطمینان می دهیم که بازارها لحظه به لحظه رصد می شود.
وی از رسانه ها خواست مانند همیشه مردم را آگاه کنند؛ زیرا حضور موثر آنها راه را برفساد و رانت جویی می بندد.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ششم تیرماه در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت با بیان اینکه مردم ما باید احساس کنند زندگی ضروری و روزمره آنها تحت هر شرایطی تأمین خواهد شد، خاطرنشان ساخت: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید صریحاً به مردم بگوید که چه اقلام و جنس‌هایی به کشور به وفور وارد می‌شود و قیمت آنها تغییر نخواهد کرد و اگر این اقدام نیاز به ارز دارد، تحت هر شرایطی آن را تأمین خواهیم کرد.
به گفته روحانی، بانک مرکزی موظف است به مردم توضیح دهد برای چه کارهایی ارز رسمی و به چه میزان پرداخت شده است؛ ما باید از مردم کمک بگیریم و آنها می‌توانند به دولت کمک کرده و بر امور نظارت داشته باشند و این حق آنهاست که بدانند چه کسی و به چه میزان و برای چه کاری ارز دریافت کرده و قیمت جهانی محصولی که با آن ارز وارد شده چقدر است.

اطلاعات میزان و ارزش کالاهای وارداتی در سایت گمرک منتشر شد
تاریخ: یکشنبه 10 تیر 1397