Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه اقلام و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید فرش ماشینی در بورس کالا خبر داد.

محسن صالحی نیا روز چهارشنبه در حاشیه نشست هم اندیشی صاحبان صنایع فرش ماشینی در کاشان گفت: تمهیدهایی در راستای حمایت از تولیدکنندگان فرش ماشینی اندیشیده شده و از جمله مواد اولیه مورد نیاز در تولید فرش ماشینی مانند پلی پروپیلن از این پس در بورس عرضه خواهد شد.

  وی افزود: واحدهای تولیدی با این اقدام می توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را بدون واسطه خریداری کنند و همچنین ارز مورد نیاز برخی مواد اولیه که شرایط تولید آنها در داخل کشور امکان پذیر نیست، با هماهنگی بانک مرکزی تامین خواهد شد تا صنعت تولید فرش ماشینی در کشور با وقفه مواجه نشود.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: فرش ماشینی بخشی تاثیرگذار به ویژه در صنعت منطقه کاشان است که دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را برای پشتیبانی از فعالان این صنعت به کار گرفته و امید می رود تا 2 ماه آینده نتیجه اقدام های صورت گرفته ملموس شود.


او با اشاره به صادرات بیش از 350 میلیون دلار انواع فرش ماشینی از جمهوری اسلامی ایران به مقصد کشورهای خارجی در سال گذشته اضافه کرد: بیشتر این صادرات از منطقه کاشان انجام شده است.


مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در مورد تامین مواد اولیه صنایع فرش ماشینی گفت: برخی مواد اولیه این صنعت در داخل کشور از سوی کارخانه های پتروشیمی تولید شده و در اختیار صاحبان صنایع قرار می گیرد. 


افسانه محرابی افزود: برخی مواد مورد نیاز مانند اکریلیک، پروپیلن، نخ جود و کنف نیز در خارج از کشور تامین می شود که این مواد در گروه نخست ارزی قرار دارند و نیاز آنها با دلار 42 هزار ریالی تامین می شود و مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت. 


وی بیان کرد: کالاهای صنایع نساجی با توجه به ماهیتی که دارند، قاچاق پذیر هستند و از این رو نیز آسیب های فراوانی دیدند که در این راستا موضوع حمایت از تولیدات داخلی و مبارزه با قاچاق کالاهای نساجی از سوی مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری می شود و برای آسیب شناسی مشکلات کمیسیون و کارگروهی مشترکی تشکیل شده است. 


مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: با توجه به برگزاری نشست های این کارگروه و بازدیدهای میدانی از منطقه های آزاد کشور، امید می رود با اتفاق نظر مسائل و مشکلات بررسی و برای ارائه راهکار به کمیسیون مشترک ارجاع شود. 


او در ادامه از صادرات 60 میلیون دلاری فرش ماشینی در 2 ماه نخست امسال و رشد 45 درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: سال 1396 میزان صادرات بخش نساجی و پوشاک کشور در مجموع افزون بر یک هزار و 31 میلیون دلار بود. 


محرابی با اشاره به افزایش 21 درصدی صادرات بخش نساجی و پوشاک کشور در قیاس با سال پیش از آن بیان کرد: سال 95 نیز در مجموع 835 میلیون دلار کالای نساجی و پوشاک از ایران به خارج از کشور صادر شد. 


رئیس اتاق بازرگانی کاشان نیز در این نشست از اجرا نشدن بخشنامه های اقتصاد مقاومتی و معاون اول رئیس جمهوری از سوی سازمان تامین اجتماعی انتقاد کرد.


محمود تولایی گفت: نباید گذاشت در شرایط اقتصادی کنونی کارفرما و کارگران دچار مشکل شوند اما تامین اجتماعی برخی واحدهای تولیدی منطقه را زمین گیر کرده و تعداد زیادی پرونده در این زمینه تشکیل شده است.

 

 شماری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ماشینی منطقه کاشان در ادامه این نشست به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کاشان مواردی را از جمله در زمینه مشکلات تامین ارز مواد اولیه و موانع صادرات فرش پرداختند.


مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه محسن صالح نیا معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بررسی مشکلات صنایع فرش ماشینی کاشان به این شهرستان سفر کردند. 


بیش از یک هزار و 200 واحد تولیدی و صنعتی کوچک و بزرگ در شهرستان کاشان وجود دارد که بیشتر آنها در زمینه تولید فرش ماشینی فعالیت می کنند.


کاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله 200 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

مواد اولیه تولید فرش ماشینی در بورس کالا عرضه می شود
تاریخ: یکشنبه 17 تیر 1397