Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ


دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با بیان اینکه باید امکان نمایش زنده لباس فراهم شود، گفت: ما به دنبال راه‌اندازی شبکه مد و لباس ایرانی هستیم.
به گزارش سرویس اجتماعی برنا، نشست هم اندیشی سومین جشنواره مد و لباس فجر، نشست هم اندیشی هنرمندان حوزه مد و لباس کشور با حضور جمع کثیری از این هنرمندان و تولیدکنندگان این عرصه در موزه هنرهای معاصر برگزار شد.

در ابتدای این نشست حمید قبادی، دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور ضمن بیان اینکه بسیار خوشحالم که یک سال خوب را در کار گروه ساماندهی مد و لباس جلو بردیم، گفت: بخشی از مطالبات هنرمندان در این سال محقق شد.

وی اظهار داشت: دو نکته اساسی را پیرامون مسائل مد و لباس کشور مطرح می‌کنم که در واقع دو سیاست محوری ما در حوزه فعالیت‌های این دوره از مد و لباس است.

قبادی تأکید کرد: مهمترین و اساسی‌ترین مسئله بحث هویت سازی و هویت یابی مد و لباس کشور است که در این راستا ما با تأکید بر پوشش و مد منطقی، مسئولان را تا حدودی قانع کردیم مقوله مد و لباس در کنار سایر نیازهای اساسی جامعه مطرح است و باید به آن توجه شود.

دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور افزود: سال گذشته که بحث هویت سازی و هویت یابی را شروع کردیم، سعی من این بود که هر کس در حوزه مد و لباس کاری دارد، اساساً دبیرخانه ساماندهی مد و لباس کشور باید به آن پاسخ دهد به طور مثال همواره به مزون‌ها به عنوان یک تهدید در حوزه مد و لباس کشور نگاه می‌شد غافل از آنکه این مجموعه‌ها به عنوان یک جریان ایده پرداز فعال است ولی مانند سایر نهادها و سازمان‌ها دچار مشکل است.

وی افزود: تفکری که ما در مجموعه کار گروه ساماندهی مد و لباس دنبال کردیم این است که هیچ سؤالی بی‌پاسخ نماند و در این راستا یکی از نکاتی که پیگیری کردیم قرار دادن لباس در کنار سایر فعالیت‌های فرهنگی بود تا بتوان از آن حمایت کرد که در حال حاضر این اتفاق افتاده است.

قبادی ادامه داد: در حال حاضر حوزه مد و لباس مانند سایر فعالیت‌های هنری می‌تواند مؤسسات، مراکز و شرکت‌های هنری داشته باشد و تا به امروز بیش از 35 مؤسسه تک منظوره در حوزه مد و لباس در کشور شروع به کار کرده‌اند.

وی با اشاره به سایر فعالیت‌های انجام شده در سال گذشته افزود: کمیسیون صدور مجوزها کار خود را آغاز کرد و دو مجوز برای نمایش زنده و سه مجوز برگزاری نمایشگاه صادر کرد و علاوه بر آن سایت‌های حوزه مد و لباس و بیمه هنرمندان مد و لباس و آغاز به کار شورای ارزشیابی هنرمندان کار خود را آغاز کرده است.

این مقام مسئول دومین سیاست خود را ارتقای قدرت انتخاب مردم دانست و گفت: هر فعالیتی که در این حوزه صورت می‌گیرد باید به قدرت انتخاب مردم کمک کند.

قبادی ادامه داد: اگر موفق بشویم تا پایان سال 93 ، 200 مؤسسه تک منظوره مد و لباس را راه اندازی کنیم و هر مؤسسه در هر فصل 30 مدل ارائه دهد، می‌توان از این مسیر قدرت انتخاب مردم را افزایش داد.

وی تصریح کرد: برای انجام هدف فوق پنج شورای راهبردی تشکیل شد که شورای راهبردی علمی دانشگاهی، شورای راهبردی صنعت، شورای راهبردی تولید و فروش، شورای راهبردی بین الملل و شورای راهبردی فرهنگ و هنر مد و لباس که هنوز تشکیل نشده است را شامل می‌شود.

در بخش دیگری از این نشست هم اندیشی احمد داورزنی، عضو هیئت مدیره صنف پوشاک گفت: هدف ما در بحث مد این بوده که مد زنده بماند زیرا در سایه مد، ما زنده ایم و هدف ما این است که هویت یک زن مسلمان ایرانی حاصل دسترنج خودمان باشد.

همچنین وی گفت: ما نمی‌دانیم در ایران چند هزار طراح، اتوکار و برش کار و ... وجود دارد؛ به همین دلیل در آخرین جلسه تصمیم به ایجاد سایت‌هایی گرفتیم که افراد بتوانند در آنجا ثبت نام کنند و آماری از فعالین این حوزه ها به دست بیاید.

تفاهم نامه همکاری انجمن طراحان لباس و دبیرخانه مد و لباس منعقد شد
سپس تفاهم نامه همکاری میان انجمن طراحان لباس و دبیرخانه مد و لباس منعقد شد و قبادی با اشاره به مشکلات بین طراحان و تولیدکنندگان اظهار داشت: ساختار ما غلط است زیرا ساختاری رسمی و بین المللی نیست، در هیچ کجای دنیا دعوا بین طراح و تولیدکننده وجود ندارد و به همین دلیل یکی از کارهایی که در حال پیگیری آن هستیم این است که چرا نباید 20 نمایش زنده لباس داشته باشیم، با انجام این کار می‌توان بازار عرضه و تقاضای طرح را فراهم کرد، باید نمایش زنده ایجاد شود و قول می‌دهم در سال 93 این کار انجام شود.

وی تأکید کرد: باید اجازه دهیم تولیدکننده بهترین طرح را با بهترین قیمت بخرد.

قبادی ضمن بیان اینکه باید فرق بین طراحان وجود داشته باشد، گفت: کارت صلاحیت هنرمندان طراح کاری است که از هفته بعد انجام می‌شود و براساس آن طراحان به پنج گروه تقسیم می‌شوند که به دنبال آن رابطه حقوقی بین طراح و تولیدکننده نیز ایجاد می‌شود.

این مقام مسئول به وجود بانک اطلاعات 15 هزار نفری در حوزه مد و لباس اشاره کرد و افزود: در بانک اطلاعات ما 15 هزار رکورد غیرتکراری مرتبط ثبت شده است و ما بعد از حوزه کتاب دومین مجموعه ای هستیم که اطلاعاتمان ثبت و ضبط شده است.

دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور تصریح کرد: به دنبال راه اندازی شبکه مد ایرانی هستیم و پس از جشنواره کتابخانه تخصصی مد و لباس را راه اندازی می‌کنیم.

قبادی با بیان اینکه ژورنال خودگردان است، بیان کرد: عین ژورنال را با قیمت تمام شده به شرکتی که کارهایش را انجام داده واگذار کردیم و تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که در نشست رونمایی از ژورنال از آن شرکت خواهش می‌کنیم ژورنال را حداقل با 40 درصد تخفیف ارائه دهد.

دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور در پایان خاطرنشان کرد: اگر جشنواره مد و لباس خوب برگزار شود، سربلندی طراحان است.

سومین جشنواره مد و لباس فجر از 15 تا 23 اسفند ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

تاریخ: دوشنبه 21 بهمن 1392